[COVID] Wykaz ważnych powodów podróży zagranicznych poza UE


Podczas gdy wszyscy spodziewali się nowej blokady, premier Jean Castex przedstawił tylko kilka nowych środków.

Jeden z tych środków ma duży wpływ na podróżnych: zamknięcie granic Francji z krajami spoza Unii Europejskiej.

Od północy w niedzielę obowiązywać będzie zakaz podróżowania między Francją a resztą Unii Europejskiej, zarówno w celu wjazdu, jak i wyjazdu z Francji. Poza „ważnymi powodami”.

Konkretnie, od tej pory, jeśli musisz odbyć taką podróż, musisz mieć w swoim posiadaniu :

 • Zaświadczenie uzasadniające ważny powód podróży
 • Dowód na istnienie ważnego powodu

Ten nowy środek działa dopiero od kilku godzin, za kilka dni będziemy mieć informacje zwrotne na temat rzeczywistego wdrożenia (w ostatnich miesiącach widzieliśmy, że istniały ogromne rozbieżności między oficjalnymi zapowiedziami a rzeczywistością w terenie).

Ale oto, co możemy powiedzieć na ten temat.

Świadectwo podróży

Jeszcze jeden certyfikat! Ten nosi nazwę „Zaświadczenie o przesiedleniu się z Francji metropolitalnej do państwa położonego poza Europą”.

Można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Certyfikacja jest bardzo prosta i musisz wybrać jeden z tych istotnych powodów:

 • Istotny powód zdrowotny
 • Ważny powód rodzinny
 • Ważny powód zawodowy, którego nie można odłożyć na później
 • Powrót do kraju zamieszkania lub pochodzenia

Szczegóły dotyczące istotnych powodów i uzasadnień

W zaświadczeniu należy podać ważny powód i przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające.

Lista może wydawać się dość długa, ale przypadki są bardzo konkretne i wyraźnie … wakacje lub wycieczki dla przyjemności nie są uwzględnione.

Jak będą działać kontrole?

W najbliższych dniach będziemy mieli świadectwa, ale wygląda na to, że kontrole będą dwojakiego rodzaju:

 • Kontrola dokonywana przez linię lotniczą podczas odprawy. Wyobrażam sobie, że ta kontrola będzie systematyczna, ponieważ są oni przyzwyczajeni do tego typu kontroli. Linie lotnicze już sprawdzają, czy masz ważną wizę, aby udać się do tego lub innego kraju. Sprawdzają czy masz wystarczająco dużo pustych stron w paszporcie (dla krajów, które narzucają minimalną liczbę stron), czy masz bilet na opuszczenie terytorium (dla krajów, które chcą być pewne, że zaplanowałeś wyjazd), … Nie jest to skomplikowana konfiguracja, a jedynie dodatkowa kontrola. Z drugiej strony, firmy sprawdzają tylko, czy masz certyfikat i dowód, nie jest ich rolą ocenianie znaczenia lub prawdziwości ważnego powodu. Jeśli nie możesz przedstawić tych dokumentów, możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu.
 • Kontrola na posterunku straży granicznej. Jeśli policja ma jakiekolwiek wątpliwości, może spróbować sprawdzić dokumenty potwierdzające. Myślę, że te kontrole będą dużo bardziej losowe.

Jak wygląda sprawa powrotu do Francji, jeśli przebywam poza Unią Europejską?

Od tej niedzieli, aby wrócić do Francji, musisz :

 • Przedstawić świadectwo i dowód
 • Przedstawić negatywny wynik badania PCR sprzed mniej niż 72 godzin
 • Zobowiąż się do 7-dniowego okresu samoizolacji.

Jeśli wyjechałeś na wakacje, ważnym powodem będzie „Powrót do głównego miejsca zamieszkania, gdzie podróż rozpoczęła się przed 31 stycznia 2021” i będziesz musiał być w stanie udowodnić, że wyjechałeś przed 31 stycznia.

Czy mogę oszukiwać przedstawiając fałszywe referencje?

Prawdopodobnie: kontrola linii lotniczych będzie prawdopodobnie zwykłą formalnością, a kontrola straży granicznej przypadkowa. I tak nie mają ani czasu, ani środków, aby zbadać rzeczywistość twojego przekonującego powodu.

Oszukiwanie będzie jednak hazardem, ponieważ :

 • Kontrole będą odbywać się w drodze powrotnej i wyjazdowej. Można wygrać za pierwszym razem, a przegrać za drugim, nie móc wejść na pokład i utknąć w obcym kraju.
 • Wobec obowiązującego obecnie zakazu podróżowania poza UE, o ile nie ma ważnego powodu, istnieje duża szansa, że w ciągu najbliższych kilku tygodni podróże lotnicze zostaną ograniczone. Nie jesteś zabezpieczony przed odwołaniem lotu powrotnego. Trudno będzie wtedy przyjść i złożyć skargę oraz skontaktować się z ambasadą, aby poprosić o repatriację, nie będzie można powiedzieć, że nie zostało się poinformowanym!

Inna kwestia, bynajmniej nie przypadkowa: jeśli po roku pandemii wszyscy będą mieli dość ograniczeń, to mają one na celu próbę spowolnienia epidemii. Ponieważ testy PCR nie gwarantują, że jesteś nosicielem wirusa, możesz, podróżując, przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusa, a zwłaszcza do importu nowych wariantów…

Każdy robi, co chce, ale wydaje mi się, że próba oszustwa i odejścia w takich warunkach jest nieodpowiedzialna. Chyba, że powrót do Francji nie jest planowany przez kilka miesięcy. Granice Unii Europejskiej pozostają otwarte, więc skorzystajcie z tego, aby zmienić swoje plany i odwiedzić nasz piękny kontynent (nawet jeśli to prawda, że w tej chwili jest zimno…).

A co z Reunion, Gwadelupą, Martyniką, Gujaną, …?

Terytoria i departamenty zamorskie podlegają takim samym ograniczeniom jak kraje spoza Unii Europejskiej: dozwolone są jedynie podróże uzasadnione ważnymi powodami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *