Pierwsze dni w Chorwacji, Split: PCR Test & Restauracje zamknięte


Jest połowa grudnia i jak co roku, odkąd jesteśmy nomadami, nasi klienci „narzucili” nam świąteczny urlop. Co roku mamy 2 tygodnie wakacji i co roku organizujemy road trip (zobacz nasze ostatnie święta w Kambodży, Maroku i Meksyku).

W tym roku, ze względu na Covid, długo się zastanawialiśmy nad decyzją. A wybór Chorwacji i Czarnogóry był oczywisty, ponieważ pogoda nie była zbyt zła, a te dwa kraje nie wymagały testu PCR po przyjeździe.

Zarezerwowaliśmy nasze bilety na 3 tygodnie przed wyjazdem 25 listopada. Niestety, 1 grudnia dowiedzieliśmy się, że Chorwacja wprowadziła właśnie obowiązkowy test PCR dla każdego wjazdu (nawet dla Chorwatów).

Część 1: Dziennik podróży
Część 2: Porady praktyczne

Część 1: Podróż

Badanie PCR i wjazd do Chorwacji (grudzień 2020)

Jadąc do kraju, który wymaga negatywnych wyników, ryzykujemy… że nie pojedziemy wcale :), jeśli wyniki okażą się pozytywne.

Jest to dla nas duże źródło stresu, zwłaszcza po tak dużych wydatkach. Z powodu Covid, tanie loty prawie nie istnieją, bezpośrednie linie są rzadkie, każda podróż staje się luksusem. Na szczęście w przypadku Chorwacji trzeba uważać tylko na jedno: żeby nie złapać Covid.

Późne otrzymanie wyników, lub brak testu, nadal daje nam możliwość przystąpienia do testu na miejscu, pod warunkiem, że pozostaniemy gdzieś w zamknięciu do czasu otrzymania wyników. Na Twitterze wspomniano, że testy PCR w Chorwacji są drogie (od 130 do 250 euro), ale wyniki przychodzą po kilku godzinach. Jeśli więc wyniki będą negatywne, „kwarantanna” będzie krótkotrwała.

Bycie w niepewności nie jest czymś, co bardzo lubimy, stąd nasze ogromne wysiłki, aby wykonać test PCR w Rzymie, przed przyjazdem do Chorwacji.

Opowiadałem wam, jak walczyliśmy, by dostać test w Rzymie w ciągu 48 godzin od przyjazdu tutaj. W sumie wydaliśmy 288€ za transport (na drugą stronę Rzymu) i testy dla dwóch osób.

I chyba dobrze zrobiłem , bo oni się nie śmieją, Chorwaci. Samolot jest już w połowie pełny, nawet JB i ja musimy siedzieć z pustym miejscem między nami.

Po przybyciu na lotnisko w Splicie, poproszono nas o wyniki testów (które mieliśmy wydrukowane) i musieliśmy wypełnić kilka formularzy: jeden online, jeden w samolocie.
Nasze testy były oznaczone po angielsku jako „not detected”, ale pracownik lotniska sprawdził z kolegą, że „not detected” oznacza „negative”.

Ci, którzy nie mają wyników badań, dostają brudne spojrzenie, ale i tak zdają. Muszą podać adres pocztowy, pod którym zamierzają odbyć kwarantannę (w przypadku obcokrajowców chyba rzeczywiście poproszą o potwierdzenie rezerwacji czy coś w tym stylu) i dostają listę laboratoriów, w których mogą wykonać test ASAP. W każdym takim przypadku trwa to wieczność, podczas gdy osoby z negatywnymi testami przechodzą kontrolę w 5 sekund.

Ci, którzy przystąpili do testu, ale nie otrzymali wyników na czas, muszą się ograniczyć przed otrzymaniem wyników. Jeśli wyniki są negatywne, będą musieli wysłać wyniki (najwyraźniej pocztą elektroniczną), zanim będą mogli się swobodnie poruszać.

Uwaga: najwyraźniej na granicy Słowenii i Chorwacji sytuacja nie wygląda najlepiej. Celnicy krzyczą na europejskich turystów mówiąc, że wjazd jako turyści drogą lądową nie jest dozwolony… zanim ich przepuszczą. W tekście nie ma wzmianki o niemożności przekraczania granicy lądowej w celach turystycznych. Uważaj, bo ta granica najwyraźniej nigdy nie jest zbyt chłodna.

Lotnisko w Splicie jest… opuszczony. Ale to jest normalne, najwyraźniej poza sezonem.

Niski sezon + Covid = nie można już ufać informacjom w internecie

Gdzie jest słynny transport lotniskowy? Czy o tej godzinie są jeszcze taksówki? Uwaga: tak. Rozkładjazdy wahadłowych pociągów można sprawdzić tutaj

W każdym razie, żeby nie zadzierać głowy, JB wyszedł z inicjatywą zarezerwowania nam prywatnego transferu za 30€ (płatność online). Kierowca doskonale mówi po angielsku i proponuje nam wypłatę pieniędzy w bankomacie (Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy euro, ich walutą jest kuna chorwacka). Wszystkie bankomaty pobierają dość wysokie opłaty (między 3€ a 5€ za wypłatę). Musisz przetestować je wszystkie, aby znaleźć najtańszy

Nasze zakwaterowanie w Splicie

Wszyscy są tu super profesjonalni, przyzwyczajeni do turystyki. Pomiędzy kierowcą prywatnego transferu, który mówi po angielsku i komunikuje się super dobrze, pani, która zajmuje się zakwaterowaniem jest super przyjazna i również na czas. Przed przyjazdem informuje nas, że nasza kwatera została zajęta przez gości z Covid. Ona wskazuje nam, że zakwaterowanie zostanie zdezynfekowany, ale proponuje nam wszystkie takie same, jeśli wolimy, inne zakwaterowanie do 50 metrów od niego, bez wirusa (apartamenty cesarskie, link Rezerwacja). Oczywiście, że zaakceptujemy to nowe zakwaterowanie. Nowe zakwaterowanie jest droższe, ale oczywiście nie obciąża nas ta różnica.

Niespodzianka: ten ma wbudowaną saunę! Tak! w samym apartamencie, prywatnie 😀 JB się podobało

Wystrój jest trochę zajęty, ale pani mówi, że wygląda jak słynny pałac w Splicie, dlatego ta kwatera jest #3 na Tripadvisor. OK. Fajnie. Zapłaciliśmy 30€/noc, cena innego zakwaterowania, podczas gdy ten jest w rzeczywistości wart 80€, Link do rezerwacji

Połączenie internetowe jest ultra szybkie, mamy światłowody. Rozumiem, dlaczego Split jest rajem dla cyfrowych nomadów.

W centrum miasta znajduje się wiele pensjonatów B&B. Już w naszej małej uliczce wszystkie domy obok to B&B. Tutaj nie są one tylko na Airbnb, ale reklamują się bezpośrednio na Booking, tak jak hotel.

Wizyta ekspresowa

Ponieważ naszym celem jest road trip po Czarnogórze, nie zatrzymujemy się zbytnio w Chorwacji. Następnego dnia musimy już wsiąść w autobus do Dubrownika, a 3 dni później wsiąść w samochód do Tivatu w Czarnogórze. W przyszłości będziemy mieli okazję wrócić i spędzić znacznie więcej czasu w Chorwacji.

Następnego dnia rano, mamy tylko czas, aby udać się na terminal autobusowy i kupić nasze bilety. Dla informacji, rozkłady jazdy na tej stronie : https://www.ak-split.hr/en/ są poprawne. Tak, do Dubrownika są tylko gówniane rozkłady, ale tak to już jest. Nie wierzcie blogom, które mówią o promach czy autobusach z super dogodnym rozkładem jazdy. Poza sezonem jest znacznie mniej opcji.

Widząc imponującą liczbę biur podróży i serwisów zamkniętych poza sezonem, można sobie tylko wyobrazić, jaka to musi być fabryka w lecie. Taka perspektywa nas nie zachwyca i jeśli tu wrócimy, to na pewno w sezonie letnim.

Poza tym, wszyscy miejscowi są zaskoczeni naszą obecnością i pytają nas, co tam robimy :D. Jesteśmy turystami, a oni zauważają nas bezpośrednio. Po pierwsze dlatego, że nosimy maskę, a po drugie dlatego, że najwyraźniej nie jestem Chorwatem 😀

Spacerując po porcie, zdajesz sobie sprawę, że ludzie mają w nosie obowiązek noszenia masek. Tylko jedna osoba z trzech nosi je na sobie. Cóż, z zewnątrz nie jest źle. Wewnątrz wydają się lepiej przestrzegać instrukcji.

Restauracje i kawiarnie są zamknięte, ale powiedziano nam, że wiele z nich jest otwartych i oferuje dania na wynos. Wystarczy zamówić przez aplikację Wolt lub poszukać małych stolików, przy których dzwoni się, aby złożyć zamówienie. Kosztuje 50 kun za danie. 5 kun za butelkę wody w supermarkecie, wiedząc, że 1€ = 7,5kunas

Czekając na danie, mogłam przyjrzeć się tutejszej biżuterii, tradycyjny styl nie jest topowy, ale pod względem technicznym jest ciekawa.

Zapłaciliśmy za 2 noce (jedna z nich była za duża) myśląc, że nie będziemy mogli trzymać naszych bagaży między południem a 18:45 (kiedy jedziemy autobusem), ale na dworcu kolejowym (tuż obok terminalu autobusowego) są szafki. Szafki są otwarte od 6 rano do 22 wieczorem. Kosztuje 15 kun (płatność tylko resztą). Szafki są dość duże, można do nich włożyć równowartość 1,5 walizki lub duży plecak.

Reszta naszych przygód w Dubrowniku, to tutaj

Część 2: Praktyczne wskazówki

Budżet

  • Rzym – Split liniami Croatia Airlines: 1777 kun/osoba lub 235€/osoba (1 sztuka bagażu rejestrowanego wliczona w cenę)
  • Prywatny transfer lotnisko Split => centrum miasta: 30€ dla dwóch osób: www.a-transfers-croatia.com Profesjonalny kierowca, środki ostrożności podjęte dla Covid
  • Zakwaterowanie w Splicie
    • 30€/nocleg dla dwóch osób
    • Apartamenty Cesarskie, link do rezerwacji, nr 3 na Tripadvisor, prywatna sauna
  • Na wynos: 50 kun za danie
  • W supermarkecie: 5 kun za butelkę wody. Ludzie wydają się lubić markę JANA
  • Wypłata z bankomatu: musieliśmy zapłacić 25 kun za wypłatę w HPB (z międzynarodową kartą, ale są to opłaty stosowane przez chorwacki bank). Nie jesteśmy pewni, czy jest on najtańszy, ponieważ przetestowaliśmy tylko 3 dystrybutorów. Wszędzie są kantory wymiany pieniędzy . Euro nie jest akceptowane, ale płatność kartą (nawet zbliżeniową) jest w porządku prawie wszędzie.

Czy podobał Ci się ten artykuł? Zobacz wszystkie nasze artykuły w Chorwacji tutaj

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *