Przedpłacona karta SIM 4G w Czarnogórze: Ile to kosztuje? Gdzie można go kupić? Jaka prędkość? Speedtest (2021)


UWAGA: Czarnogóra jest krajem europejskim, można tam pojechać bez wizy, posługujemy się euro. ALE, Czarnogóra nie jest częścią Unii Europejskiej i nie można korzystać z darmowego roamingu . Pamiętaj, aby dezaktywować dane, w przeciwnym razie otrzymasz duży rachunek.

Dla przykładu, 1 MB internetu kosztuje 9,7 € z Free…

Kiedy przybyłem do Czarnogóry, użyłem mojej międzynarodowej karty SIM Drimsim, podczas gdy ja kupiłem lokalną kartę SIM. Podczas gdy Anh używał swojej karty Holafly.

Kup kartę SIM na lotnisku

Przyjechawszy do Czarnogóry drogą lądową (z Chorwacji) nie miałem okazji sprawdzić, czy można kupić kartę SIM bezpośrednio na miejscu

Jeśli macie takie informacje, podzielcie się nimi w komentarzach.

Kup kartę SIM w mieście

W drodze do małego centrum handlowego w Kotorze minęliśmy stoisko operatora telefonicznego Telenor.

Być może w Czarnogórze działają inni operatorzy, ale oferta turystyczna Telenora jest na tyle interesująca, że nie ma potrzeby szukać dalej.

Na szczęście sprzedawczyni mówiła dobrze po angielsku. Ponieważ zamierzamy zostać 2 lub 3 miesiące w Monténgro, najpierw skierowała nas w stronę abonamentu, który moglibyśmy anulować pod koniec naszego pobytu.

Pakiety wydawały się dość drogie i nie byliśmy zbytnio zmotywowani do subskrypcji. Koszt anulowania rezerwacji wynosił również 10€.

Następnie zapytaliśmy go, czy istnieją karty sim prepaid. Odpowiedź brzmi: tak, są dwie oferty: jedna ważna przez 7 dni, druga przez 15 dni.

I szczerze mówiąc, po zakupie lokalnych kart sim w kilkudziesięciu krajach, uważam, że to właśnie w Czarnogórze znaleźliśmy najciekawszą ofertę, oceńcie sami:

OfertaCenaDane internetoweKredyt na telefon
7 dni5 euro50 GB50 euro
15-dniowy kredyt10 euro200 GB100 euro

Ahaha, 200 GB internetu za 10 euro! To o wiele za dużo!!! Z mojego korzystania z Internetu w moim telefonie, nie używam nawet tego w ciągu roku!

W każdym razie dla nas jest to idealne rozwiązanie, ponieważ pozwoli nam to na wykorzystanie tego kredytu dla naszych komputerów, jeśli prędkość Wifi w naszym zakwaterowaniu nie jest wystarczająca.

W celu zakupu karty SIM należy okazać paszport. To zajmuje tylko kilka minut i wychodzisz z tym.

Karta SIM posiada funkcję pre-cut, która pozwala na przycięcie karty do żądanego rozmiaru.

Aktywacja i instalacja karty SIM Telenor

Poświęcę trochę czasu, aby szczegółowo opisać proces aktywacji / instalacji, ponieważ nie jest on tak intuicyjny. Nie wahaj się poprosić sprzedawcę o zainstalowanie karty, ja nie pomyślałem, aby to zrobić, ponieważ w większości krajów przedpłacone karty SIM są bardzo łatwe do zainstalowania.

Pierwszy krok jest prosty: włóż kartę SIM do telefonu.

Otrzymasz wiadomość SMS w języku serbskim.

Błędnie wywnioskowałem, że to zwykły SMS aktywacyjny. Ponieważ internet nie działał, zrobiłem sztuczkę z Google Translate. Ten SMS oznacza, że aby aktywować kartę SIM, należy zadzwonić pod numer 14077. Mogłam długo czekać ^^.

Kiedy dzwonisz pod ten numer, otrzymujesz automatyczny system telefoniczny. Z pamięci, trzeba wpisać 2, aby wybrać język angielski, a następnie 1, aby zatwierdzić. Maszyna powie Ci wtedy, że Twój kredyt wynosi zero. Możesz się rozłączyć.

W międzyczasie otrzymujesz dwie wiadomości SMS (nadal w języku serbskim). Pierwszy z nich wskazuje, że karta SIM jest aktywowana, drugi wyjaśnia, że otrzymasz dwie wiadomości o dostawie, które musisz zaakceptować.

Otrzymasz powiadomienie, które musisz otworzyć. Każde powiadomienie będzie zawierało wiadomość od firmy Telenor, którą należy zaakceptować (pierwsze dwie linie na poniższym zrzucie ekranu). To jest pierwszy raz, kiedy muszę aktywować to ręcznie, w innych krajach, gdzie kupiłem karty SIM (z wyjątkiem Japonii), to wszystko odbywa się automatycznie.

Po wykonaniu tej operacji, to działa, można użyć karty SIM do dzwonienia lub surfowania po Internecie.

Jak poznać swój pozostały kredyt?

Najprostszym sposobem, jaki znalazłem, jest zainstalowanie aplikacji Telenor na Androida lub w App Store. Pamiętaj, aby wybrać aplikację „Serbia / Czarnogóra”, ponieważ dla każdego z krajów, w których działa firma Telenor, dostępne są inne aplikacje.

Ponieważ nadal jest po serbsku, nie jest to takie proste.

  • Pierwszy krok: uruchom aplikację i kliknij na zakładkę „Crna Gora” (co oznacza „Czarnogóra”)
  • Drugi krok: wpisz swój numer telefonu (który znajduje się na wyciętej plastikowej karcie) zastępując „+382” (międzynarodowy kod wybierania przez 0), a następnie kliknij na „Brok mobilnog”
  • Trzeci krok: otrzymasz kod przez SMS, wpisz go w drugim polu i kliknij na „Aktiviraj”

Po wykonaniu tej czynności możesz zobaczyć swój dostępny kredyt

Z tego, co rozumiem, mam :

  • 100 euro kredytu (ale nie bardzo wiem, co mogę z nim zrobić)
  • 200 GB danych internetowych
  • 10 GB tylko dla Facebooka
  • 10 GB tylko dla Instagrama

Czuję się jakbym nie miał kredytu na telefon, ale prawdopodobnie mogę kupić kilka za moje 100 euro kredytu… Będę aktualizował artykuł, jeśli dostanę jakieś informacje.

Test prędkości połączenia 4G+

Test przeprowadzony 22 grudnia 2020 r. w Orahovac koło Kotoru

Jak widać, prędkość jest bardzo dobra.

Jak mogę doładować moją przedpłaconą kartę SIM?

Doładowania można dokonać na stronie internetowej Telenor

Logicznie rzecz biorąc, strona jest w języku serbskim i nie jest łatwo znaleźć sekcję angielską. Ułatwię Ci to, podając je tutaj: https://www.telenor.me/en/consumer/offer/tariff-packages/prepaid-tariff-package/

Nie miałem jeszcze okazji tego zrobić, zaktualizuję artykuł, gdy to zrobię.

Alternatywa dla Telekom

Kiedy mijaliśmy sklep w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, zobaczyliśmy reklamę konkurencyjnego Telekomu.

Ten oferuje jeszcze więcej danych: 500 GB w porównaniu z 200 GB w przypadku Telenor!

Szczerze mówiąc, nie ma sensu oferować tak wielu danych 😀

Oferta nas jednak interesuje, ponieważ jest ważna przez 30 dni w porównaniu do 15 w Telenor, więc na pewno przetestujemy Telekom, gdy moja oferta Telenor wygaśnie.

Tak więc byliśmy w Kotorze, kiedy kupiliśmy ofertę bezpośrednio w sklepie Telekom. Trzeba okazać dowód osobisty, ale trwa to tylko kilka minut.

Oferta, którą widzieliśmy jest nadal aktualna: 15 euro za 500 GB ważne przez 30 dni. Należy pamiętać, że w cenie nie ma minut na rozmowy (ale można je dokupić).

W przeciwieństwie do Telenor, instalacja nie jest trudne: wszystko jest skonfigurowany automatycznie po włożeniu karty SIM i SMS (w języku serbskim) potwierdza aktywację.

Telekom twierdzi, że ma najlepszą sieć w kraju. Wydaje się, że tak jest w tym przypadku. Ze wzgórza, na którym znajduje się nasze zakwaterowanie (z którego Telenor ma trudności), test prędkości jest doskonały!

Radzę pobrać aplikację (uważajcie, aby pobrać aplikację „Telekom ME”, a nie tę z innego kraju).

Aplikację można skonfigurować w języku angielskim, co jest bardzo wygodne.

Z poziomu aplikacji będziesz mógł sprawdzić pozostały wolumen danych.

Dzięki aplikacji można łatwo wybrać plan, gdy twój się skończy lub wygaśnie.

Należy postępować w dwóch krokach:

  • Kupić kredyt (doładowanie) za pomocą karty kredytowej
  • Wybierz dodatek za pomocą kredytu

Opis dodatków nie jest przetłumaczony na język angielski, ale jest dość łatwy do zrozumienia. Oto przykład.

Otrzymasz SMS z potwierdzeniem (w języku serbskim) przy każdej operacji, czy to w momencie doładowania, czy w momencie zakupu dodatku.

Alternatywa dla m:tel

Spacerując po okolicy natknąłem się na reklamę m:tel prezentującą ofertę, która prawdopodobnie będzie dla nas najistotniejsza.

10 euro za 200 GB internetu i 500 minut komunikacji.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *