American Express Air France Gold: idealny dla podróżujących + Sponsoring


Jeśli chcą Państwo uzyskać sponsoring i skorzystać z :
– Bezpłatna karta przez pierwszy rok
– 10 000 bezpłatnych mil Air France
– voucher o wartości 50 euro na zakupy w Air France KLM


Kliknij tutaj !

W Ameryce Północnej karty kredytowe pozwalają na zbieranie punktów, które można następnie wykorzystać na swoją korzyść

Według mojej wiedzy, jedyną kartą z podobnym mechanizmem we Francji jest karta American Express

Pierwszy rok był darmowy, więc postanowiłem przetestować i zobaczyć jak to jest

Różne rodzaje kart bankowych

Zacznijmy od wyjaśnienia różnych rodzajów istniejących kart bankowych

  • Błyskawiczne karty debetowe. Kwota jest natychmiastowo pobierana z Twojego konta
  • Karty debetowe z odroczonym terminem płatności. Pieniądze są pobierane z Twojego konta później
  • Karty kredytowe, które pozwalają na wydawanie pieniędzy na kredyt. Na koniec miesiąca otrzymujesz podsumowanie swoich wydatków. Możesz spłacić całość lub część kredytu, w tym przypadku będziesz musiał zapłacić odsetki (które mogą być bardzo wysokie)

We Francji zdecydowana większość kart to karty debetowe natychmiastowe.
American Express należy do kategorii debetów odroczonych.
Karty kredytowe są bardzo powszechne w Ameryce Północnej, znacznie mniej we Francji
.
Myślę, że karty kredytowe dla konsumentów, takie jak Cofinoga czy Sofinco, powinny być blisko, ale są dość toksyczne

Jak działa karta American Express

W przypadku American Express działa to w następujący sposób

Posiadasz kartę płatniczą, za pomocą której możesz dokonywać zakupów online lub w sklepach. Amex nie jest akceptowany wszędzie. Możesz jednak połączyć go ze swoim kontem Paypal, co znacznie zwiększa liczbę stron, na których możesz go używać.

Na koniec miesiąca otrzymasz zestawienie swoich wydatków, a kilka dni później kwota zostanie pobrana z Twojego konta bankowego, które podałeś American Express. American Express nie jest bankiem, więc nie wpłacasz pieniędzy na ich konto

We Francji, American Express jest często używany przez pracowników, którzy dużo podróżują i muszą zaliczkować wydatki. Pozwala im to zarządzać czasem pomiędzy poniesieniem wydatku a zwrotem kosztów przez firmę

Zasada punktów

Ponadto za każdym razem, gdy płacisz kartą American Express, zbierasz punkty, które możesz wymienić na prezenty, bony towarowe lub po prostu pieniądze

Dla handlowców, którzy przyjmują płatności za pośrednictwem American Express, prowizja jest wyższa niż w przypadku tradycyjnego banku. American Express może zatem pozwolić sobie na „redystrybucję” części tej prowizji na rzecz swoich klientów.

Szczerze mówiąc, jeśli nie wydajesz szalonych sum pieniędzy, nie oczekuj zbyt wiele od swoich punktów

Z „podstawową” kartą American Express (istnieje kilka rodzajów kart), otrzymujesz jeden punkt za każde wydane euro. Wiedząc, że 1000 punktów może być zamienione na 5 euro. Oznacza to „stopę zwrotu” na poziomie 0,5%, czyli za mało, żeby podskoczyć pod sufit..

Wybrałem kartę American Express Air France, punkty są zamieniane na mile Air France. Przy każdym zakupie wszystkie Twoje mile są przedłużane o 2 lata, więc nie ma ryzyka, że stracą ważność

Jeśli chcesz wykorzystać swoje mile, sprawdź „współczynnik zwrotu” obliczając wartość swoich mil Air France, może się on znacznie różnić w zależności od lotu.

W tym przykładzie Air France proponuje mi zakup lotu z Miami do Point à Pitre za 13 000 mil + 9 euro. Bez mil bilet kosztuje 235 euro.

Szybkie obliczenie pokazuje, że mila jest „warta” 1,7 centa w tym przykładzie, co jest dość interesujące. Oznacza to „stopę wypłaty” na poziomie 1,7%, co z mojego niewielkiego doświadczenia nie jest wcale złe.

Po raz pierwszy użyłem mil na przelot Transavią z Lizbony do Beauvais. Stopa wypłaty wyniosła zaledwie 0,4%, co jest znacznie mniej interesujące… Byłoby lepiej, gdybym zachował swoje mile i wykorzystał je na inny lot.

Jako cyfrowi nomadzi, mamy możliwość płacenia kartą za nasz „czynsz” poprzez Airbnb. Kumulując to w ciągu roku, może to oznaczać dużo pieniędzy, a co za tym idzie dużo punktów, ale nie jest to sposób na darmowe bilety lotnicze na daleki dystans..

Istnieje również możliwość zamiany mil na punkty Accor Hotel Rewards według przelicznika 4 mile za 1 punkt Rewards. Wiedząc, że 2 000 punktów Rewards pozwala uzyskać zniżkę w wysokości 40 euro. Daje to wskaźnik redystrybucji w wysokości 0,5 %.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz przeczytać ten artykuł na temat wartości mil Air France.

Zapomnij o wypłatach z bankomatów i płatnościach w walutach obcych

Za każdą wypłatę gotówki z bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 2% od American Express, więc nie ma sensu, chyba że masz problem ze swoją zwykłą kartą bankową

Płatności w walutach obcych podlegają prowizji w wysokości 2,8%, więc i tutaj karta N26 lub Revolut będzie bardziej atrakcyjna

Prawdziwa przewaga nad wynajmem samochodów

Posiadając kartę American Express, korzystasz z 15% zniżki przy wynajmie samochodu w Hertz, ale to nie jedyna korzyść

Z kartą American Express Air France Gold związane są różne ubezpieczenia, ale najciekawsze jest to, które ubezpiecza wypożyczone samochody

Jeśli jesteś przyzwyczajony do wynajmu pojazdów, wiesz, że firmy wynajmu oferują „buy-back”, to znaczy zapłacić opcję, która pozwoli Ci mieć nic do zapłaty w razie wypadku z samochodem

Z American Express Air France Gold, nie musisz kupować nadwyżki, jesteś ubezpieczony

Jest to jedna z największych różnic pomiędzy kartą American Express Air France a klasyczną kartą American Express, która nie zawiera tego ubezpieczenia

Ostatnio wynająłem samochód na 3 dni w Kanadzie. Udało mi się wypożyczyć samochód bez ubezpieczenia, ponieważ byłem objęty kartą. Bez tej ochrony musiałbym wykupić ubezpieczenie, które kosztowałoby mnie 80 euro

Ponadto możesz otrzymać mile za wypożyczenie samochodu, ostatnio otrzymałem 500 mil za rezerwacje Avis i 200 mil za Europcar.

EDIT: Kolejną zaletą i to nie najmniej ważną jest to, że American Express gwarantuje, że będziesz mógł wziąć w posiadanie wypożyczony samochód… W rzeczywistości wiele wypożyczalni za granicą prosi o kartę kredytową przy odbiorze pojazdu. Jednak we Francji zdecydowana większość kart to karty „debetowe” (zwykle mówimy o „kartach kredytowych”, ale to błędne określenie). Każdego dnia, na całym świecie, wielu Francuzów spotykają niemiłe niespodzianki i muszą płacić drogie dodatkowe ubezpieczenia, ponieważ nie mają karty kredytowej. Karta American Express jest traktowana jako karta kredytowa, więc nie będziesz miał tego problemu.

EDIT: Od 1 kwietnia 2021 r. będzie obowiązywał udział własny w wysokości 150 euro za uszkodzenie pojazdu, podczas gdy wcześniej nie było takiego udziału

Płatność w 3 ratach bez opłat za bilety Air France / KLM

Jeśli kupują Państwo bilety Air France / KLM używając karty American Express Air France, mogą Państwo skorzystać z płatności rozłożonej na 3 miesięczne raty, bez żadnych opłat.

Po zakupie biletów, zaloguj się na swoje konto American Express i kliknij na „zapłać w 3 ratach bez opłat”.

Możliwość ta dotyczy tylko zakupów o wartości co najmniej 50 euro.

Interesujące oferty

American Express regularnie proponuje oferty ważne u niektórych partnerów (np.: „10 € zwrotu za 70 € wydane na stronie Sephora”). Szczerze mówiąc, rzadko kiedy jest to bardzo interesujące i nie zwróciłam na to większej uwagi. Ale od czasu do czasu zdarzają się dobre niespodzianki, takie jak: wydaj xx€ w dowolnym sklepie/stronie akceptującej American Express, a zwrócą Ci do xx€. Oferty te nie są domyślnie aktywowane, musisz zalogować się do aplikacji lub na stronę internetową, a następnie wybrać udział w tej lub innej ofercie. Na wszelki wypadek zapisuję się do wszystkich dostępnych ofert 😀 to nic nie kosztuje. Po zapisaniu się do oferty, automatycznie otrzymasz zwrot pieniędzy, jeśli z niej skorzystasz.

Taryfa i wnioski

Karta American Express Air France jest darmowa przez pierwszy rok i kosztuje 165 euro w drugim roku. Zauważ, że w dniu rocznicy, skontaktowałem się z obsługą i powiedział im, że chcę zrezygnować, oni łatwo oferowane mi za darmo na drugi rok.

Jednym małym żalem jest to, że karta American Air France Gold nie pozwala na dostęp do saloników na lotniskach. Do tego potrzebna będzie karta American Express Platinum.

Podczas gdy mój poziom wydatków jest zdecydowanie niewystarczający, aby móc pozwolić sobie na darmowe podróże, mile, które zgromadziłem i oszczędności na ubezpieczeniu wynajmu już pokrywają koszt karty po 6 miesiącach. Powinienem więc odnowić ją na przyszły rok.

EDIT luty 2021: Po dwóch latach darmowego korzystania zadzwoniłem do Amex, aby anulować kartę i nie płacić opłaty. Doradca natychmiast zaproponował mi „w świetle sytuacji” (covid) trzeci rok za darmo. Dzięki temu będę mógł nadal korzystać z zalet karty. Nie wahaj się spróbować!

Inną rzeczą, którą odkryłem, jest to, że jeśli przegapiłeś rocznicę karty i zostałeś obciążony opłatą w wysokości 165 euro, zawsze możesz zadzwonić, aby anulować (otrzymasz zwrot opłaty proporcjonalnie do liczby dni, w których jej używałeś). Jeśli masz szczęście, dostaniesz zwrot pieniędzy i nowy rok za darmo

Jeśli chcą Państwo uzyskać sponsoring i skorzystać z :
– Bezpłatna karta na pierwszy rok
– 10 000 bezpłatnych mil Air France
– voucher o wartości 50 euro do Air France KLM
Kliknij tutaj!FAQ

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *