2 dni w Dubrowniku (Chorwacja) : Hotel Excelsior & King’s Landing w Grze o Tron


W Czarnogórze obowiązuje nas godzina policyjna codziennie od 19.00 do 5.00 rano, a poruszanie się między miastami na WE jest zabronione. Dlatego spędzamy jeszcze kilka dni w Chorwacji, by spędzić WE i przekroczyć granicę w poniedziałek rano. Zdecydowaliśmy się spędzić je w Dubrowniku, ponieważ jest to najbliższe Czarnogórze miejsce, do którego możemy dotrzeć autobusem ze Splitu.

Uwaga: ten artykuł jest częścią naszej serii artykułów „Road trip Chorwacja – Czarnogóra w 2 tygodnie”. Aby przeczytać pierwszą część, kliknij tutaj

Część 1: Dziennik podróży
Część 2: Porady praktyczne

Część 1: Podróż

Split – Dubrownik autobusem

Ze Splitu wyjeżdżamy bardzo szybko, ponieważ w najbliższych dniach (koniec grudnia 2020) zostaną wprowadzone ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy chorwackimi regionami, które mają na celu ograniczenie poświątecznych zanieczyszczeń. Dla świętego spokoju wskakujemy do pierwszego znalezionego w sieci Flixbusa (16€/osoba). Rozkłady jazdy są fatalne (2h35, 5h15 lub 18h45) poza sezonem na 4h podróży (+1h opóźnienia). Najgorszą opcją, gdybyśmy nie znaleźli autobusu, byłoby sprywatyzowanie samochodu. Za tę samą wycieczkę zaproponowano nam 200€ (pewnie do lekkiej negocjacji). Albo wypożyczenie samochodu z karą, którą trzeba zapłacić zwracając samochód w innej agencji niż ta, z której się wyjeżdża.

Mówiłem już o tym tutaj, przekroczenie granicy z Bośnią to żaden problem, to tylko formalność. Dwa razy poproszono nas o dowód osobisty i to wszystko (przy wjeździe do Bośni i ponownie przy wjeździe do Chorwacji). Mamy 1 godzinę spóźnienia i każdy już zarezerwował taksówkę lub jest odbierany przez krewnego na terminalu autobusowym w Dubrowniku (my wciąż przyjeżdżaliśmy o 23:45).

Jeśli chodzi o nas, zdecydowaliśmy się na Uber (który przybył w 2 minuty), 51 kun. W Dubrowniku, Uber są również taksówki.

Hotel Excelsior

W Dubrowniku jest tylko 6 hoteli, w tym 3 hotele 5-gwiazdkowe (poza sezonem. w każdym razie, inne opcje to bed and breakfast / airbnb)

 • Hotel Hilton (link Booking), historyczny, 2 wieki temu lokalizacja mogła być miejscem, w którym warto być, ale teraz widok jest całkowicie zasłonięty. Znajduje się tuż za starym miastem
 • Hotel Rixos Premium Dubrovnik (link Booking), masywny, z basenem i dostępem do plaży. Jest najdalej od starego miasta
 • Hotel Excelsior (link Booking), z częścią zabytkową zamykaną w zimie i częścią nowoczesną. Bezpośredni widok na morze i są nawet pontony do nurkowania bezpośrednio do morza. 4 minuty spacerem od starego miasta.

Rezerwacja last minute, mamy niesamowitą ofertę na hotel Excelsior, 325€ za 3 noce z upgradem, śniadanie wliczone w cenę. Przed przyjazdem pytamy hotel mailowo jak dojechać do hotelu z terminalu autobusowego ahahha. To tak, jakby napisać do Ritza w Paryżu z pytaniem, jak dojechać z terminalu Eurolines na Gallieni i ile kosztuje bilet na metro. W każdym razie odpowiedzieli nam, że taksówka kosztuje 100 kun, czyli 2 razy więcej niż Uber.

Dostaliśmy pokój dwuosobowy z balkonem z widokiem na morze <3<3 i widokiem na stare miasto, spójrzcie na to!!!

A tuż przed nami wyspa Lokrum. Obudzić się z tak niesamowitym widokiem i dużą ilością słońca w środku grudnia, co za radość!

Niski sezon + Covid = mamy prawo do prywatnego basenu + sauna + jacuzzi. Basen ma temperaturę 29°C, jacuzzi 36°C, a sauna, bardzo przestronna, jest również bardzo dobrze ogrzewana. Jest idealny nawet dla takiego zmarzlucha jak ja. Zabiegi są jednak bardzo drogie, po prostu korzystajcie z basenu! W tym okresie nie był dostępny tylko hammam.

W lecie można mieć dostęp do tego absolutnie niesamowitego basenu z wodą morską. Za bardzo przypomina mi basen przy plaży Bondi w Sydney. Dzięki temu zyskujesz korzyści płynące z wody morskiej, ale jednocześnie spokój, jaki daje basen. Ta część plaży jest pełna skał, więc jest trochę mniej chłodno…

ale jeśli się trochę oddalisz, woda jest głębsza i idealnie nadaje się do nurkowania. Woda w rzeczywistości wygląda dokładnie tak samo

Kolejny ponton znajduje się w pobliżu zabytkowego skrzydła, woda jest tam płytsza.

Hotel Excelsior (link Booking) to naprawdę bardzo dobry wybór. Ponieważ w Chorwacji restauracje są w tej chwili zamknięte, korzystamy wieczorem z room service (od 20€ do 30€ za dwie osoby) i obsługa jest naprawdę luksusowa. Nigdy nie mieliśmy takiego room service 😉 składany stolik z kółkami, niektóre potrawy bardzo dobre.

Plaża Banje

Ta plaża jest bardzo ruchliwa w lecie i ma więcej piasku niż inne plaże, które można zobaczyć w okolicy. Tutaj, nawet w grudniu, jest wielu pływaków, którzy idą na drugą plażę i wracają. Są bardzo odważni! Wciąż nie mogę uwierzyć w kolor tej wody! Nie ma prawie żadnych fal, jest super cicho. Czasami widzimy ryby, nawet nie trzeba nurkować 😀

Stare miasto w Dubrowniku jest otoczone murami, więc aby do niego wejść, trzeba przejść przez mosty, czasem prawdziwe średniowieczne mosty. Przypomina nam Carcassonne, ale przyznaję, że wolę Dubrownik od Carcassonne, zobaczycie dlaczego później. Jego stary port jest naprawdę fotogeniczny, a na starym molo znajduje się wiele ławek, zawsze zajętych o zachodzie słońca.

Szczerze mówiąc, to całe miasto wygląda jak plan filmowy. Jest piękny, czysty, pełen niesamowitych detali. Ekipa filmowa Gry o Tron musiała skakać z radości, gdy odkryła w tym mieście tak wielki potencjał. Przy okazji, Dubrownik jest uważany za Królewską Przystań. Nawet jeśli niektóre sceny z Qarthu były kręcone tutaj

Ze starego portu widać opuszczony hotel, to właśnie tam nakręcono straszną scenę walki Góry z Oberynem. Oczywiście nie poszłam tam, ta scena wciąż mnie traumatyzuje 😀

Widok z mola jest zbyt romantyczny. Przyjdźcie tu z kawą lub piwem i usiądźcie na ławce, jak miejscowi.

Znajdujemy się przed Pałacem Rektorskim, gotycką rezydencją zamienioną na muzeum. Na Boże Narodzenie jest ozdobiony liśćmi oliwnymi, a sam wygląd zewnętrzny jest warty obejrzenia, na fasadzie znajdują się niesamowite szczegóły.

W domu mieszkają 2-3 koty. Każdy z nich ma swój własny kawałek tektury w 3 rogach, aby wygodnie odpocząć. Tak, terytoria są jasno określone. W Dubrowniku jest bardzo dużo kotów. Wygląda na to, że są w dobrym zdrowiu. Z drugiej strony, stwarza to problemy z higieną. W niektórych miejscach bardzo, bardzo mocno pachnie kocią kupą i sikami. A siki nie wykastrowanych kotów, to jest smród!

Niedaleko znajduje się pomnik znanego chorwackiego pisarza. Musisz dotknąć jego nosa, żeby coś dostać. W każdym razie, to wyjaśnia, dlaczego jego nos jest cały błyszczący i złoty.

Tutaj znajduje się słynna dzwonnica! Nakręcony w Grze o Tron, ma bardzo ważną rolę. To dzwonnica, która musi zadzwonić, aby zasygnalizować Daenerys, że miasto się poddaje. Ale Daenerys oszalała w 2 sekundy, bez żadnego wyjaśnienia – podczas gdy my mieliśmy 8 sezonów na zbudowanie wiarygodnego profilu psychologicznego. Tak czy inaczej.
Jeśli spojrzysz na dzwonnicę z boku, jest tam posąg, który ma dzwonić.

Obok znajduje się mała, ładna fontanna. Jego pełnowymiarowa wersja znajduje się na końcu ulicy handlowej. Woda jest zdatna do picia, widziałem kilku miejscowych, którzy zatrzymali się tam, aby się odświeżyć.

Niedaleko stąd znajduje się klasztor Dominikanów z bardzo fotogenicznym krużgankiem. Niestety jest on zamknięty do stycznia 2021 roku. Udało nam się zrobić małe zdjęcie przepuszczając aparat za płot hihihi

Jest to najbardziej ruchliwa i największa ulica handlowa w mieście. W tej chwili są tylko miejscowi, dzieci korzystają z tego, żeby pojeździć na rowerach, pobiegać… bardzo łagodna i świąteczna atmosfera. Dobrze, że nie ma turystów. Jest to bardzo autentyczne. Biorąc pod uwagę liczbę agencji turystycznych, noclegów, restauracji, … wszystko zamknięte, które widzieliśmy, wyobrażam sobie, że w lecie, to musi być pełne ludzi.

Od głównej ulicy odchodzą w górę małe uliczki, które ciągną się w nieskończoność. Nawet w tych uliczkach po obu stronach są albo Airbnb, albo klimatyzatory, albo restauracje. W szczycie sezonu, nawet te małe uliczki są pełne, można znaleźć stoliki restauracji, agencji turystycznych, bankomaty… ale w grudniu jest tak cicho, że trudno przenieść się do lata.

Najbardziej „filmowym” wejściem na stare miasto jest Vrata od Buže, ponieważ od razu zanurzasz się w przeszłości, pomiędzy alejkami, dzwonnicami i ogromnymi schodami.

Ponieważ restauracje i kawiarnie są zamknięte, mamy mały problem ze znalezieniem restauracji, które robią jedzenie na wynos. Pyszny zapach wprowadza nas do Food Bar Guloso. Ich burger (z wołowiną lub wieprzowiną, rodzinny przepis) jest zabójczy! Frytki też są wyśmienite. Ten szary kot zgadza się z nami. Błaga, ale z wielką gracją i klasą, dyskretnie miaucząc i mrugając „kocham cię”

Spacer wstydu

Udajemy się na Zabytkowe Schody, gdzie kręcono ważną scenę w Grze o Tron. To tutaj zaczyna się ” Spacer wstydu” Cersei.

Cersei vs. Ja

Sama klatka schodowa jest bardzo piękna i imponująca. To prawda, że kiedy zobaczyłam serial, powiedziałam sobie „chcę tam pojechać”, tak bardzo to miejsce mnie naznaczyło. Teraz, to jest zrobione!

Na końcu schodów znajduje się kościół św. Ignacego, trochę zniszczony, nie tak pamiętny

Kontynuujemy naszą drogę i JB zauważa znak „Cold Drinks with a View”. Pracujemy w marketingu, ale zawsze dajemy się nabrać na marketing, więc idziemy za znakiem ahaaha 🙂 To właśnie podczas oglądania kota odkrywamy małe drzwiczki w ścianie, na wysokości strzałki „Cold Drinks”.

Oto co nas czeka: bar na skraju klifu, jest zbyt fajny, nie? Zdjęcie po lewej pochodzi z Google, ponieważ jest zrobione z wałów, do których nie mamy dostępu.

Oczywiście poza sezonem bar jest zamknięty. W Google jest wiele negatywnych opinii, że jest za drogo (7 euro za lokalne piwo!), napoje nie są nawet zimne itp. ale są schody prowadzące na dół, gdzie można się kąpać i w ogóle. Wydaje mi się, że u podnóża wałów są 3 takie tajne „plaże”, dostępne przez małe drzwi, ale trzeba wiedzieć. Tak czy inaczej, podążajcie za kotami 😉

Opuszczamy stare miasto, aby znaleźć małe molo przy DUBROVNIK WEST HARBOUR. To właśnie tutaj kręcono dwie sceny w Grze o Tron. Szczególnie utkwiła mi w pamięci scena, w której Sansa spotyka Małego Palca na końcu mola. Pamiętam to bardzo dobrze, bo wybrane miejsce szczerze mówiąc nie wygląda na tajemnicze do wspólnego plotkowania. Tak czy inaczej, woda jest piękna, widać mnóstwo ryb, a widok na twierdze Dubrownika jest warty odwiedzenia.

Przyznaję, że nie przyjechaliśmy do Dubrownika, aby odwiedzić miejsca kręcenia Gry o Tron. Przekonaliśmy się o tym oglądając wiele sklepów z pamiątkami w mieście. To miłe odkrycie, bo lubię jeździć do miejsc, w których kręcone są filmy (podążałam śladami Khaleesi w Maroku, hobbitów w Nowej Zelandii i Sally & Harry’ego w Nowym Jorku). Mam dobrą pamięć i zawsze z przyjemnością rozpoznaję te miejsca. Oto 3 zdjęcia z miejsc, w których kręcono serial, tylko drobne sceny. Dla fanów „Gry o tron” organizowane są wycieczki z przewodnikiem za 20€ (2h spaceru w języku angielskim lub hiszpańskim, link Viator). Można również zarezerwować wycieczkę w języku francuskim online tutaj (link Civitatis)

Ten bardzo kompletny blog wymienia wszystkie miejsca kręcenia GoT w Chorwacji za pomocą Google Maps. Na wyspie Lokrum znajduje się nawet Żelazny Tron (wstęp wolny) dla fanów.

Idąc po schodach do twierdzy Lovrijenac (nieczynna), można uzyskać niesamowity widok na Dubrownik.

Mamy bardzo ładny widok na hotel Hilton. Ten hotel przypomina mi Pałac Zimowy w Luksorze. Podoba mi się ten imponujący, stary, kamienny, historyczny aspekt. Jego architektura doskonale komponuje się z otoczeniem. Niestety, spośród 3 5-gwiazdkowych hoteli w Dubrowniku, ten ma najbardziej rozczarowujący widok.

Natomiast po drugiej stronie odkrywamy małą zatoczkę z przezroczystą wodą i małą plażą. Ohlalala. Po raz pierwszy jedziemy nad Adriatyk i nie zawiedliśmy się.

Podążając za kolejnym znakiem „najlepszy widok na Dubrownik”, dochodzimy do punktu widokowego Twierdza Minčeta. To właśnie tutaj można się przekonać o wielkości murów obronnych, a także uzyskać dobry widok na miejskie fortece. Wejście na wały jest całkiem możliwe (jest kilka wejść, w tym jedno za starym portem), w godzinach 9-15. Trzeba zapłacić 200 kun (prawie 26€), co jest moim zdaniem trochę za dużo, ale zapłacimy następnym razem, gdy wrócimy. Zwiedzanie wałów trwa i tak 2h30.

Następnego dnia motywujemy się, aby udać się na punkt widokowy obok Muzeum Wojny Ojczyźnianej. Zazwyczaj wszyscy jadą kolejką linową (20€/osoba), ale poza sezonem kolejka nie działa. Decydujemy się na przejazd Uberem (70 kun w jedną stronę). Kierowca zgadza się na nas poczekać (powiedzieliśmy mu, że 20 minut), a my oddajemy mu gotówkę.

Droga na górę jest trochę niebezpieczna, jest tylko jeden pas ruchu, a Chorwaci jeżdżą jak szaleni, więc trzeba uważać. W każdym razie nasz kierowca cieszy się, że na nas poczekał, bo przeszkadzałoby mu, gdyby jechał sam tą insynuacyjną drogą w przeciwnym kierunku. Jest tam również szlak turystyczny, w zig zag, zajmuje 1 godzinę, aby przejść w górę i 40 minut, aby przejść w dół, ale nie licz na mnie, aby przetestować szlaki turystyczne ahihihihihihi

W każdym razie, widok z góry jest taki OUF. Widok nie jest 360°C, ale jest sposób, aby spojrzeć na wszystkie strony przez zmianę platformy.

Możliwość obserwowania miasta z wysokości jest tym, co odróżnia Dubrownik od Carcassonne. Wolę Dubrownik, bo jest tam jeszcze kilka ładnych miejsc, ale zamek w Carcassonne był dużym rozczarowaniem. Jednak pozycja ta była również słabym punktem miasta, ponieważ bardzo łatwo jest zbombardować miasto z wysokości, co Jugosłowianie bez wahania wykorzystali podczas oblężenia Dubrownika w 1991 roku.

Większość domów jest zbudowana z kamienia, a ze względu na miskowaty kształt miasta, wiele z nich nie ma dostępu do światła dziennego. Latem jest tu przyjemnie i chłodno, ale zimą, jeśli spędzimy tu na przykład miesiąc, żeby nie zmarznąć jak w Maroku, byłoby miło, gdybyśmy znaleźli apartament wysoko i z widokiem na morze, żebyśmy mieli słońce przez cały dzień.

stare miasto w Dubrowniku
nowe miasto Dubrownik. Widać stąd ogromny hotel Rixos
rajskie wyspy w oddali, dostępne promem (ok. 2 godz.)
góry po drugiej stronie

Kończę mój dziennik podróży zdjęciem małej łodzi rybackiej o zachodzie słońca.

Jest wiele miejsc, których jeszcze nie zwiedziliśmy. Jest to całkiem możliwe w zimie, aby sprywatyzować łódź, aby przejść wokół wysp, oferowano nam wycieczkę od 4 € / osoba, ale trzymamy niektóre miejsca na nasz następny pobyt w Dubrowniku. To miasto, które bardzo lubimy! Widzę nas spędzających tam miesiąc w październiku na przykład, więc woda pozostanie ciepła i będziemy mogli cieszyć się spokojem i pięknem tego miejsca bez hordy turystów.

Do zobaczenia wkrótce po więcej przygód na Bałkanach

Część 2: Praktyczne wskazówki

 • Transport
  • Split – Dubrownik z Flixbusem: 16€/osoba. Przyjdź 15 minut wcześniej, autobus ma zaliczkę. Konieczne jest zapłacenie 10kunas/bagaż w luku więcej bezpośrednio do kierowcy
  • Możesz sprawdzić rozkład jazdy i zarezerwować autobus na Kombo
  • Terminal autobusowy Dubrovnik => Stare Miasto : 51 kun przez Uber
  • Stare miasto => punkt widokowy w wysokości: 70 kun przez Uber
  • Dubrownik – Herceg w Czarnogórze: 45€ w transferze prywatnym
  • Dla Dubrovnik lotnisko – Dubrovnik centrum transferów, kliknij tutaj (Civitatis link)
 • Hotel Excelsior (link do rezerwacji): trochę więcej niż 100€/noc, pokój dwuosobowy w zimie, balkon z widokiem na morze, śniadanie wliczone w cenę
 • Room service: od 20€ do 30€, zamówienie bezpośrednio na TV w pokoju
 • Restauracja: na wynos: 40 do 50kunas/osoba
 • Supermarket: 20 do 30 kun za wiele owoców

Czy podobał Ci się ten artykuł? Więcej artykułów na temat Chorwacji można znaleźć tutaj. Jeśli chodzi o
wycieczki lub zwiedzanie z przewodnikiem, sprawdź oferty dostępne na Civitatis lub Viator (firma Tripadvisor)

Wszystkie miejsca wymienione w tym artykule są dostępne na moich spersonalizowanych Mapach Google. Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *