Budva, Sveti Stefan i Petrovac (Czarnogóra)


Nic dziwnego, że Budva znajduje się w każdym folderze turystycznym Czarnogóry. Ze swoją niekończącą się plażą, Budva jest jedną z pereł Adriatyku. Cóż, na papierze.

Moje pierwsze wrażenie o Budvie nie było zbyt pozytywne. Pomimo zachodu słońca godnego hollywoodzkiego filmu, najpierw zauważyłem betonowe budynki w budowie, następnie historyczne centrum miasta, a potem plażę.

Część 1: Dziennik podróży
Część 2: Porady praktyczne

Część 1: Podróż

Wybraliśmy jednak Budvę na drugą część naszego pobytu w Czarnogórze, aby cieszyć się spokojnym widokiem na morze, a jednocześnie być blisko restauracji (wciąż otwartych). Oprowadziłam Was po naszym Airbnb tutaj. Z mojego mieszkania mogę podziwiać ten widok każdego dnia. Na zdjęciu widać ośnieżone, a raczej oblodzone szczyty. Zdarza się to od czasu do czasu, ale przez cały miesiąc luty średnia temperatura wynosi około 15 stopni.

Nierzadko można zobaczyć księżyc odbijający się w bardzo spokojnej wodzie Adriatyku, czy też dostrzec planety i gwiazdy. Mniej niż w Kotorze, ale zdarza się. Pewnej nocy nastąpiła przerwa w dostawie prądu i dzięki braku zanieczyszczeń wizualnych udało mi się zaobserwować ładne rozgwieżdżone niebo.

W Budvie niczego nie brakuje. Myślę, że jest to drugie po Podgoricy najlepiej wyposażone miasto w kraju. Znajduje się tu kilka centrów handlowych, wiele restauracji, wiele luksusowych hoteli i wszystkie usługi, których potrzebujesz. To nie przypadek, że na nabrzeżu znajduje się tak wiele budynków zarezerwowanych dla zamożnych turystów. I kurorty tak ekskluzywne, że za samo położenie ręcznika na ich plaży trzeba zapłacić 130€.

Punkty widzenia

Jest tu kilka punktów widokowych, z których można zrobić piękne zdjęcia zabytkowego centrum Budvy. Pierwszy z nich jest z twierdzy (w Google Maps wpisz Jaz Battery, Fort Mogren). Jeśli twierdza jest w ruinie, to biorąc pod uwagę ilość butelek po piwie obok niej, wygląda na to, że jest to popularne miejsce spotkań młodych ludzi. Widać wyraźnie, jak duża jest różnica wysokości. Podobno od 0 do 1200 m n.p.m. pokonujemy zaledwie 1 km w linii prostej.

Drugi punkt widokowy znajduje się w restauracji Vista Vidikovac, która jest bardzo dobrze oceniana, ale której nie mogłem przetestować. Mają taras z bardzo ładnym widokiem, a na dole znajduje się basen. Idąc ścieżką wzdłuż plaży, można zobaczyć posąg baletnicy(Statua Ballerina), który przypomina nieco posąg w Petit Palais w Paryżu. Widać, że historyczne centrum Budvy jest bardzo małe, ale za to bardzo ładne, podobnie jak to w Kotorze.

Trzeci punkt widokowy znajduje się na szczycie góry, oznaczony na Google Maps jako „Panorama Budvy”. Wszystkie punkty widokowe są dostępne na mojej niestandardowej Mapie Google na końcu artykułu, nie martw się! Zachód słońca jest teraz około 16:47, więc musisz być tam około 16:30, ponieważ słońce zamienia się w żółtko i bardzo szybko znika za horyzontem.

Ostatni punkt widokowy znajduje się na wałach Cytadeli w Budvie, w centrum miasta (3,5€/osoba). Widać stąd nie tylko czerwone dachy kamiennych domów, ale także małą plażę Budvy i znajdującą się obok niej wyspę (z małą plażą).

Historyczne centrum miasta Budva

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest centralny plac z kościołem katolickim i prawosławnym. Niestety, w tej chwili wszystko jest zamknięte, ale biorąc pod uwagę ilość stolików i krzeseł ustawionych z boku, plac ten musi być bardzo żywy w lecie.

Nie wahaj się zgubić w tym małym miasteczku. Jest tam mnóstwo dzikich kotów. Podążaj za nimi! Mogą cię zaprowadzić w jakieś tajemnicze miejsca. Na przykład, znaleźliśmy skrót na plażę dzięki kotu, jak w Dubrowniku.

Sveti Nikola

Sveti Nikola to wyspa, którą widać w oddali. Jest największy w Czarnogórze (2 km szerokości). W sezonie można tanio popłynąć łodzią na małą plażę (3€ z Slovenska Plaza, wypłynięcia co 30 minut). Jeśli nie lubisz czekać, możesz sprywatyzować łódź z portu za 15€. Wszystko to przypomina mi Dubrownik, tylko mniejszy. Dubrownik ma również uroczą starówkę, a po drugiej stronie ulicy znajduje się wyspa.

Z centrum miasta możemy zobaczyć nasze Airbnb! Znajduje się on w kompleksie hotelowym Harmonia (link Booking). Tuż obok znajdują się kwatery dla zamożnych emerytów z Dukley. W Dukley’s są elektryczne samochody, które dowożą na parking, gabinet stomatologiczny, lekarze i pielęgniarki na miejscu, żłobek. Spojrzałem na ceny i nawet w zimie mieszkanie tam kosztuje od 2000 do 3000 euro miesięcznie. Ale widok jest niesamowity, a ty masz najpiękniejszy zachód słońca na świecie, każdego dnia.

W porcie jest dziś zbyt cicho, z powodu zamknięcia większości restauracji.

Restauracje

Mówiąc o restauracjach, jest ich więcej niż w Kotorze, ale nie wiem, czy to z powodu Covid czy poza sezonem, dość trudno znaleźć dobre restauracje z owocami morza, które są jeszcze otwarte. Moją ulubioną restauracją jest PORAT

W Kotorze jest wielu hodowców ostryg, ale ich stoiska degustacyjne są zamknięte w zimie. Tylko w Poracie mogę skosztować ostryg z Adriatyku. Byłam bardzo zawiedziona, bo są malutkie i bardzo drogie (4€/ostrogę), ale i tak cieszę się, że je wypróbowałam. Jadłem ostrygi francuskie, amerykańskie, marokańskie, norweskie… i moje ulubione to ostrygi marokańskie, duże i tanie

Jednak pozostałe dania są obfite i super dobre. Czarnogórskie małże są świeże (hodowla małży tuż obok), ich tatar wołowy jest bardzo innowacyjny. Nad ulicą znajduje się akwarium, które utrzymuje ryby w chłodzie aż do decydującego momentu. W zimie nie jest widoczny (aby chronić ryby), ale kelner mi go pokazał. Zazwyczaj akwarium można zobaczyć w lecie. Cała restauracja jest urządzona tak, jakby to była łódź. Obsługa jest nienaganna, a ceny drogie, ale akceptowalne w stosunku do jakości (około 15€/talerz).

W centrum miasta Budva, pod nieobecność turystów, prawie nic nie jest otwarte. JB znalazł budkę z pizzą (za 3€). Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku dań włoskich. Poza tym, wielu Czarnogórców mówi po włosku.

Tydzień po naszym przybyciu do Budvy, rząd wprowadza nowe ograniczenia, w tym zamknięcie restauracji. Dozwolone jest tylko jedzenie na wynos. Jestem zmuszona znowu gotować, co robię niechętnie

W Cogimarze znalazłam azjatyckie składniki, które pozwoliły mi zrobić sajgonki i sajgonki. Aby sąsiadom mniej przeszkadzał zapach sosu rybnego, nadzienie sajgonek marynuje się bez sosu rybnego, za to z dodatkiem soli. Dzięki temu podczas smażenia nie ma typowego zapachu sosu rybnego, czuć tylko smażenie. Z drugiej strony, sos, w którym maczamy sajgonki musi to rekompensować i być bardziej słony (a więc bardziej skoncentrowany w sosie rybnym). Jest to technika, którą stosujemy, aby skorygować marynatę nadzienia (zbyt słona lub niewystarczająco słona). W tygodniu roku księżycowego JB delektował się wieloma tymi wyjątkowymi potrawami.

Sveti Stefan

Obiecałem Ci zdjęcie Sveti Stefan pod słońcem. Oto jest! Ta otoczona murami wioska, zamieniona w hotel dla (super)bogaczy, jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym miejscem w całej Czarnogórze. Hotele i Airbnb znajdujące się tuż obok mogą pochwalić się najlepszym widokiem na Sveti Stefan. Nawet poza sezonem ceny pokoi są tu co najmniej czterocyfrowe i podawane w euro. Plaża po lewej stronie jest bezpłatna, ale plaża po prawej stronie jest płatna, za skromną sumę 100€/osoba. Uwaga, woda bardzo szybko robi się głęboka, więc uważajcie na swoje dzieci!

Petrovac

Petrovac jest małą i przyjemną niespodzianką. Jego mały port i wenecka forteca kontrastują z długą nadmorską promenadą, idealną do nauki jazdy na łyżwach.

W oddali znajduje się mała wyspa, która jest zbyt piękna, z kościołem na szczycie skał. Powiększam, żebyś mógł to zobaczyć. Na żywo jest jeszcze piękniejsza! Z tą niebieską i przejrzystą wodą. Jest za cicho.

Widzieliśmy tam uroczego kota. Wyjaśniłem mu, że mam trochę jedzenia w samochodzie i pomachałem mu, żeby poszedł za nami na parking. I on zrozumiał! Szedł za nami wzdłuż spaceru. Niestety, kiedy wkroczył na terytorium innego, znacznie większego od niego kota, musiał uciekać i porzucić swoje poszukiwania. Nasza puszka z jedzeniem została w bagażniku, czekając na lepszą okazję. Odkąd zobaczyłam bezpańskie koty w Czarnogórze, kupiłam kilka puszek karmy i papierowych talerzyków, żeby je dokarmiać. Według karmicieli bezpańskich kotów, lepiej jest dawać im jedzenie, ponieważ daje im trochę wody, podczas gdy karma sprawia, że są spragnione, a mogą nie mieć dostępu do dobrego źródła wody.

Po Budvie pojechaliśmy na narty do Durmitoru.

Część 2: Praktyczne wskazówki

  • Zalecane zakwaterowanie
    • na długie pobyty: Apartament hotelowy Harmonia (link do rezerwacji) z dostępem do plaży z kompleksu i odkrytymi basenami: od 60€ w wysokim sezonie. Do historycznego centrum miasta można dojść spacerem wzdłuż plaży. Supermarkety w pobliżu
    • w przypadku krótszych pobytów
  • Budva Citadel: 3,5€/osoba

Sprawdź aktywności w Czarnogórze proponowane przez Civitatis (link) i Viator (link, firma Tripadvisor)

Wszystkie adresy i miejsca wymienione w tym artykule znajdują się na naszych spersonalizowanych Mapach Google. Możesz uzyskać do niego bezpłatny dostęp klikając tutaj

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *