Karta połknięta w obcym bankomacie: Co robić?


W Kotorze, w Czarnogórze, miałem nieszczęście połknięcia mojej karty bankowej przez bankomat podczas próby wypłaty pieniędzy.

Był to oczywiście problem z bankomatem, ponieważ moja karta została połknięta zanim zdążyłem wpisać PIN.

Oddział banku był w tym czasie zamknięty, udało mi się tam pojechać kilka dni później. Doradca mówił dobrze po angielsku, poszedł do bankomatu i wrócił z dwiema kartami bankowymi, w tym moją! Niestety, jest pewna procedura: dała mi adres e-mail i wyjaśniła, że muszę poprosić mój bank (Fortuneo), aby napisał do nich e-mail upoważniający mnie do odzyskania karty.

Od razu pomyślałem, że to zły pomysł, mimo że mam szczęście przebywać tam przez kilka tygodni.

Jeszcze tego samego dnia (wtorek) napisałem e-mail do Fortuneo. Dwa dni później otrzymałem odpowiedź, w której poinformowano mnie, że „sprawdzamy pańskie akta i wkrótce się do nich odezwiemy”.

Kiedy w następny wtorek nie odezwał się, zadzwoniłem: „Proszę się nie martwić, przekazaliśmy pana prośbę do naszego działu zajmującego się tymi sprawami, zajmiemy się tym”.

„Nie martwić się?” Lol! Potencjalnie byłem bez metody płatności przez 10 dni, ale nie wydaje się, żeby to martwiło Fortuneo bardziej niż to.

Do dziś nie odzyskałem swojej karty, ale jeśli się tym nie martwię, to dlatego, że wszystko zaplanowałem tak, aby tego typu wydarzenie nie było wielkim problemem.

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci spać spokojnie, jeśli Twoja karta zostanie połknięta podczas podróży zagranicznej.

  • Posiadanie kilku kart bankowych: to jest podstawa, kiedy podróżujesz, musisz mieć kilka metod płatności , aby móc mieć rozwiązanie w przypadku utraty, kradzieży, zablokowania lub połknięcia karty, jak w moim przypadku. Idealnie byłoby, gdybyś miał przynajmniej jedną kartę Mastercard i jedną Visa (w niektórych krajach jedna z nich będzie działać, a druga nie) i przechowywał je w dwóch różnych miejscach. Rozwiązań dziś nie brakuje: Boursorama, Fortuneo, N26, Revolut, Max, American Express, …
  • Wypłaty gotówki dokonuj tylko kartą bankową, którą możesz szybko zablokować za pomocą aplikacji. Chwilę po tym, jak moja karta została połknięta, udało mi się ją zablokować za pomocą aplikacji Fortuneo. W ten sposób nie musiałem się martwić, że ktoś go zdobędzie i dokona zakupów w internecie. Oznacza to, że masz zainstalowaną aplikację swojego banku na telefonie i że oferuje ona funkcję tymczasowego blokowania (myślę, że większość banków już to robi, ale sprawdź zanim będziesz miał problem).
  • Posiadać 4G: poprzedni punkt jest bezużyteczny, jeśli nie masz dostępu do Internetu. W takiej sytuacji lepiej być szybkim i nie musieć czekać na powrót do hotelu, aby podłączyć się do WiFi. W zależności od kraju i kontekstu, można używać francuskiej karty SIM do bezpłatnego roamingu, kupić lokalną kartę SIM lub nosić międzynarodową kartę SIM.
  • W trybie paranoicznym: możesz zdrapać numer CVV (3-cyfrowy kod na odwrocie karty bankowej) ostrym nożem , aby go wymazać. W ten sposób, jeśli uda Ci się odzyskać kartę kredytową, nie będziesz musiał się martwić, że pracownik banku zapisał informacje o Twojej karcie, aby móc ją wykorzystać
  • Możliwość dzwonienia do Francji po niższych kosztach. Usługi banków są takie, jakie są, nie spodziewaj się szybkiej odpowiedzi, jeśli napiszesz e-mail. Będziesz miał więcej szczęścia (i nadal…) dzwoniąc bezpośrednio. Oznacza to możliwość dzwonienia do Francji z zagranicy bez ponoszenia kosztów. Dwa najlepsze moim zdaniem rozwiązania to OVH i Rebtel.
  • Dostarczenie nowej karty: jeśli ostatecznie jedynym rozwiązaniem jest dostarczenie nowej karty, zazwyczaj nie musisz polegać na swoim banku, który zapewnia wysyłkę tylko na terenie Francji. Będziesz musiał wysłać go do przyjaciela lub krewnego (lub do Courrier du voyageur), który może następnie wysłać go w dowolnym miejscu na świecie przez UPS, DHL lub Fedex.

Te kilka porad wymaga odrobiny przygotowania, ale nie jest to nic skomplikowanego. Jeśli będziesz się do nich skrupulatnie stosować, utrata karty bankowej będzie tylko anegdotą z podróży, a nie źródłem stresu, który będzie Cię zajmował przez kilka dni, ryzykując zepsucie wyjazdu.

EDIT: Po ponad 2 tygodniach od utraty karty i po rozmowie telefonicznej, mam wreszcie zwrot z mojego banku Fortuneo.

Fortuneo wyjaśnia mi, że nie mogą wysłać e-maila do oddziału banku i że muszę poprosić ich o wysłanie faksu.

Lol! Odpuszczę sobie.

Rozwiązanie alternatywne

Na własne ryzyko 😀

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *