Jaskinia Chauveta 2: prawie doskonała replika – Road Trip Samochód we Francji #13


Kiedy dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w wąwozach Ardèche, C., kuzyn JB i przewodnik wycieczek, gorąco namawiał nas do odwiedzenia jaskini Chauvet 2. Bez jej zachęty pewnie byśmy się nie zdecydowali, bo mieliśmy w planie zwiedzanie Lascaux IV i myśleliśmy, że odwiedzimy tylko jedną jaskinię. W końcu dobrze zrobiliśmy, że odwiedziliśmy te dwie jaskinie, które bardzo się od siebie różnią.

Uwaga: ten wpis na blogu jest częścią „Road Trip we Francji” zrobionego w sierpniu 2020 roku. Aby przeczytać poprzednie części, kliknij tutaj: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11 i #12

Część 1: Dziennik podróży
Część 2: Porady praktyczne

Część 1: Podróż

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2014 roku, jaskinia Chauvet została odkryta niedawno, dokładnie w 1994 roku. W niedzielę, 18 grudnia 1994 roku, Jean-Marie Chauvet udał się wraz z dwójką przyjaciół Éliette Brunel i Christianem Hillaire w kierunku klifów w cirque of Estre. Zauważył lekki przeciąg wydobywający się z małego otworu na dnie małej jaskini i chciał się o tym przekonać. Wykopali i wyczyścili przejście, w którym prześlizgnęli się przed nawisem ciemnej pustki. To właśnie przez sufit weszli do ozdobnej jaskini Pont d’Arc, znanej jako jaskinia Chauveta. Dopiero gdy zobaczyli rysunki na ścianach, zdali sobie sprawę z wagi swojego odkrycia.

Prawdziwe wejście do jaskini zostało zablokowane już kilka tysięcy lat temu przez skały i pozostanie zablokowane na zawsze. Jaskinia będzie dostępna tylko dla badaczy i w przeciwieństwie do Lascaux, nigdy nie była otwarta dla zwiedzających. Replika: Chauvet 2, jest jedynym sposobem na odkrycie tej jaskini.

Jest to projekt na dużą skalę, rozpoczęty w 2007 roku. Prace rozpoczną się w 2012 roku, a zakończą w 2015 roku. Koszt: 55 milionów euro. O ile oryginalna jaskinia znajduje się w niewielkiej odległości od Pont d’Arc, to replika znajduje się na wyżynach Vallon Pont d’Arc. Architekci zdecydowali się na budynek tak dyskretny, jak to tylko możliwe.

https://www.facebook.com/109842824174556/videos/1815007748653495

Jak przebiega wizyta u Covid-19?

W okresie od czerwca 2020 r. do sierpnia 2020 r. (data naszej wizyty) wizyty odbywają się autonomicznie. Przy zakupie biletu (online lub na miejscu) podawana jest nam godzina zwiedzania, aby ograniczyć tłumy. Wszyscy musimy pobrać aplikację Chauvet 2, wprowadzić hasło, aby uzyskać dostęp do objaśnień 10 punktów zainteresowania w jaskini za pomocą własnych słuchawek. Możesz pobrać aplikację przed przyjazdem lub skorzystać z Wifi dostępnego przy wejściu do jaskini

Aplikacja jest bardzo dobrze zrobiona, ponieważ goście, którzy mają problemy ze słuchem lub zapomnieli słuchawek, mogą również czytać tekst na aplikacji. Możemy wejść w grupach po 20 osób, aby uszanować dystans. Co 15 minut przyjeżdża nowa grupa. Jeśli więc dobrze pójdziemy na przód, lub będziemy trzymać się z tyłu naszej grupy, możemy być (prawie) sami. Możemy zostać w jaskini tak długo, jak chcemy, to jedna z jedynych zalet Covid (w porównaniu do zwiedzania z przewodnikiem przed Covid, gdzie było mniej swobody)

Od września 2020 r. wycieczki z przewodnikiem zostaną wznowione i będą Państwo musieli podążać za swoją grupą. Będziesz miał przewodnika i w miarę jak będziesz szedł, przewodnik będzie zapalał światło w częściach, które chcesz odwiedzić.

Uwaga: wszystkie zdjęcia w tym artykule pochodzą z oficjalnej strony Chauvet 2, lub z ich konta na Facebooku. Nie wolno nam robić zdjęć wewnątrz jaskini, nawet jeśli jest to replika. Zachęcamy do umieszczenia zdjęć na ich stronie na pamiątkę.

Co jest naprawdę niezwykłe, to fakt, że udało im się stworzyć replikę, która jest niemal identyczna z oryginałem. 3500m² na ziemi (z 8000m² prawdziwej jaskini), ale także ściany, sufit, podłoga… (łącznie 8200m²), mamy wrażenie przebywania w prawdziwej jaskini. Jest to największa replika ozdobnej jaskini, jaką kiedykolwiek wykonano. Wszystko zostało odtworzone co do milimetra, zeskanowane laserowo, odtworzone przez najlepszych rzemieślników, każdy rysunek przestudiowany i przerysowany przez artystów… to robi wrażenie! Już sam fakt, że można odtworzyć identyczną jaskinię przy użyciu naturalnych pigmentów, jest osiągnięciem samym w sobie. Aby nie uszkodzić podłoża, wszędzie instalowane są chodniki. Jest to jedna z zauważalnych różnic w stosunku do Lascaux IV (gdzie chodzi się po ziemi, a nie po kładkach).

Pierwsze rysunki, które widzimy po wejściu do jaskini to te: wykonane dłonią. Pigment otrzymuje się z tlenku żelaza. Rysunki z Chauvet 2 są dużo starsze niż te z Lascaux, ale i tak jest to bardzo ładne (no, ładniejsze niż moje własne rysunki ahahah).

Znajduje się tu również wiele kości niedźwiedzia. Zimę spędzali w jaskini. W całej jaskini są ślady pazurów niedźwiedzi i młodych.
Niektóre z kości zostały jednak ułożone w sposób zamierzony, co sugeruje, że być może niedźwiedziom oddawano cześć? Że jaskinia była używana jako miejsce kultu, a nie schronienie.

Techniki zmieniają się również w zależności od charakteru ścian: skalistych lub pokrytych gliną. Możemy przejść od czerwonych kropek wykonanych dłonią, przez ryciny wykonane palcem, po rysunki i rozmycia z użyciem naturalnych pigmentów. Ta rycina sowy szczególnie mnie zachwyca, ponieważ wyraźnie widać, że sowa jest przedstawiona od tyłu (por. jej skrzydła), ale jej głowa jest obrócona o 180°C. Wiedziano już wtedy, że sowa potrafi obracać głową w temperaturze 180°C i to musiało zrobić na nim wrażenie, że jest w ten sposób przedstawiony w jaskini.

Bardzo podoba mi się też ten naturalny efekt „draperii” uzyskany dzięki osadom i ruchowi wody… a tuż nad nim ładny rysunek. Nie wiem jak oni osiągają taki efekt, naprawdę wygląda to tak, jakbyśmy byli w prawdziwej jaskini!

Ostatnia scena robi największe wrażenie, nie wiadomo, gdzie patrzeć, bo jest tu za dużo rzeczy, za dużo elementów. Dlatego lepiej jest być na wycieczce z własnym przewodnikiem (no cóż, nie można wybrać niestety). Spędziliśmy tu długie minuty, bo wymiar dzieła jest taki, że trzeba długo obserwować wszystko.

Seria rogów na poniższym rysunku sugeruje nie stado, ale ruch, jak w kreskówce.

Blaknięcie jest bardzo dobre, ruchy, realistyczne. Widzimy tu dwa nosorożce walczące

Tutaj rysunek nosorożca doskonale podąża za krzywizną ściany, dając bardzo udany efekt 3D.

Po wizycie mamy gwiazdy w oczach. Odwiedzamy Galerię Aurignacian, w której odtworzono w rzeczywistych rozmiarach zwierzęta z tamtych czasów. Jest tam mały film, który wyjaśnia życie Aurignacian, jak jedli, jak byli zakwaterowani i chronieni.

Później w ciągu dnia, kiedy mieliśmy zamiar popływać w Ardeche, JB wykrzykuje: „patrzcie, znalazłem Chauvet 3!”, zobaczcie co znalazł ahahaha

Reszta naszej przygody jest tutaj

Część 2: Praktyczne wskazówki

Przydatne linki

Budżet

  • Wizyta w jaskini Chauvet 2: 17€
    • Cena obejmuje zwiedzanie repliki jaskini, wstęp do Galerii Aurignacian oraz animacje, które odbywają się w czasie wakacji szkolnych
    • Uwaga jest oferta grupowa: Aven d’Orgnac / Pont du Gard / Grotte Chauvet 2 Ardèche. Jeśli kupisz bilet na jeden z trzech obiektów, skorzystasz również z obniżonej stawki na 2 pozostałe obiekty. Oferta ważna przez 7 dni od wizyty i nie jest dostępna w sprzedaży biletów online.
  • Bed and Breakfast (20mn od Chauvet 2) : 92 euro/noc, śniadanie wliczone w cenę (link do rezerwacji). Należy uważać, nie ma wifi, mamy tylko 4G
obiad w hotelu typu bed and breakfast w Sampzon
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *