[1 roczna recenzja] MasterClass, szkolenie online z gwiazdami


Już od ponad roku, Masterclass.com prowadzi bardzo skuteczną kampanię reklamową na Facebooku i Instagramie i myślę, że wielu z Was widziało tę kampanię w swoim news feedzie. Byłem pod wpływem tych reklam i ostatnio zdecydowałem się na roczną subskrypcję Masterclass. W tym artykule wyjaśnię o co chodzi i jaka jest moja osobista opinia na ten temat.

 1. Masterclass: co to jest?
 2. Jak to działa?
 3. Ile to kosztuje? Stawki i prenumerata
 4. Dla kogo to jest ?
 5. Moja szczegółowa opinia
 6. Wszystkie dostępne kursy

Uwaga: ten artykuł NIE jest sponsorowany. Sam zapłaciłem za dostęp i uczestniczyłem w zajęciach zanim dałem wam obiektywną recenzję.
Uważaj na nieuczciwe strony, które po prostu zamieściły mój artykuł bez pozwolenia, aby zrobić fałszywą recenzję, gdy nigdy nie korzystały z Masterclass.

Masterclass: co to jest?

Masterclass.com (link) to Netflix szkoleń online w języku angielskim (z angielskimi napisami).
Klucz: bardzo dobrze sfilmowane szkolenia wideo (od 2 do 4 godzin) prowadzone przez znane osoby.

Atrakcyjność tej platformy polega na pośrednim dostępie do osobistości, których nie musimy już przedstawiać, takich jak Annie Leibovitz, Natalie Portman, Dan Brown, Timbaland, Usher, Jimmy Chin, Serena Williams, Anna Wintour, Christina Aguilera….

Obecnie istnieje 9 kategorii szkoleń:

 • Sztuka kulinarna
 • Film & TV
 • Muzyka i rozrywka
 • Pisanie
 • Sport i gry
 • Projektowanie, fotografia i moda
 • Biznes, Polityka i społeczeństwo
 • Nauka i technologia
 • Styl życia

Po pomyślnym pozyskaniu dwóch rund finansowania (35 milionów dolarów, a następnie 80 milionów dolarów na ekspansję międzynarodową), MasterClass ma ponad 100 kursów celebrytówna swojej platformie.

Jak to działa?

 • Listę oferowanych kursów(zajęć) można zobaczyć na stronie MasterClass lub na YouTube. Każda klasa ma zwiastun, który daje Ci podgląd tego, czego się nauczysz
 • Jeśli Ci się spodoba, zakładasz konto i decydujesz się albo na zakup kursu za każdym razem, albo decydujesz się na All-Access-Pass (więcej o tym powiem poniżej)
 • Po przyznaniu dostępu, możesz korzystać z kursów za pośrednictwem komputera lub aplikacji. Każdy kurs zawiera od 20 do 40 mini-lekcji, każda lekcja trwa od 2 minut do 45 minut.
 • Możesz pobrać filmy w trybie offline za pomocą aplikacji (iOS, Android). Albo oglądać je w streamingu. Niektóre lekcje (w szczególności muzyka), ze względu na prawa autorskie, nie mogą być pobierane w trybie offline.
 • Jeśli nie chcesz oglądać wideo, możesz przełączyć się na tryb „podcast”, aby słuchać tylko dźwięku. Niektóre kursy podają, że lepiej jest obejrzeć film.
 • Oczywiście, można przeglądać tę samą lekcję kilka razy, lub nie przestrzegać kolejności lekcji
 • Możesz również pobrać zeszyt ćwiczeń w formacie pdf, który zawiera podsumowanie każdej lekcji oraz ćwiczenia do pracy domowej. Aby dzielić się wynikami tych ćwiczeń domowych, na komputerze dostępny jest obszar „społeczności”. Niektórzy otrzymują nawet informację zwrotną bezpośrednio od nauczyciela (tzn. nauczyciela celebryty), ale jest to bardzo rzadkie.
 • Na koniec kursu, po obejrzeniu wszystkich filmów, otrzymasz e-mail z gratulacjami za ukończenie kursu

Ile to kosztuje?

Możesz :

 • lub kupić jeden kurs na raz: $90 $100 – i masz do nich nieograniczony dostęp – ta opcja jest już nieaktualna
 • kup All-Access-Pass (200€/rok): aby uzyskać dostęp do WSZYSTKICH kursów dostępnych na stronie. Strona wskazuje, że kosztuje to 18$ miesięcznie. W rzeczywistości nie można płacić abonamentu z miesiąca na miesiąc. Minimalny okres zobowiązania wynosi 12 miesięcy, więc płacisz 200€ jednorazowo.

Ale jeśli nie jesteś zadowolony z usługi, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta Masterclass w ciągu 30 dni od rejestracji, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

W przeciwieństwie do Neflixa, dostęp jest indywidualny, nie można mieć wielu osób (i wielu profili) na jednym koncie.

Anuluj automatyczne odnawianie

Domyślnie wybrana jest opcja automatycznego odnawiania. Wystarczy przejść do sekcji „ustawienia” i anulować automatyczne odnawianie.
Kliknij na „Anuluj”. Pojawi się kilka komunikatów z pytaniem, czy jesteś pewien.
Potwierdzić anulowanie. Zobaczysz, że to tylko anuluje autoodnowienie za rok, a nie twoje konto.
Na dole strony z ustawieniami zobaczysz coś takiego


Otrzymaj zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni od daty użycia

Jeśli nie jesteś zadowolony z usługi, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta Masterclass w ciągu 30 dni od rejestracji, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

Dla kogo to jest?

Z filmami z napisami w języku angielskim, oczywiście na razie platforma jest przeznaczona tylko dla osób anglojęzycznych.

Z kursami szczególnie skoncentrowanymi na kreacji: wizualnej, muzycznej, tekstowej czy kulinarnej… Kursy te są skierowane głównie do twórców lub osób zainteresowanych kulisami lub fanów tych gwiazd. Oprócz kursów kulinarnych (dość licznych), zaczynają pojawiać się kursy nieco bardziej praktyczne, jak np. kurs makijażu Bobbi Brown, kurs projektowania wnętrz Kelly Wearstler, kurs ogrodnictwa Rona Finleya, czy kursy pokera Daniela Negreanu i Phila Ivey 'a – ale to wciąż mniejszość.

Aktualizacja marzec 2021: w ciągu ostatniego roku, dodali wiele praktycznych kursów: medytacja, dekoracja, dobre samopoczucie, makijaż, ogrodnictwo … więc nie jest to już ściśle skoncentrowane na zawodach twórczych

Z zaledwie 2 godzin zajęć online, nawet z Natalie Portman lub Jodie Foster, i treści zasadniczo skierowane do początkujących, nie staniesz się aktorem / aktorką, bądźmy szczerzy. Nie można też grać w tenisa spędzając 2 godziny (wirtualnie) z Sereną Williams. Nie sądzę, że nawet 2 godziny spędzone z Sereną Williams uczyniłyby ze mnie tenisistę…

Przy okazji, MasterClass nie oferuje certyfikatów na koniec każdego „kursu” – bo doskonale zdaje sobie sprawę, że nie tylko 2 czy 4 godzinami zajęć można udowodnić swoją wiedzę w tej czy innej dziedzinie.

Zapisałem się na MasterClass, ponieważ naprawdę lubię widzieć, jak to działa za kulisami. Na przykład w IRL chodziłam na lekcje szycia, biżuterii – bo chciałam wiedzieć, jak to się robi. A próbując zrobić to samemu, o wiele bardziej doceniam produkty, potrafię lepiej rozpoznać ich jakość. Dlatego kursy filmowe są dla mnie bardzo interesujące – bo chciałabym bardziej docenić pracę, która stoi za każdym dialogiem, każdym ujęciem, każdą wypowiedzią.

Jeśli chodzi o zajęcia z fotografii i pisania, to mają one na celu poprawę moich umiejętności pisania – i zdjęć, które robię na bloga. Zajęcia te będą miały bezpośredni wpływ na moje artystyczne „kreacje”.

Jeśli chodzi o kursy biznesowe, to prawdę mówiąc nie znam większości celebrytów z tej kategorii, ale wszyscy oni mają genialne rzeczy do nauczenia. Jestem osobą ciekawą świata – więc jeśli dodatkowo „uczą” mnie eksperci w swojej dziedzinie, a mój abonament zawiera już te wszystkie materiały, to jest to dla mnie jak lukier na torcie.


Moja opinia

Kursy te są niezwykle motywujące i dostarczają wielu zakulisowych informacji. Dzięki temu lepiej oceniasz filmy, powieści, wiadomości, zdjęcia, mecze tenisowe czy partie pokera… widzisz życie z innej perspektywy i bardziej je doceniasz. Mimo, że znam już język angielski na bardzo dobrym poziomie, to oglądanie tych kursów, obejmujących wiele branż, pozwala mi na przyswojenie naprawdę konkretnego słownictwa w języku angielskim.

Aktualizacja marzec 2020: Jestem tak szczęśliwy, że mam dostęp do MasterClass właśnie teraz. Po obejrzeniu programów i filmów, które mnie interesują na Netflixie, potrzebuję o wiele bardziej motywującej platformy i MasterClass jest idealnym narzędziem do motywowania i samokształcenia podczas blokady zapobiegania koronawirusowi!
Aktualizacja marzec 2021: Minął już ponad rok odkąd mam dostęp do MasterClass i choć nie uczęszczam pilnie na wszystkie szkolenia, to zawsze pojawiają się nowe, które mnie interesują. Albo czasami jest jakiś trening, który mnie motywuje do oglądania i oglądam go za jednym zamachem w 2 dni. Jest to jedno z moich źródeł inspiracji i motywacji

Możesz pójść dalej, wykonując ćwiczenia w domu , ale przyznaję, że jestem naprawdę leniwa. Jednak bardzo doceniam małe wyzwania pisarskie dostępne w części społecznościowej strony (np. napisanie pierwszej linijki powieści – tak, żeby to było naprawdę efektowne), konkursy też… Niekoniecznie biorę w nich udział, ale lubię czytać wpisy. Ta część „Społeczności” nie jest jeszcze niestety zbyt często odwiedzana, ale z czasem, jeśli stanie się bardziej aktywna, będzie również kopalnią wzajemnej pomocy i motywacji. Nie, nadal nie umiem grać na skrzypcach ani w tenisa, ale będę wiedział lepiej, jak docenić kolejny mecz w telewizji albo jak rozpoznać fałszywe nuty 😀

Jest kilka detali, które bardzo mi się podobają – wizualnie lub funkcjonalnie – mianowicie:

 • Trening z niesamowitą jakością wizualną. Mowa o Ultra HD, profesjonalnym montażu – i estetyce wspólnej dla wszystkich formacji.
 • Na Androida i iOS, dzięki aplikacji Masterclass, możesz wybrać opcję pobierania filmów offline – w normalnej jakości (średnio 1Giga na kurs) lub w jakości Ultra HD (500Mb na 3 minuty). Niektóre kursy nie są dostępne do pobrania w trybie offline, ale jest to bardzo rzadkie.
 • Możliwość oglądania filmów za pomocą Chromecasta
 • Rozdzielczość, podobnie jak na YouTube, można wybrać. Możesz również wybrać rozdzielczość „auto”, która automatycznie wykryje prędkość Twojego połączenia internetowego
 • Można wybrać, aby przyspieszyć lub zwolnić filmy (0,5 / 1 / 1,5 / 2), co jest bardzo cenne, ponieważ nie jest to przypadek na Netflix (czasami chciałbym iść szybko na Netflix, dla niektórych filmów dokumentalnych, ale nie jest to możliwe)
 • Możesz wybrać tryb„podcast” lub przełączyć się do innej aplikacji lub innej zakładki, ale obraz lub dźwięk nadal jest odtwarzany. Jest to cecha konfigurowalna. Dla mnie to działa, bo czasem chcę tylko słuchać, ale niekoniecznie oglądać; albo surfuję słuchając. YouTube nie pozwala na to na przykład na urządzeniach mobilnych.
 • Napisy są dostępne dla wszystkich filmów, w języku angielskim
 • Możesz oznaczyć kursy, które Cię interesują i zbudować swoją osobistą „listę”. Podobnie jak w przypadku Netflix, kursy powiązane z tymi, które bierzesz, są sugerowane w wersji komputerowej, umożliwiając dostęp do kursów na ten sam temat
 • Po zakończeniu lekcji, jesteś automatycznie przekierowywany do następnej lekcji w ciągu kilku sekund
 • Czerwony pasek pozwala Ci śledzić postępy w kursie, możesz zobaczyć na pierwszy rzut oka, gdzie jesteś. Możesz zobaczyć na pierwszy rzut oka, jak daleko jesteś na tym etapie.

OK, ale jaka jest przewaga płatnych kursów nad darmowymi treściami na całym YouTube?

To prawda, te gwiazdy już tysiące razy dzieliły się swoimi wskazówkami, radami… w darmowy sposób, czy to na YouTube, w programach telewizyjnych, w podcastach czy w gazetach….. Mamy najwyżej 4 strony o nich; i najwyżej 1h na każdy wywiad (gdzie przychodzą raczej promować tę czy inną usługę, ten czy inny film). Ale w przypadku tego płatnego kursu, jest to koncentrat porad zgromadzonych w ciągu całej kariery. Aby zilustrować punkt widzenia, będą przytaczać, na przykład, kilka filmów, w których musieli naśladować akcent postaci – zamiast podać przykład i konkretny film.

Nie mówiąc już o wyjątkowej jakości obrazu: nie czujesz się, jakbyś oglądał zwykły wywiad, ale film – z odpowiednią muzyką, właściwym wprowadzeniem i filmami Ultra UD (dzięki Chromecast lub Apple TV). Samo posiadanie tak wysokiej jakości zdjęć, zwiastunów , które sprawiają, że chce się je zobaczyć… to motywuje do oglądania nawet kursów, które są dalekie od moich zwykłych zainteresowań.

Tę samą jakość informacji można było uzyskać tylko za opłatą: Uwielbiałem kupować Blue-Ray’e, ponieważ do każdego filmu były komentarze kilku ekip – reżysera i scenarzysty, głównych aktorów, ekipy od efektów specjalnych, kompozytora…. więc mogłem oglądać i cieszyć się filmem w 5 różnych światłach. To jest coś, co bardzo lubię, ale są reżyserzy, którzy komentują lepiej niż inni. A ja żałuję, że te wszystkie komentarze nie są tak uporządkowane: reżyser komentuje każdą scenę, ale nie jest to pogrupowane tematycznie, więc rozjeżdża się to po całości.

Wniosek

Z MasterClass każdy kurs jest jak dobrze skonstruowany i skondensowany film. Lekcje odbywają się według ściśle określonego schematu, a edycja odbywa się za kulisami, aby uczynić całość bardziej płynną. Gdy tylko instruktor wdaje się w nieistotne szczegóły lub powtarza się, przechodzimy do następnej lekcji. To sprawia, że treść jest bardzo skoncentrowana. Każda lekcja jest o jednej rzeczy. Jest bardzo dobrze zorganizowany, dzięki czemu można znaleźć interesującą nas lekcję – co niekoniecznie ma miejsce w przypadku podcastów dostępnych za darmo online.

Treść jest unikalna i nie jest dostępna za darmo nigdzie indziej. Nawet jeśli jakość instruktorów jest różna w poszczególnych ośrodkach, stwierdzam, że subskrypcja z nieograniczonym dostępem jest warta swojej ceny, ponieważ oferta jest tak różnorodna. Ponadto, jeśli nie jesteś zadowolony z usługi, możesz poprosić o zwrot pieniędzy w ciągu 30 dni.


Mam nadzieję, że to dało ci informacje, których potrzebujesz. Aby przeczytać moją szczegółową recenzję każdego z kursów, sprawdź ten artykuł
Jeśli chcesz zobaczyć listę wszystkich dostępnych zajęć, sprawdź poniższą listę

Lista i link do wszystkich dostępnych kursów

Pogrubioną czcionką zaznaczyłem te kursy, które szczególnie polecam

 1. Aaron Franklin uczy teksaskiego stylu BBQ
 2. Aaron Sorkin uczy pisania scenariuszy
 3. Alice Waters uczy domowego gotowania
 4. Alicia Keys uczy pisania piosenek i produkcji
 5. Annie Leibovitz uczy fotografii (szczegółowa recenzja)
 6. Apollonia Poilane uczy pieczenia chleba
 7. Armin van Buuren uczy muzyki tanecznej
 8. Billy Collins uczy czytać i pisać poezję
 9. Bob Iger uczy strategii biznesowej i przywództwa
 10. Bob Woodward uczy dziennikarstwa śledczego
 11. Bobbi Brown uczy makijażu i urody (szczegółowa recenzja)
 12. Brandon McMillan uczy szkolenia psów
 13. Chris Hadfield uczy eksploracji kosmosu
 14. Chris Voss uczy sztuki negocjacji (opinia szczegółowa)
 15. Christina Aguilera uczy śpiewu
 16. Dan Brown uczy pisania thrillerów
 17. Daniel Negreanu uczy pokera
 18. Daniel Pink uczy sprzedaży i perswazji (szczegółowa recenzja)
 19. Danny Elfman uczy muzyki filmowej (szczegółowa recenzja)
 20. David Axelrod i Karl Rove uczą strategii kampanii i przekazu
 21. David Lynch uczy kreatywności i filmu
 22. David Sedaris uczy opowiadania i humoru
 23. deadmau5 uczy produkcji muzyki elektronicznej
 24. Diane Von Furstenberg uczy jak budować markę modową
 25. Dominique Ansel uczy podstaw francuskiego cukiernictwa
 26. Doris Kearns Goodwin uczy historii prezydentury i przywództwa w USA
 27. Dr Jane Goodall uczy ochrony przyrody
 28. Emily Morse uczy seksu i komunikacji
 29. Frank Gehry uczy projektowania i architektury
 30. Gabriela Camara uczy meksykańskiego gotowania
 31. Garry Kasparow uczy gry w szachy
 32. Gordon Ramsay uczy gotować
 33. Gordon Ramsay uczy gotować II: Przepisy z restauracji w domu
 34. Hans Zimmer uczy muzyki filmowej
 35. Helen Mirren uczy aktorstwa
 36. Herbie Hancock uczy jazzu
 37. Issa Rae uczy tworzenia poza liniami
 38. Itzhak Perlman uczy gry na skrzypcach
 39. Jake Shimabukuro uczy gry na ukulele
 40. James Patterson uczy pisania
 41. James Suckling uczy doceniania wina
 42. Jeff Goodby & Rich Silverstein uczą reklamy i kreatywności
 43. Jeff Koons uczy sztuki i kreatywności
 44. Jimmy Chin uczy fotografii przygodowej (szczegółowa recenzja)
 45. Jodie Foster uczy kręcenia filmów
 46. Joe Holder uczy podstaw fitness i wellness
 47. Jon Kabat-Zinn naucza Mindfulness i medytacji
 48. Joyce Carol Oates uczy sztuki krótkiego opowiadania
 49. Judd Apatow uczy komedii
 50. Judy Blume uczy pisania
 51. Kelly Wearstler uczy projektowania wnętrz (szczegółowa recenzja)
 52. Ken Burns uczy kręcenia filmów dokumentalnych (szczegółowa recenzja)
 53. Lynnette Marrero & Ryan Chetiyawardana uczą miksologii
 54. Malcolm Gladwell uczy pisania
 55. Marc Jacobs uczy projektowania mody
 56. Margaret Atwood uczy kreatywnego pisania (opinia szczegółowa)
 57. Martin Scorsese uczy kręcenia filmów
 58. Massimo Bottura uczy nowoczesnego włoskiego gotowania
 59. Matthew Walker naucza, jak lepiej spać
 60. Mira Nair uczy niezależnego kręcenia filmów
 61. Misty Copeland uczy techniki baletowej i artyzmu
 62. Nancy Cartwright uczy aktorstwa głosowego
 63. Natalie Portman uczy aktorstwa (szczegółowa recenzja)
 64. Neil deGrasse Tyson uczy naukowego myślenia i komunikacji
 65. Neil Gaiman uczy sztuki opowiadania
 66. Niki Nakayama uczy nowoczesnego japońskiego gotowania (szczegółowa recenzja)
 67. Parris Goebel uczy kreatywności w choreografii
 68. Paul Krugman uczy ekonomii i społeczeństwa
 69. Penn i Teller uczą sztuki magii
 70. Phil Ivey uczy strategii pokerowej
 71. Questlove uczy Music Curation i DJingu
 72. R.L. Stine uczy pisania dla młodych widzów
 73. Reba McEntire uczy muzyki country
 74. Robin Roberts uczy skutecznej i autentycznej komunikacji
 75. Ron Finley uczy ogrodnictwa
 76. Ron Howard uczy reżyserii
 77. Roxane Gay uczy pisania dla zmiany społecznej
 78. RuPaul uczy autoekspresji i autentyczności
 79. Salman Rushdie uczy opowiadania i pisania
 80. Samuel L. Jackson uczy aktorstwa
 81. Sara Blakely uczy samodzielnej przedsiębiorczości (szczegółowa recenzja)
 82. Serena Williams uczy tenisa
 83. Sheila E. Uczy gry na bębnach i perkusji
 84. Shonda Rhimes uczy pisania dla telewizji
 85. Simone Biles uczy podstaw gimnastyki
 86. Spike Lee uczy kręcenia filmów
 87. St. Vincent uczy kreatywności i pisania piosenek
 88. Stephen Curry uczy strzelania, Ball-Handling, i punktacji
 89. Steve Martin uczy komedii
 90. Tan France uczy stylu dla każdego
 91. Thomas Keller uczy technik kulinarnych
 92. Thomas Keller uczy Techniki gotowania II: Mięsa, zapasy, i sosy
 93. Timbaland uczy produkcji i tworzenia bitów
 94. Tom Morello uczy gry na gitarze elektrycznej
 95. Tony Hawk uczy jazdy na deskorolce
 96. Usher Sztuka występów
 97. Walter Mosley uczy fikcji i opowiadania
 98. Werner Herzog uczy kręcenia filmów
 99. Will Wright uczy projektowania i teorii gier
 100. Wolfgang Puck uczy gotować
 101. Yotam Ottolenghi uczy nowoczesnej kuchni bliskowschodniej

Podsumowując:

Masterclass (link) to Netflix szkoleń online w języku angielskim (z angielskimi napisami). Atrakcyjność tej platformy polega na pośrednim dostępie do osobistości, których nie musimy już przedstawiać, takich jak Annie Leibovitz, Natalie Portman, Dan Brown, Timbaland, Jimmy Chin, Serena Williams, Christina Aguilera….

Możesz uzyskać dostęp do WSZYSTKICH kursów dostępnych na stronie przez jeden rok za 200€. Więcej informacji

TAK. Jeśli nie jesteś zadowolony z usługi, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta Masterclass w ciągu 30 dni od rejestracji, aby otrzymać zwrot pieniędzy.

NIE, ponieważ 2h-3h szkolenia online nie wystarczy, aby zrobić z Ciebie profesjonalnego fotografa lub aktora. Otrzymasz jednak wiadomość e-mail z gratulacjami z powodu ukończenia kursu.

Istnieje ponad 80 kursów, podzielonych na 9 kategorii
:Sztuka kulinarnaFilm
i telewizjaMuzyka i
rozrywkaPisarstwoSport i gryDesign,

fotografia
i

modaBiznes, polityka

i


społeczeństwoNauka i technologiaLifestylePełna lista kursów


znajduje się


tutaj


Na Masterclass.com jest ponad 100 sławnych osób, znanych i uznanych za swoje doświadczenie. Niektóre przykłady to Natalie Portman, Serena Williams, Christina Aguilera, Usher, Dan Brown, Jodie Foster, Sara Blakely, Anna Wintour… Aby uzyskać pełną listę instruktorów i kursów, kliknij tutaj

Wszystkie kursy są prowadzone w języku angielskim. Wszystkie mają jednak angielskie napisy. Napisy można aktywować lub dezaktywować.
Napisy w języku francuskim nie są jeszcze dostępne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *