Boże Narodzenie 2020 i 10 lat małżeństwa w Czarnogórze


Na naszą 10 rocznicę ślubu wyobrażaliśmy sobie tyle wymarzonych miejsc: Seszele, Malediwy, Kenia, Tanzania… ale dzięki Covidowi wymarzone miejsca poczekają. Zamiast tego spędzamy je w Czarnogórze.

Uwaga: ten artykuł jest częścią naszego road tripu Chorwacja – Czarnogóra. Aby przeczytać poprzednie części, kliknij tutaj: #1, #2, #3

Część 1: Dziennik podróży
Część 2: Porady praktyczne

Część 1: Podróż

Ale to nie dlatego zadowolimy się zwykłym Airbnb. Wybieramy 5-gwiazdkowy hotel, który wydaje nam się najfajniejszy, niedaleko Budvy, aby spędzić święta w cieple. Zakaz zmiany regionu obowiązuje od godz. 22.00 dnia 23.12 do 28.12 rano, więc spieszymy się, aby zdążyć do Budvy przed zachodem słońca.

Przyjazd do Budvy jest tak samo szokujący jak przyjazd do Herceg Novi. Jeśli budynki w stylu jugosłowiańskim w Herceg nie są zbyt przyjemne, to w Budvie są betonowe budynki w pełnej konstrukcji z widokiem na morze, przypomina to Cannes, ale w znacznie mniej harmonijny sposób. Szczerze mówiąc, bez swojego starego miasta Budva nie znalazłaby się nawet na mojej liście wizyt.

Dzień 4 w Czarnogórze

Maestral Resort & Casino

Jest to niedawno (2017) 5-gwiazdkowy hotel, położony między górą a morzem. Mamy dostęp do prywatnej plaży, ale przede wszystkim do spa. Mamy preferencyjne stawki dzięki niskiemu sezonowi (100€/noc, śniadanie wliczone, link do rezerwacji), ale w wysokim sezonie, trzeba liczyć 3 razy więcej.

Czarnogórcy wydają się lubić jacuzzi i sauny, ponieważ ich sauny są zawsze dobrej jakości, z prysznicami o zmiennej temperaturze, wiadrem z lodem, a zwłaszcza bardzo gorącymi saunami.

Jeśli chodzi o jacuzzi, to nierzadko można spotkać hotele z ogromnymi jacuzzi na środku pokoju. Nasz (superior sea view) ma normalną łazienkę z prysznicem. Ale jest też druga „łazienka”: z umywalką i wanną jacuzzi tuż obok łóżka, całkowicie otwarta. Może trzeba z wanny wyjrzeć przez okno czy coś, bo wiele hoteli jest tak wyposażonych.

Jak tylko przyjechaliśmy, dostaliśmy dokument z nowymi godzinami otwarcia (restauracji, spa itp.), ponieważ z powodu nowych ograniczeń, wszyscy są zagubieni ahaha 🙂 basen i sauna są zamknięte 24, 25, ale nie 23, 26 itd

Na szczęście oferują masaże, za pół ceny w dniach 24 i 25. Masażystki są azjatyckie, i bardzo kompetentne (liczą 80€/godz. normalne stawki). Nawet JB, który jest bardzo trudny do masażu, czuje się po nim jakby unosił się na chmurze. Jego ból pleców, spowodowany stresem związanym z niepewnością (okres kawiorowy) i zbyt dużą ilością pracy, w końcu ustąpił. Oferują również kosmetyki do twarzy z produktami Biologique Recherche (od 100€), marki, którą bardzo lubię, ale nie chciałam testować. W zabiegach Biologique Recherche często wykorzystuje się częstotliwość radiową, która jest bardzo skuteczna w przypadku zmarszczek, ale zabroniona dla osób posiadających metalowe protezy (ja mam koronę dentystyczną). Zamieszczam tutaj filmik z obszaru Spa:

Na kolację wigilijną można zamówić tylko room service. Odkrywamy, że możemy umieścić filmy z YouTube na telewizorze i decydujemy się na umieszczenie fałszywego kominka ahaha z muzyką świąteczną. Cóż, posiłek nie jest nadzwyczajny i nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ale przynajmniej spędzamy miłą Wigilię.

Dzień 5: Sveti Stefan

Sveti Stefan to prywatna wyspa, przekształcona w hotel (z kilkoma prywatnymi apartamentami w tym samym hotelu), chętnie odwiedzana przez gwiazdy. Nawet poza sezonem ceny pokoi wynoszą około 1000€ za noc, więc można je obserwować tylko z daleka. Istnieje kilka punktów widzenia na tę kwestię.

Na tym zdjęciu widzimy, że wybrzeże jest zaatakowane przez betonowe konstrukcje.

Najlepszy punkt widokowy znajduje się z tego kościoła na szczycie góry: Kościół św

Widok z tego miejsca jest przepiękny. Szkoda, że nie ma słońca. Wrócimy i zrobimy lepsze zdjęcia.

Wokół jest wiele budowli, które poza sezonem tworzą wioski duchów. To takie smutne! Moim zdaniem, w lecie też nie jest przyjemnie. Już teraz drogi nie są tak szerokie, a plaże są bardzo małe i wiele z nich jest prywatnych.

Próbujemy dojechać do miejsca, gdzie na szczycie góry znajdują się duże anteny, ale nasz samochód zaczyna wpadać w poślizg na stromych szutrowych drogach. Poddajemy się w połowie drogi. Ale myślę, że 4×4 poradzi sobie bez problemu.

Dzień 6 i 7

Po skosztowaniu wszystkich dań, które nas interesują w pierwszym hotelu, decydujemy się pojechać do innego 5-gwiazdkowego hotelu (po ograniczeniach świątecznych, stosujemy ograniczenia weekendowe) tym samym pozostajemy zawsze w okolicach Budvy, w hotelu Splendid za 70€/noc pokój dwuosobowy (oczywiście z dostępem do prywatnej plaży, spa i sauny, link Booking). Ten hotel jest starszy, więc infrastruktura jest nieco staroświecka.

Parking hotelowy jest mało widoczny, więc trzeba było ciągle wzywać lawetę. Trochę stresujące jest ciągłe zostawianie komuś kluczyka do samochodu, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni 😀 Widzieliśmy, jak niektórzy goście zostawiali swojego Mercedesa z kluczykiem przed hotelem… podczas gdy valet zajmował się innymi gośćmi. Poziom relaksu jest trochę za wysoki dla nas, starych paryżan ahaha

Z drugiej strony, wszystko jest masywne. To raczej wielka fabryka turystyczna niż hotel z 5-gwiazdkowym serwisem. Aby dostać się do basenu, trzeba przejść przez kilka budynków. To musi być straszne w lecie, kiedy setki ludzi tłoczą się w głównej restauracji na śniadanie. W każdym razie, wielkość każdego pokoju i restauracji mówi wiele o liczbie turystów, którzy mają każdego lata. JB jest trochę rozczarowany, ponieważ porównanie z obsługą w naszym poprzednim hotelu jest dość okrutne. Nie będziemy narzekać, to są ewidentnie problemy bogatych ludzi 😀

Ogromny basen zewnętrzny za bardzo przypomina nam inny ogromny basen w Vinpearl w Wietnamie, który bardzo podobał się JB. Tutaj prywatna plaża jest ogromna i o wiele piękniejsza. Zazwyczaj nie ma fal, ale zła pogoda w ostatnich dniach sprawiła, że woda stała się mniej przejrzysta, a fale nieco bardziej obecne.

Wydaje się, że w tym hotelu jest więcej gości . Uwielbiają wylegiwać się przy barze przez cały dzień, to świetna zabawa. Może są to podróżnicy, którzy nie wiedzą, co robić w Boże Narodzenie, tak jak my. Wciąż trudno nam rozpoznać języki tego regionu. Wygląda na to, że serbski, chorwacki, czarnogórski i albański są bardzo podobne. Wiemy tylko, jak odróżnić rosyjski od innych języków, ale to wszystko. W każdym razie, od przyjazdu do Czarnogóry nie słyszeliśmy języka francuskiego, to pierwszy raz, kiedy nam się to zdarza, zazwyczaj Francuzi są wszędzie 😀

Bardzo chcemy odkryć okolicę, w tym stare miasto Budva, ale pogoda nie jest wcale sprzyjająca. Święta spędziliśmy więc odpoczywając… i trochę blogując 😀 z małą wycieczką do jedynej tajskiej restauracji w Czarnogórze: Taste of Asia. Ich pad thai nie jest wcale zły.

Mam nadzieję, że mieliście wesołe święta i zostaliście rozpieszczeni przez Świętego Mikołaja

Jak co roku nie dajemy sobie nawzajem prezentów, bo dajemy sobie prezenty przez cały rok. Moje ulubione prezenty w 2020 roku to

Ulubione prezenty JB w tym roku: międzylądowanie w Las Vegas, domek na drzewie na jego urodziny.

Część 2: Praktyczne wskazówki

Budżet

 • Hotel Maestral
  • 100€ za pokój dwuosobowy (śniadanie wliczone w cenę) Link do rezerwacji
  • Restauracje :
   • liczy się 16€/osoba minimum/posiłek
   • Świąteczny posiłek: 45€/osoba (room service)
  • Uzdrowisko :
   • od 45€ za masaż
   • dostęp do sauny i basenu wliczony w cenę
 • Hotel Splendid
  • 70€ pokój dwuosobowy z widokiem na morze (śniadanie wliczone w cenę) Link do rezerwacji
  • Restauracje :
   • liczyć 20€/osoba minimum w japońskiej restauracji (nie jest dobrze)
   • liczy się 16€/osoba minimum/posiłek w restauracji głównej

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *