Wenecja (Włochy): 2 tygodnie jako Cyfrowi Nomadzi


Po półtoramiesięcznym pobycie w Rzymie, postanowiliśmy spędzić dwa tygodnie w Wenecji, aby skorzystać z dobrej pogody przed nadejściem zimy. To dla nas pierwszy raz! Zwiedziliśmy wiele podróbek Wenecji, małych Wenecji, zielonych Wenecji…. ale na PRAWDZIWĄ Wenecję czekaliśmy do 2020 roku, żeby tam pojechać.

Do Wenecji dotarliśmy pociągiem. Pociąg przejeżdża przez rodzaj wąskiej drogi, otoczonej wodą. Wyglądało na to, że jedziemy do Keys. Woda nie wydaje się aż tak głęboka, bo widziałem ludzi z nogami w wodzie, a sięgała im tylko do kolan. Widać też wielu rybaków. Szczerze mówiąc, przyjazd do Wenecji pociągiem jest przeżyciem samym w sobie. Bądźcie ostrożni, najbliższa stacja kolejowa do Wenecji to Santa-Lucia.

Po wyjściu z dworca od razu proponuje nam się taksówkę, ale uwaga, jest to taksówka wodna, czyli taksówka na łódkę, z bardzo wysokimi cenami (ok. 80€). Dużo taniej jest skorzystać z transportu publicznego (jeszcze łodzią, więcej informacji później).

Słysząc o naszym przybyciu do Wenecji, nawet Tom Cruise pospieszył na miejsce, aby nakręcić Mission Impossible 7, po czym oświadczył, że jest bezsilny wobec Covid, który powalił 12 członków ekipy. Tak więc nawet dla Toma Cruise’a pokonanie Covida to mission impossible.

Acqua Alta

Myślę, że mamy dużo szczęścia, ponieważ tydzień przed naszym przyjazdem, Wenecja była na skraju acqua alta (naturalne zjawisko występujące między wrześniem a kwietniem, niektóre wysokie fale zalewają część miasta i uszkadzają wiele domów i firm)… ale wały przeciwpowodziowe, które potrzebowały lat, aby być funkcjonalne, działały doskonale (automatycznie podnoszą się, aby zapobiec wysokim przypływom) i uratowały Wenecję przed wielką powodzią.

źródło: monquotidien.fr

W czasie mojego pobytu widziałem, że woda podnosiła się dość krytycznie, ale za każdym razem ustępowała w samą porę, więc mogłem obserwować zjawisko w trybie turystycznym, bez zamaczania stóp. Moja siostra, która przyjechała do Wenecji w zeszłym roku, źle wspomina wszechobecność wody i była przekonana, że w każdej chwili mogłam się utopić we śnie ahahaha

Na oficjalnej stronie internetowej, można zobaczyć prognozę pływów. Od 82 cm na placu św. Marka są kałuże, ponieważ ta część jest bardzo niska.

Od 95cm wszędzie zaczynają się rozlewiska, ale nadal można chodzić po drewnianych deskach zainstalowanych w mieście (przy odpływie do 135cm).

Poza tym, nawet drewniane chaty nie będą w stanie utrzymać suchych stóp. Ale dobra wiadomość jest taka, że trwa to tylko kilka godzin, a pływy > 140cm są niezwykle rzadkie.

https://www.comune.venezia.it/it/content/centro-previsioni-e-segnalazioni-maree

Mieszkanie

Zadbaliśmy o to, by zarezerwować apartament na pierwszym piętrze, z widokiem na mały kanał, ale jednak na pierwszym piętrze.

widok z naszego salonu hihihi

Ponieważ nigdy wcześniej nie byłam w Wenecji, nie mam pojęcia, jakie byłyby koszty w normalnych czasach (nie licząc covid). Nasze Airbnb znajduje się w pobliżu stacji Arsenale, 16 minut spacerem od Placu św. Marka (link do naszych airbnb znajdziecie w naszym artykule). Możesz otrzymać do 50€ zniżki na swoją pierwszą rezerwację na Airbnb, klikając tutaj

Ci z Was, którzy znają Wenecję, martwili się o nasz portfel, kiedy usłyszeliśmy tę wiadomość, ale dzięki Covid, skorzystaliśmy z bardziej przystępnych cen: 688€ za 14 nocy, czyli 49€/noc za F2 o powierzchni około 40m² ze światłowodem, kuchnią, pralką + 30€ podatku turystycznego (3€ za noc i za osobę, ale ograniczone do 15€/osobę, czyli 5 dni max na pobyt) w środku świąt Wszystkich Świętych

Nasz właściciel Airbnb mówi, że jeśli chodzi o zakwaterowanie, St. Mark’s nie jest miejscem, w którym warto być, ponieważ jest tam wiele miejsc, w których można zrobić zakupy, ale nie ma miejsca, w którym można zrobić zakupy lub zjeść tanio. Natomiast w pobliżu Arsenale, w domu, czuje się jak w małej wiosce.

Kiedy zostajesz na 2 tygodnie, zadajesz sobie bardzo praktyczne pytania, jak się poruszać, gdzie robić zakupy, gdzie odbierać paczki lub po prostu gdzie wyrzucać śmieci.

Struktura Wenecji

Znajduje się tam kilka wysp.

Główną i najbardziej turystyczną część przecina kanał zwany Grand Canal, który ma kształt odwróconej litery S. Dzielnice San Marco i San Polo są najbardziej turystyczne.
Bardzo lubię wyspę San Giorgio Maggiore (obok Giudecca), ze względu na panoramiczny widok na plac św. Marka i Pałac Dożów.
Wyspa Lido posiada ogromną plażę, natomiast wyspa Murano słynie z artystów szkła.
Na wyspie San Michele znajduje się po prostu ogromny cmentarz i kościół.
Wyspa Burano, znacznie dalej, jest znana z muzeum koronki i jej bardzo Instagram kolorowe domy.Gdzie się zatrzymać?

Jeśli wasz budżet na to pozwala, poszukajcie mieszkania w dzielnicy San Marco, San Polo, jeśli nie zostaniecie długo, i chodźcie wyłącznie do restauracji, abyście mogli zwiedzić jak najwięcej.
Castello i Dorsoduro są tańsze, ale również bardzo przyjemne, ponieważ są tam długie spacery wzdłuż nabrzeża i więcej opcji na lokalne jedzenie.
Cannaregio jest bardziej komercyjne, jest tam dzielnica żydowska, gdzie można zjeść super dobrze za tanio.
Santa Croce znajduje się obok dworca kolejowego, jest mniej wygodne do zwiedzania, ale jest więcej opcji taniego zakwaterowania i hoteli.


Wyporność

W Wenecji nie można poruszać się inaczej niż pieszo lub łodzią. Środkiem transportu publicznego jest tutaj łódź.

Jest tak wiele małych mostków i uliczek, że nawet rower nie jest używany. Miejscowi potrzebują rocznej przepustki, aby poruszać się bez ograniczeń łodzią, ale dla turystów ceny łodzi są super wysokie: 7,5€ za jeden rejs (możliwe połączenie 75 minut), lub 20€ za 24h, 30€ za 48h, 40€ za 72h i 60€ za 168h (7 dni). Można nawet kupić bilety w przedsprzedaży na stronie Civitatis tutaj (cena taka sama jak na miejscu).

Na Wielkim Kanale, szerokość jest dość duża, więc jest tylko kilka mostów. Tak więc, łodzie na Grand Canal zig zag, więc można przejść z jednego brzegu na drugi bez konieczności chodzenia do następnego mostu.

Należy uważać, często jest bardzo gęsta mgła. W takim przypadku wszystkie łodzie 4.1, 4.2, 5.1, 5.2 nie są już w użyciu (zobaczysz na lądowisku, że czas przybycia tych łodzi nie jest już wyświetlany), tylko łodzie 1 i 2 pracują normalnie. Zaplanuj więc trochę czasu na podróż na lotnisko lub na dworzec kolejowy, ponieważ łodzie nr 1 i 2 pokonują dłuższą drogę i możesz się spóźnić.

Wenecja pod mgłą

Są też taksówki, ale ich ceny są zawyżone. A drogie gondole służą raczej rozrywce turystów, niż są prawdziwym środkiem transportu. Niektórzy miejscowi mają własne pomosty, własne łodzie, ale stanowią oni mniejszość.

Marka na dworzec kolejowy, na przykład, zajmuje mi około 29 minut pieszo, a łodzią, pokonując dłuższą trasę i zatrzymując się wszędzie, zajmuje 27 minut.

Szczerze mówiąc, uważam, że poza zwiedzaniem okolicznych wysp (które nie mają mostu łączącego z główną wyspą), łódź nie jest konieczna. Ale i tak wziąłem kartę, bo po całym dniu chodzenia po małych uliczkach, dobrze jest po prostu usiąść w łodzi i wrócić do domu.

Myślę, że wiele osób pracujących w Wenecji dojeżdża do pracy. Ponieważ na koniec dnia, jest wielu, którzy chodzą do stacji kolejowej, aby wrócić do domu po drugiej stronie (Porto Marghera), wszyscy biorą tę samą drogę. Wielu turystów wybiera również nocleg na pobliskiej wyspie, lub obok drugiego dworca kolejowego w Wenecji (Porto Marghera)

Szczegóły praktyczne

Supermarkety są wszędzie, COOP jest często spotykany. Ten obok naszej kwatery jest tak mały, z wąskimi przejściami, że w godzinach szczytu nie możemy nawet przejść z jednego przejścia do drugiego, ale ustawiamy się w kolejce przy drzwiach wejściowych, ładując nasze koszyki w miarę przesuwania się wzdłuż kolejki, obchodząc przejścia. Ponieważ we Włoszech restauracje są zamykane od 18:00 (działania anty-covidowskie), jemy obiad w restauracji w południe, a na kolację kupujemy świeży makaron i gotowe sosy. Nasz ulubiony sklep ze świeżym makaronem to Giacomo Rizzo. Baza jest przygotowana z góry, ale to kiedy wybierzemy kształt makaronu, który chcemy, sprzedawca przychodzi na zaplecze i przygotowuje go dla nas. To jest takie fajne! Sprzedają również azjatyckie produkty dla tych, którzy są zmęczeni ciągłym jedzeniem po włosku 😀

Każdego ranka, przed każdym domem, codziennie oprócz niedzieli, około 9 rano, zbiera się ekipa odpowiedzialna za zbieranie worków ze śmieciami. Jeśli nie możesz na nich czekać, wszędzie są zaparkowane śmieciarki. W przypadku publicznych pojemników na śmieci, ekipa pieszo zbiera je, a następnie ładuje na łodzie śmieciowe. Łodzie te przywożą śmieci z powrotem do stacji, gdzie są one przenoszone do ogromnych kontenerów. W zależności od rodzaju pojemnika (na szkło, papier itp.) istnieje możliwość dodatkowego sortowania odpadów, a dni zbiórki różnią się.

Wszystkie urzędy pocztowe są małe, jest jeden tuż obok mojego Airbnb, ale nigdy nie jest otwarty, zastanawiasz się, czy ludzie w ogóle tam pracują lol. Moje paczki zawsze są dostarczane przez prywatnych przewoźników w sklepach tytoniowych (pisałem o tym tutaj). Widziałem łódź DHL zadokowaną w jednym z małych kanałów. Dostawa często kończy się na pieszo.

Wizyty

W ciągu 2 tygodni, ponieważ pracujemy, a pogoda nie dopisuje każdego dnia, ciężko jest odwiedzić wszystko, ale i tak przedstawię Wam moje ulubione miejsca w tym artykule. Możesz również znaleźć niestandardowe Mapy Google, które zrobiłem z moją siostrą dla Włoch tutaj.

 • Miejsca, któretrzeba zobaczyć (patrz odpowiedni dziennik podróży)
  • Plac Świętego Marka: wielkie miejsce turystyczne
   • bazylika św. Marka: wszędzie złote mozaiki
   • pałac Dożów: wystawne pokoje, zdobione od podłogi do sufitu
  • Most Rialto: most z sklepami
  • Most Westchnień: łączy stare więzienia z celami przesłuchań w Pałacu Dożów, można po nim chodzić podczas zwiedzania Pałacu Dożów, ale poza tym można go zobaczyć z dwóch innych mostów
  • Most Akademii: z którego roztacza się najlepszy widok na Wenecję
  • Przejażdżka gondolą: aktywność turystyczna, ale bardzo przyjemna, ponieważ pozwala odkryć małe kanały, do których w innym przypadku nie miałbyś dostępu
 • Panoramiczne widoki (patrz odpowiedni przewodnik turystyczny)
  • Z dzwonnicy na placu św. Marka (10€/osoba, przejazd windą)
  • Z dzwonnicy kościoła San Giorgio Maggiore (6€/osoba, przejazd windą). Na wyspę można dostać się łodzią nr 2
  • Z domu towarowego T Fondaco dei Tedeschi by DFS (wstęp wolny)
 • Bardzo ładne, ale nie do pominięcia (patrz odpowiedni dziennik podróży)
  • Arsenał Wenecki : Stocznia odgrywa decydującą rolę w budowie imperium weneckiego, umożliwiając szybką produkcję wielu statków.
  • Kościół Santa Maria di Nazareth: tuż obok dworca kolejowego, jest to najpiękniejszy kościół w Wenecji
  • Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari (3€/osoba), bardzo ładna
  • Campo San Polo: drugi co do wielkości plac w Wenecji, bardzo relaksująca atmosfera
  • Scuola Grande de San Rocco (8€/osoba): wystawny pokój, jest tylko jeden taki, ale jest bardziej dopracowany niż w Pałacu Dożów
  • Palazzo Contarini del Bovolo (10€/osoba), spiralne schody, widok panoramiczny
  • Wyspa Murano i jej szklani artyści (5€/osoba za wstęp do prawdziwego warsztatu)
  • Wyspa Lido i jej plaża (tylko w lecie): przezroczysta woda, drobny piasek
 • Nietypowe (patrz powiązany travelogue)
  • Żydowska dzielnica Wenecji: miła i lokalna atmosfera, nawet jeśli jest trochę mała. Falafel za 5€ to die for
  • Konserwatorium Benedetto Marcello w Wenecji: stań tuż przed nim, aby posłuchać muzyki klasycznej granej w każdym pomieszczeniu konserwatorium
  • Squero de San Trovaso: warsztat produkcji gondoli, oglądaj z drugiej strony, ponieważ nie możesz zwiedzić warsztatu
  • Zakupy lub window shopping :
   • Księgarnia Acqua Alta: gdzie wszystkie książki są przechowywane wysoko lub w łodziach z obawy przed zalaniem
   • Miniaturowe, ręcznie robione regały na książki w La Bottega di Pre
   • Magiczny karnawał w Wenecji: ręcznie robione porcelanowe lalki ubrane w tradycyjne stroje
   • Więcej Venezia: piękne torby skórzane wykonane we Włoszech
   • Charta S.n.c.: wyjątkowa wystawa sklepowa, ale wcale nie miły sprzedawca

Przygotowuję dziennik podróży dla każdej kategorii.

Do zobaczenia wkrótce!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *