Moja rutyna pielęgnacji twarzy i trądzik dorosłych FAQ


Ponieważ mój artykuł na temat trądziku jest już dość długi, proponuję kontynuować czytanie FAQ tutaj:

 • Dlaczego nie włączyć witaminy C do swojej rutyny, gdy nadal masz pryszcze? Witamina C może pogorszyć trądzik, powodując więcej stanów zapalnych. Witamina C powinna być stosowana na zdrową skórę. Po oczyszczeniu skóry z pryszczy, jeśli bariera skórna jest poważnie uszkodzona, należy zastosować nawet B5, peptydy miedzi lub Ceramid, aby naprawić barierę skórną przed dotknięciem Witaminy C.
 • Dlaczego nie używać złuszczania, gdy wciąż masz prysz cze? Wiele blogów wciąż mówi nam, że powinniśmy złuszczać skórę i przynieść pryszcze na powierzchnię, tak, że odejdą szybciej. Zaleca się złuszczanie fizyczne (pestkami moreli) lub chemiczne (np. peelingi AHA/BHA). Wśród osób uzależnionych od pielęgnacji skóry krąży taki dowcip: jeśli twój wróg zapyta o sekret twojej pięknej skóry, musisz podać mu nazwę morelowego peelingu St-Ives (w ten sposób sama znajdzie się z gównianą skórą). Oba te ostre środki złuszczające nie są wskazane dla skóry trądzikowej. Wolałabym, abyś codziennie wieczorem dobrze oczyszczał twarz i dokładnie traktował każdy pryszcz, używając na przykład plastra COSRX, niż stosował te bardzo agresywne metody. Skóra trądzikowa jest delikatna, nie wyleczy się jej poprzez jeszcze większą agresję. Możesz ponownie włączyć chemiczne złuszczanie naskórka, gdy pryszcze znikną, a bariera ochronna skóry zostanie naprawiona.
 • Po co nawilżać skórę, gdy masz trądzik, lepiej jej nie wysuszać? Skóra potrzebuje wody i oleju. Kiedy w skórze brakuje wody, dochodzi do nadprodukcji oleju (sebum), co powoduje m.in. trądzik. Dlatego konieczne jest dostarczanie jej wody, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, aby nie musiała już nadmiernie produkować sebum. W tej rutynie, co prawda, używam produktów takich jak cynk i siarka, aby regulować nadmiar sebum, ale z drugiej strony, dostarczam skórze dużo wody (nawilżenia). Nie możesz więc po prostu wziąć pierwszej połowy mojej rutyny i zignorować reszty. Rutyna jest zaprojektowana jako całość, aby skorygować, ale także zapewnić niezbędne „odżywianie” skóry.
 • Niektóre z produktów, które polecacie są zbyt drogie, czy są jakieś alternatywy? Mogę polecić tylko te produkty, których używam i które popieram. Jednak w przypadku drogich produktów, umieściłam w tym artykule kilka „duplikatów”. Nie jestem jednym z tych, którzy wierzą, że droższe znaczy skuteczniejsze. Powodem, dla którego wspomniałam o tych drogich produktach jest to, że one naprawdę działają i pomimo wysokiej ceny, ponownie je kupiłam
 • Dlaczego muszę usuwać makijaż w nocy, kiedy go nie używam? Ponieważ zalecam w mojej rutynie, abyś nakładała fizyczny filtr przeciwsłoneczny, a on nie znika po użyciu zwykłego produktu do oczyszczania. Tutaj poleciłam wodę micelarną do demakijażu. Po zastosowaniu wody micelarnej należy zawsze oczyścić twarz preparatem oczyszczającym. Ale możesz również usunąć makijaż za pomocą zmywalnych krążków do demakijażu specjalnie do tego przeznaczonych.
 • Co sądzisz o Roaccutane? Wiem, że wiele osób było zachwyconych wynikami leczenia. Osobiście nie zdecydowałam się na ten zabieg, ponieważ negatywne efekty, które widzę nie są tego warte. Czuję, że moja skóra nie osiągnęła jeszcze takiego poziomu rozpaczy, że powinnam to zrobić. Moja skóra goi się całkiem dobrze. Jednak na ludzi, którzy mają wydrążone blizny z każdym pryszczem, mogę zobaczyć, dlaczego możesz być kuszony przez ten zabieg
 • Co sądzisz o nadtlenku benzoilu? Jestem zakochana/nienawidzę tego składnika, który jest dostępny tylko na receptę (dostępny pod nazwą Cutacnyl). To może uspokoić pryszcze w ciągu kilku dni, ale zamiast dojrzewania pryszcze, a następnie uzdrowienie ich, pryszcze są jak „zapieczętowane” i jesteś w lewo z czerwonymi znakami na miesiące, nie mogąc dojrzewać lub oczyścić je. Jest to produkt, którego użyłabym w ostateczności, w przypadku desperacji (np. gdy cały obszar płonie i krwawi i trzeba powstrzymać namnażanie się bakterii). Do tego plami ubrania, pościel, szaliki… nawet jeśli dobrze oczyściłeś skórę. Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, wybierz stężenie pomiędzy 2,5% a 5%. W krajach anglojęzycznych produkty zawierające nadtlenek benzoilu są sprzedawane bez recepty.
 • Co sądzisz o adapalene? Ah! słynny Differin (na receptę) przepisywany przez wszystkich dermatologów do cery trądzikowej. Jeśli widzę jakieś zastosowanie dla nadtlenku benzoilu, to szczerze mówiąc adapalen nie robi dla mnie nic, poza tym, że sprawia, że bardziej się łuszczę i oczyszczam. Nienawidzę tego produktu! Więcej informacji o retinoidach na moim innym blogu tutaj Kiedy mój lekarz pierwszego kontaktu dowiedział się, że czekałam 3 miesiące na wizytę u dermatologa, żeby przepisać Differin, zapytał mnie, dlaczego go o to nie poprosiłam. Smutek, smutek!
 • Jest zbyt wiele kroków, nigdy nie mogłabym użyć tylu produktów: wybrane produkty są szczególnie płynne i łatwo wchłaniane przez skórę, dzięki czemu nie kończysz z 5cm kremem na skórze. Jeśli nie używasz obecnie żadnych produktów, być może właśnie ten brak rutyny powoduje u Ciebie wzdęcia. W tym przypadku, należy przynajmniej zacząć od podstawowej rutyny: demakijaż (na noc) / oczyszczanie / krem nawilżający (krem z SPF rano ). Zacznij od tego przez 3 tygodnie. Jeśli pryszcze znikną, świetnie, wtedy wprowadzamy wodę termalną, maseczki nawilżające, serum, a potem zabiegi.
 • Produkty NIOD są płynne jak woda i bardzo skoncentrowane (3-4 krople na całą twarz), więc bez obaw mogę nałożyć 5 warstw.
 • Posłuchaj siebie! Jeśli uwielbiasz jakiś produkt, ale nikt inny tego nie robi, posłuchaj swojej skóry i nie słuchaj kosmetyczek czy sprzedawczyń z Sephory, które twierdzą, że jest inaczej. Wręcz przeciwnie, jeśli wszyscy kochają dany produkt, a Ty nie, masz prawo go nie lubić. Wielokrotnie mówiono mi, że demakijaż olejem (zwłaszcza kokosowym) nie działa, kosmetyczki mówiły „ahh bo nie emulgujesz wystarczająco, albo nie spłukujesz wystarczająco dobrze, albo olej, którego używasz nie jest dostosowany bla bla bla” i tak usuwały mi makijaż olejem kokosowym, po czym pod koniec twarzy, tego samego wieczoru, 2 pryszcze! Wszystkie produkty, które proponuję poniżej odpowiadają mnie, mojej skórze. Ta lista nie jest absolutną prawdą, musisz przetestować, aby wiedzieć, czy produkt Ci odpowiada, czy nie. Najlepiej zrób test płatkowy, potem co 3 tygodnie wprowadzaj produkt na raz, w ten sposób będziesz wiedziała, który produkt powoduje ewentualne oczyszczenie lub poprawę.
 • Dlaczego Twoje obecne rutyny ciągle się zmieniają? To tylko dlatego, że uwielbiam testować kosmetyki. Po kilku latach mam około 20 ulubionych kosmetyków i używam ich w mniejszym lub większym stopniu w zależności od dostępności w kraju, w którym przebywam i moich aktualnych potrzeb. Jeśli jestem na przykład w Azji, skupiam się bardziej na oczyszczaniu. Jeśli będę na Islandii, użyję więcej śmietany. Nie jestem przeciwniczką używania tych samych kosmetyków z roku na rok, wręcz przeciwnie.
 • Czy należy słuchać dermatologów? To zależy. Musisz słuchać swojej intuicji. Czy to dermatolodzy, kosmetyczki, blogerki, istnieje swoisty lobbing, który sprawia, że polecają produkty, które otrzymali i przetestowali za darmo. Tak więc bardzo skuteczne marki, które z nimi nie współpracują, niekoniecznie będą wyróżnione. Jeśli coś polecą, zwróć uwagę na główny atut i zapytaj o najlepsze produkty w tej kategorii. Nie jestem wyjątkiem. Mimo, że sama płacę za wszystkie swoje kosmetyki (nikt mnie w tej chwili nie sponsoruje SNIF), mam tylko jedną twarz i nie mogę przetestować 10 000 produktów na raz. Dlatego uważam, że nadal powinnaś chodzić do dermatologa, ale żeby wiedzieć, czy to dobry dermatolog, musisz zadawać pytania, uważnie słuchać odpowiedzi… możesz na przykład zadać głupie pytanie o retinol i sprawdzić, czy dermatolog wie, co to jest. Jeśli on nic o tym nie wie, choć powinien wiedzieć, jeśli każe ci go używać w ciągu dnia, uciekaj! Jeśli nigdy nie wspomina o nawodnieniu, żegnaj! W przypadku osób o cerze matowej, należy udać się do dermatologa, który jest przyzwyczajony do pracy z pacjentami o cerze matowej. Jako Azjatka uwielbiam, kiedy dermatolog wspomina, że dla mojego typu skóry leczenie będzie nieco inne, ponieważ oznacza to, że wie, że moja skóra jest cieńsza niż skóra kaukaska i nie toleruje dużych dawek lub zbyt wielu kwasów.
 • Dlaczego zaleca Pani udanie się do naturopaty? Ponieważ trądzik hormonalny może pochodzić z produktów mlecznych, które zasadniczo zawierają dużo hormonów. Istnieją również pokarmy, które promują stan zapalny, więc pryszcz spowodowany normalną zmianą hormonów przed okresem staje się problematyczny i zapalny z powodu diety. Nie polecam opcji naturopaty każdemu, ponieważ trudno jest znaleźć dobrego naturopatę, a jeśli trafisz na złego, nie tylko będziesz musiał się sfrustrować (jak przejście z mięsożercy na weganina w jeden dzień), ale możesz skończyć jedząc badziewie, jeśli naturopata jest do bani. Pewnego razu, JB zalecono picie, słuchajcie uważnie, soku z kiszonej kapusty, podczas gdy był w złym stanie! Dlatego polecam to rozwiązanie tylko dla zdesperowanych przypadków. Osobiście uważam, że nasz organizm intuicyjnie wie, czego potrzebuje. Dlatego niektórzy ludzie lubią jabłka, a inni nie. Ale jeśli twoje ciało nie jest intuicyjne i masz duży trądzik breakout, lub byłeś na pigułce przez lata i chcesz go zatrzymać, musisz iść do naturopath.
 • Co sądzisz o inwazyjnych zabiegach takich jak peeling, microneedling czy laser ? Uważam, że są fantastyczne! Ale to wszystko zależy od tego, kto to robi. Osobiście nie robiłabym tego u kosmetyczki, tylko u dermatologa przeszkolonego w tych technikach. To jest drogie i trzeba wracać kilka razy. Należy jednak pamiętać, że rutyna pielęgnacji skóry po tych zabiegach jest restrykcyjna przez co najmniej tydzień. Nie decyduj się więc na te rozwiązania jeśli jesteś leniwa, jeśli nie jesteś w stanie nakładać kremu nawet raz dziennie, nie będziesz w stanie zregenerować skóry po tych zabiegach, a efekty mogą być bardzo brzydkie.

Rutyna Kwiecień 2021 r

W tym miesiącu moja rutyna będzie minimalistyczna, ponieważ niedługo będę wampirem: jestem zawalona pracą i nie wychodzę z domuCel
: Zapobieganie (trądzik związany z miesiączką) i więcej blasku dla skóry

PORANNYWIECZÓR
Woda termalna Uriage rosette Bleue płyn oczyszczający
Serum nawilżające : SubQ Skin Hylamide Woda termalna Uriage
Krem nawilżający : Benton Steam Cream SK-II Essence (złuszczanie)
Serum pielęgnacyjne: Geek&Gorgeous aPAD na
zmianę
z The
Ordinary Niacinamide 10% Zinc 1%
Serum nawilżające : SubQ Skin Hylamide
Krem nawilżający : Benton Steam Cream
Minimalistyczna rutyna dla przyszłych wampirów

Rutynowe marzec 2021 r

Urlop narciarski: nie spal mnie na słońcu, nie spraw, by moje plamy stały się jeszcze ciemniejsze

Rozwiązania: SPF++, produkty nawilżające i naprawcze

PORANNYWIECZÓR
Woda termalna UriageZmywacz do makijażu
Witamina C : SkinCeuticals Phloretin CF blue Rosette środek czyszczący
Serum nawilżające : NIOD MMHC 2 Woda termalna Uriage
Krem nawilżający : Benton Steam Cream Aura Mask (4 razy w tygodniu)
Przeciwutleniacz, SPF : NIOD S20 spf 20Serum regenerujące: NIOD CAIS 2
SPF: Esthederm No-Sun SPF 50Serum pielęgnacyjne: Geek&Gorgeous aPAD
Serum nawilżające : SubQ Skin Hylamide
Krem nawilżający : Benton Steam Cream
Rutyna na urlopie narciarskim

Rutyny luty 2021 r

Problemy: brązowe plamy, plamy po maskach, wrażliwość na zimnoRozwiązania
: produkty nawilżające w połączeniu z produktami przeciw plamom, przy jednoczesnym wzmocnieniu bariery skórnej i stosowaniu produktów przeciwtrądzikowych jako profilaktyki

Te procedury są dość trudne do naśladowania, i nie musisz kopiować/wklejać moich. To tylko po to, żeby pokazać Wam jak to jest złuszczać 2-3 razy w tygodniu, albo jak często używać retinolu, jakimi produktami

Na przykład, możesz użyć środowej rutyny przez dwa dni w tygodniu, a piątkowej przez resztę tygodnia.

To zależy od produktów, które posiadasz (ja mam 2 oczyszczacze, 3 niacynamidy, 3 kwasy hialuronowe, 2 kwasy azelainowe, muszę je rotować, aby użyć ich wszystkich, ale jeśli masz po jednym produkcie z każdej kategorii, Twoja rutyna będzie dużo prostsza niż moja).

Poranek

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobotaNiedziela
Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage
NIOD CAIS 2 SkinCeuticals Phloretin CF Geek&Gorgeous aPAD NIOD CAIS 2 SkinCeuticals Phloretin CF NIOD CAIS 2 Whamisa Toner Deep Rich
NIOD MMHC 2 Hyaluronic Acid Lotion Goku-Jyun Hada Labo Geek&Georgeous B-Bomb Hyaluronic Acid Lotion Goku-Jyun Hada Labo Clarins Anti-thirst NIOD Re:pigment Geek&Gorgeous aPAD
Benton Steam CreamSK-II Krem nawilżający Nuxe Anti-Spot SPF 20SK-II Krem nawilżający Nuxe Anti-Spot SPF 20 NIOD MMHC 2 The Ordinary Niacinamide 10% Cynk 1
NIOD S20 spf 20 NIOD S20 spf 20 NIOD S20 spf 20 Benton Steam Cream Benton Steam Cream
Uwagi: Peptydy miedzi co trzeci dzieńwitamina C dwa razy w tygodniu, SPF obowiązkowokwas azelainowy: dwa razy w tygodniu, może być stosowany w ciągu dnia, ponieważ nie jest fotouczulającypeptydy miedzi co trzeci dzieńwitamina C dwa razy w tygodniu, obowiązkowo SPFnie używam SPF w weekendy, ponieważ nie wychodzę z domunie używam SPF w weekendy, ponieważ nie wychodzę z domu
Rutynowe brązowe plamy, plamy maskowe, wrażliwość na zimno

Wieczór

PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobotaNiedziela
Zmywacz do makijażuZmywacz do makijażuZmywacz do makijażuZmywacz do makijażuZmywacz do makijażu rosette Bleue płyn oczyszczający rosette Bleue płyn oczyszczający
oczyszczacz z niebieską rozetą NIOD SS Cleaner oczyszczacz z niebieską rozetą NIOD SS Cleaner blue Rosette środek czyszczący Woda termalna Uriage NIOD SS Cleanser
Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna Uriage Woda termalna UriageSK-II Essence (złuszczanie) Woda termalna Uriage
NIOD CAIS 2 Maska Aura Badania biologiczne P400 PIGM (złuszczanie) Maska Aura Whamisa Toner Deep RichBenton Essence Maska Aura
NIOD Re:pigment Whamisa Toner Deep Rich Clarins Anti-Thirst NIOD CAIS 2 Geek&Gorgeous aPAD Hyaluronic Acid Lotion Goku-Jyun Hada Labo NIOD CAIS 2
NIOD MMHC 2 Geek&Georgeous aPAD Geek&Georgeous B-Bomb NIOD Re:pigment The Ordinary Niacinamide 10% Cynk 1 Benton Steam Cream NIOD Re:pigment
NIOD NAAP Clarins Anti-Thirst Benton Steam Cream NIOD MMHC 2SK-II Krem nawilżającyŚwiatło LED NIOD MMHC 2
NIOD S0SK-II Krem nawilżającyOświetlenie LED NIOD NAAP Drunk Elephant A Passioni (retinol) przed snem Panthenol B5 przed snem NIOD NAAP
Benton Steam Cream Drunk Elephant A Passioni (retinol) przed snem Panthenol B5 przed pójściem spaćNIOD S0 NIOD S0
Światło LED Benton Steam Cream Benton Steam Cream
Komentarz: NIOD jest bardzo płynny, więc 10-cio stopniowa rutyna nie stanowi problemu

Kwas azelainowy 5 dni w tygodniu, ponieważ ten preparat nie jest złuszczający, ale skuteczny na trądzik i wypryski
NIOD SS cleanser co drugą noc, aby oczyścić pory

Maseczka nawilżająca 3 razy w tygodniu

Produkty z probiotykami 3 razy w tygodniu (Whamisa & SK-II) dla bariery ochronnej skóry
Produkt złuszczający, a następnie produkty bardzo nawilżające i delikatne

Panthenol dwa razy w tygodniu dla bariery ochronnej skóry

Niacynamid dwa razy w tygodniu w celach profilaktycznych
Prawie 100% rutyny NIOD 3 razy w tygodniu, ponieważ tak bardzo kocham tę markęProdukty z probiotykami 3 razy w tygodniu (Whamisa & SK-II) dla bariery ochronnej skóry

Rutyna obejmująca kwas azelainowy i retinol. Dwa razy w tygodniu

Niacynamid 2 razy w tygodniu w celach profilaktycznych
Produkt złuszczający, a następnie produkty bardzo nawilżające i delikatne

Światło LED 3 razy w tygodniu

Panthenol dwa razy w tygodniu dla bariery ochronnej skóry
jeśli nie mam na to ochoty : Światło LED przed filmem Netflix
Rutynowe brązowe plamy, plamy maskowe, wrażliwość na zimno

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *