[story time] Złamałem przedni ząb – i konsekwencje 20 lat później (kanałowe leczenie, korona…)


Dziś podzielę się z Wami moją historią, od tego, co działo się od czasu, gdy złamałem przedni ząb, do teraz (20 lat później).

Długo wahałem się, czy napisać ten artykuł, poza tym ilustrowałem go własnymi zdjęciami. Szczerze mówiąc, nikomu nie sprawia przyjemności pokazywanie zdjęć swoich zębów, zwłaszcza jeśli ma na ich punkcie kompleksy.

Ale to jest artykuł, który tak bardzo, bardzo chciałbym znaleźć 20 lat temu – więc jeśli mógłbym pomóc komuś uniknąć tych samych błędów, które popełniłem, ten artykuł jest właśnie po to.

Przepraszam za jakość zdjęć, umieściłem je w bardzo małych rozmiarach i niektóre w czerni i bieli, aby mniej szokować.

Uwaga: Nie jestem dentystą, więc przeczytaj ten artykuł, zdobądź informacje i użyj swojego najlepszego osądu


Kiedy złamiesz ząb i wpiszesz w google „złamany przedni ząb, co robić?” natkniesz się na mniej lub bardziej dobrze napisane artykuły, które skupiają się raczej na stronie „estetycznej”: jak przestać mieć złamany ząb, a nie na konsekwencjach, jakie ten złamany ząb będzie miał do końca życia.

Złamany ząb jest kruchym zębem, może umrzeć, stać się jeszcze bardziej kruchy, może się w pewnym momencie złamać. Gdy jest zbyt kruchy, poza ekstrakcją, można go jeszcze uratować estetycznie dzięki koronie lub implantowi, ale trzeba pamiętać, że trzeba będzie o niego dbać do końca życia (przy odrobinie szczęścia wymieniać korony co 20 lat…). A każda modyfikacja (źle wykonana) związana z tym zębem może mieć konsekwencje dla innych zębów, a nawet szczęki.

Opowiem Wam o problemach, z jakimi się spotkałam, gdy zajmujemy się tylko estetyką.

Mój wypadek na rowerze

Dawno temu miałem wypadek na rowerze. Ponieważ mocno złamałem łokieć, z ranami na całej twarzy, mój złamany ząb był leczony naprawdę jako ostatni.

Złamałem przedni ząb (siekacz centralny, #11) w 1999 roku, 20 lat temu. Zostało mi 2/3 zęba.

Kompozyt

Szok był gwałtowny, ale ponieważ po 2 dniach nie czułem już bólu, a zdjęcie rentgenowskie nic nie wykazało, mój dentysta po prostu zasugerował, żebym nałożył na niego kompozyt, w tym samym kolorze co mój ząb, ale dla mnie trochę za gruby

Wady tej metody :

 • jest bardzo delikatna i raz upadła podczas przyjęcia. To był koszmar!
 • kolor nie zmienia się, więc jeśli pijesz za dużo kawy i Twój naturalny ząb stanie się żółty, kompozyt nie zmieni koloru i będzie zbyt widoczny

Potem poszłam do innego dentysty (kiedy wypadł mi kompozyt) i zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę potrzebuję sumiennego dentysty. O kompozycie trzeba zapomnieć.

Więc jeśli dentysta mówi, że to musi być grubsze niż naturalny ząb, aby utrzymać, to jest fałszywe! Jeśli robi swoją pracę prawidłowo, można mieć bardzo ładny wynik, musi spędzić swój czas filing, polerowanie, że to wszystko.

Oto zdjęcie mnie 9 lat po wypadku, z kompozytem na zębach, nie było widać granicy między częścią naturalną a kompozytem

ja, 9 lat po wypadku

Facet

Nigdy o tym nie słyszałam, ale może zaproponują Ci licówkę: to rozwiązanie będzie bardziej estetyczne i bardziej wytrzymałe niż zwykły kawałek kompozytu. Czy widzisz zęby hollywoodzkich gwiazd? Wszyscy mają licówki, aby mieć idealnie wyrównane, idealnie białe zęby.

Polega ona na spiłowaniu zęba i wykonaniu licówki na zamówienie, która zostanie przyklejona do spiłowanego zęba.

Wady tej metody :

 • licówka musi być bardzo dobrze wykonana i dobrze dopasowana do zęba, w przeciwnym razie powstaną w niej dziury, przez które bakterie będą mogły zaatakować naturalny ząb (i tak już osłabiony z powodu spiłowania)
 • Nawet w przypadku licówek ultra cienkich, zawsze konieczne będzie spiłowanie zęba (w szczególności po bokach), jeśli nie grubość, którą będziesz miał w większej ilości na zębach będzie Ci przeszkadzać, a wynik nie będzie zbyt naturalny.
 • Licówki będą Państwo nosić przez całe życie. Licówki mają ograniczoną żywotność, więc trzeba je co jakiś czas wymieniać. Podczas pobytu w więzieniu niektórym ludziom odpadły licówki i musieli znosić źle spiłowane zęby do czasu, aż mogli ponownie udać się do dentysty. Koszmar!
 • Na ultra cienkich zębów (nie dwa centralne boczne), zęby będą tak małe, jak ząb myszy, więc jeśli dentysta oferuje poprawić swój uśmiech poprzez pracę na małych zębów obok niego, pomyśl jeszcze raz!

Jeśli chodzi o licówkę, najlepiej byłoby, gdyby była wykonana w drukarce 3D LUB w laboratorium z protetykiem/artystą, który robi wszystko ręcznie.

Należy wymagać idealnego dopasowania, a przede wszystkim doskonałego koloru i naturalnego efektu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli nie utraciłeś zbyt wielu zębów.

przykłady aspektów

Dewitalizacja czy nie?

W żadnym momencie nie poruszono kwestii leczenia kanałowego, a uważam, że mój dentysta powinien był powiedzieć mi, abym regularnie wykonywał zdjęcia rentgenowskie tego zęba.

Przy najmniejszych oznakach należało od razu dokonać dewitalizacji, bo :

 • ząb zdewitalizowany w czasie – gdy jest jeszcze „żywy”, dłużej zachowa swój biały kolor
 • ząb zdewitalizowany, gdy jest już całkowicie „martwy”, szybciej stanie się szary lub żółty

Dopiero dwa lata po wypadku zacząłem odczuwać lekki ból w dziąśle korzenia złamanego zęba, ale było już za późno. Dentysta powiedział mi po prostu: wiedziałem, że tak będzie, nerw jest martwy, ząb musi być zdewitalizowany.

Więc zdewitalizowałem ząb. Nie sądziłem, że kanalizacja korzeni jest tak ważnym procesem. Ale biorąc pod uwagę wszystkie komplementy, jakie inni dentyści wygłaszali na temat pięknej pracy, jaką wykonał mój dentysta, pomyślałem, że to z pewnością musi być trudne – i ważne – zadanie. Ponieważ pozwala to na zachowanie jak największej części korzenia zęba (tego, na który trzeba założyć koronę – zamiast zajmować się implantem lub mostem, który jest droższy i mniej ładny).

W każdym razie, spędziłem 10 godzin u tego dentysty na leczeniu kanałowym, jest on przyjacielem moich rodziców, więc prawdopodobnie spędził więcej czasu dla mnie niż dla innych. Miałam infekcję, więc wymagało to więcej pracy: chodzi o usunięcie nerwu, ale także o wyskrobanie wnętrza. Dentysta włoży do środka jakiś preparat, który będzie go czyścił aż do następnej wizyty, potem będzie dalej usuwał zabrudzenia, wkładał preparat z powrotem itd. Nigdy nie miałem leczenia kanałowego na zębie bez infekcji, więc nie znam tego procesu.

Potem w ogóle nie powiedział mi o szarym kolorze, który pojawi się na moim zdewitalizowanym zębie. I tak po 6-7 latach od leczenia kanałowego okazało się, że mam dwukolorowy ząb: część naturalna coraz bardziej szara (po kilku latach), z kawałkiem białego kompozytu, otoczony białymi zębami. Najgorsze jest to, że nie zauważyłam tego od razu, patrząc codziennie na siebie w lustrze – a moi bliscy byli zbyt grzeczni, żeby mi to wytknąć. Z 3 dentystów, u których byłem w tym okresie, tylko jeden powiedział mi o „szarym zębie”

ja, 11 lat po wypadku

Szary kanał korzeniowy, jakie rozwiązanie?

Znowu łatwe rozwiązanie, od razu powiedziano mi o koronie, ale teraz wiem, że są inne alternatywy.

Wybielanie martwego zęba – zdewitalizowanego jest całkiem możliwe. Oczywiście przy użyciu specjalnych produktów i co najmniej 2 wizytach u stomatologa, ale jest to możliwe. Jeśli Twój dentysta nigdy o niej nie słyszał, powinieneś udać się do innego dentysty. Gdybym wiedziała, nigdy bym się nie zgodziła na założenie korony.

przed/po wybielaniu wewnętrznym: zdjęcie zaczerpnięte z Internetu, a nie ode mnie

Korona czy brak korony?

uwaga na zdjęcia, które nadejdą mogą być szokujące

Oczywiście, dentyści nie doradzą, aby zachować złamany i zdewitalizowany ząb, będą rozmawiać z tobą o koronie. Ponieważ istnieje ryzyko złamania zęba.

Z tym, że po złamaniu przedniego zęba, bez względu na to czy ząb jest już zdewitalizowany czy nie, czy masz licówkę, kompozyt, koronę, implant… po prostu UNIKASZ do końca życia gryzienia jabłek, jedzenia kanapek, łamania drutu zębami, wywierania siły na ten przedni ząb. I tak musimy być ostrożni, więc ryzyko będzie niewielkie, chyba że będziemy boksować…

A to, czego nie wiedziałam, to fakt, że nawet jeśli na przednim zębie zostanie założona korona (ceramiczna ze złotym sztyftem lub z włókna szklanego), to naturalny ząb zostaje złamany… przez dentystę. Jest ona ścinana do linii dziąseł, aby zrobić miejsce na koronę… Korona ma żywotność około 8 do 20 lat, musi być regularnie wymieniana, jest droga i nieodwracalna. Zawsze powinieneś mieć wystarczająco dużo pieniędzy na koncie bankowym, aby je zmienić. Co więcej, podczas pobytu w szpitalu (Covid), niektórym osobom wypadły korony, bez możliwości pójścia do dentysty.

przed/po założeniu korony: zdjęcie pochodzi z Internetu, a nie ode mnie

Dlatego możliwość zachowania zęba do końca jest dla mnie najbardziej pożądanym rozwiązaniem.

Uwaga: dotyczy to siekaczy centralnych, w przypadku siekaczy bocznych to już inna historia. Siekacz boczny, jako że jest bardzo mały, nie może być pozostawiony zdewitalizowany bez korony, ponieważ w przypadku jego złamania należy założyć implant, a nie koronę. Dlatego właśnie musisz być roztropny i nie stosować wszystkich moich rad co do joty.

Korona

W tym czasie zaufałam mojemu dentyście i zgodziłam się na koronę (młodzieńczy błąd). Przed założeniem korony musiałam najpierw wybielić zęby, zdecydowałam się na nakładki do noszenia w domu, ponieważ mój dentysta zapewnił mnie, że to najdelikatniejsze rozwiązanie dla moich wrażliwych zębów (i miał całkowitą rację). Wybielanie i tak zajęło mi 2 tygodnie.

W przypadku korony pokazano mi schemat, który wyglądał następująco: spiłowujesz ząb, a następnie nakładasz na niego koronę. OK. Czułem, że wciąż zachowuję spory kawałek swojego zęba.

Problem polega jednak na tym, że dotyczy to tylko dużych zębów, ale dla przedniego zęba z czopem to już inna historia.

Pokażę ci zdjęcie rentgenowskie mojego zęba, miej oczy szeroko otwarte.

Nie wygląda to więc w niczym tak, jak na pierwszym schemacie. Mój naturalny ząb jest spiłowany (ścięty) aż do linii dziąseł. W środku umieszcza się metalowy wkład (złoty), a na nim koronę ceramiczną.

Kiedy zorientowałem się, co mnie spotkało, okazało się, że mój ząb jest już dobrze wyrżnięty. Bardzo tego żałowałem..

Uwaga: czop nie powinien być tak duży normalnie, został źle wykonany.

Korona cyrkonowa nie wymaga wkładu, ponieważ materiał ten jest bardzo twardy u podstawy. Pozwala to na zachowanie najbardziej naturalnego zęba. Gwarantuje on cieńszą grubość niż korona z metalowym sztyftem. Szkoda, że mój dentysta nie porozmawiał ze mną o różnych technikach i dostępnych materiałach (plusy i minusy) i od razu przeszedł do techniki, którą zna najlepiej. Wydaje mi się, że w poniższym przykładzie, dentysta nie używa słupka dla zęba po lewej stronie, ale zachował jak najwięcej naturalnego zęba, ale cóż, naturalny ząb nadal staje się mysim zębem.

przed/po założeniu korony: zdjęcie pochodzi z Internetu i nie jest mojego autorstwa

Tak więc po opiłowaniu zęba, pobrano wycisk (z rodzajem pasty)

Dodatkowo, w oczekiwaniu na koronę ostateczną, stomatolog założył mi koronę tymczasową. Nie miałam wtedy jeszcze wkładu, bo to była moja pierwsza korona, więc była przyklejona do brzegu naturalnego zęba, a przyklejona tak źle, że wypadła 3 razy w ciągu 3 tygodni. W lustrze widziałam siebie bez zęba, płaczącą

To było w połowie sierpnia, z dentystą na wakacjach, zadzwoniłem w łzach wszystkich dentystów nadal w Paryżu na pilną wizytę, nie śmiałem iść do pracy. Koszmar! Byłam jednak zbyt głupia, by powiedzieć sobie: z tym dentystą jest jakiś problem, nadal mu ufałam i nawet byłam zachwycona, gdy otrzymałam ostateczną koronę.

Uwaga: umieszczenie zęba tymczasowego nie jest pozbawione ryzyka. Ząb obok mnie (w 100% zdrowy) został przez pomyłkę uszkodzony podczas tego procesu, ponieważ ząb tymczasowy wymaga dużego opiłowania. Zły dentysta ujawni się od razu na tym etapie.

Ostateczną koronę mocuje się super mocnym klejem, a „pustą przestrzeń” wypełnia się środkiem antyseptycznym, antybakteryjnym, anty- nie wiem czym. Szczerze mówiąc, ten cement jest naprawdę mocny, bo 8 lat później inny dentysta nie mógł usunąć mojej korony ciągnąc za nią i musiał zniszczyć koronę, żeby ją usunąć.

Było to moje pierwsze doświadczenie z koroną, więc przejście od dwukolorowego zęba do takiego, który wyglądał tak dobrze jak naturalny ząb, było dla mnie wtedy wielkim osiągnięciem. Niewiele rozmawialiśmy o tym, czego chcę. Zapytano mnie właśnie: ma pan naturalną szparę między zębami, czy chce pan ją zachować, czy też zrobimy panu większą koronę, aby wypełnić tę sz parę. W zasadzie mogłam być Vanessą Paradis (lub nie), w zależności od tego, na co miałam ochotę, ale to wszystko. Wolałem nie być taki jak Vanessa.

Na szczęście technik dentystyczny, który wykonał moją koronę ręcznie, wykonał świetną pracę i był w stanie nadać teksturę i kolor prawie identyczny z moim naturalnym zębem. Przy świetle, rzeczywiście wyglądało to tak, jakby mój ząb miał zębinę itd. Ponadto, korona została wykonana w taki sposób, że znalazła się poniżej linii dziąseł. Tak więc w pewnym momencie, kiedy moje dziąsło się obkurczyło, nie miałam z tym żadnych problemów estetycznych.

Korona jest zbyt gruba i zbyt długa

ja w 2011 roku tuż po założeniu korony

Praca była prawie idealna, z wyjątkiem grubości za tym zębem. Nie wiem, czy to zadanie protetyka, czy stomatologa, aby spiłować ząb do jak największej grubości. A może to rodzaj korony został źle dobrany, ale skończyło się na tym, że mój ząb był znacznie grubszy niż mój naturalny z powodu ogromnego słupka.

Czytałem gdzieś, że mózg jest w stanie wykryć 0,09 mm nadmiaru grubości. Przeszkadzał on w zgryzie, tzn. dolny ząb trochę za bardzo dotykał mojej korony. Rozmawiałem z kilkoma dentystami na ten temat i oni spiłowali trochę zanim mi powiedzieli, wszyscy z nich „ale nie mogę spiłować więcej, to uszkodzi koronę” itp.

… prowadzące do bruksizmu

Dyskomfort związany z okluzją i zbyt dużą długością zębów wywołał u mnie bruksizm. Wieczorem zaczęłam zgrzytać zębami, żeby nie dotykać korony (w obawie przed jej złamaniem). A z bruksizmem wiąże się wiele problemów: wiele osób traci zęby z powodu bruksizmu. A na zdjęciu rentgenowskim widać, po wielu latach (tak, bo nie od razu wiedziałam, że mam bruksizm), bardzo zniszczone tylne zęby. Ustnik, który został dla mnie wykonany, miał metalową część, która uszkodziła szkliwo moich dwóch dolnych zębów. Ząb obok korony, ponieważ bałam się nim za bardzo potrząsać, skończył z dużym ubytkiem, jak również został przypadkowo uszkodzony przez dentystów podczas zakładania zęba tymczasowego. Krótko mówiąc, z powodu żenującej korony, stworzyłem poważne problemy na 3 innych zębach + trzonowcach.

Mówiłem więcej o bruksizmie tutaj, jeśli jesteś zainteresowany. Znowu dentyści spojrzeli na mnie z powątpiewaniem: korona powoduje bruksizm??? loool , ale znam jednego, który wydaje się zgadzać ze mną (przeczytaj komentarze na tym blogu)

Korona wyprodukowana w Kanadzie

Ostatnio, podczas wykonywania kontrolnego zdjęcia RTG, w 2019 roku, dodatkowo dowiedziałem się, że jest problem z dopasowaniem (pomiędzy koroną a zębem ostatecznym). Szczerze mówiąc uważam, że mój dentysta i tak wykonał dobrą robotę (poza grubością), bo korona wytrzymała 8 lat, prawdopodobnie miałam też ubytki kostne, które spowodowały powstanie otworu między korzeniem a koroną. Uwaga: korona w każdym przypadku wytrzymuje tylko od 8 do 20 lat.

To naprawdę duża szansa, że szybko to odkryłam, bo z tym otworem dla bakterii ryzykowałam utratę zęba, a w tym przypadku trzeba by było wstawić implant, a nie koronę => jeszcze droższą i niestabilną.

Tak więc, w 2019 roku, miałem koronę ponownie wykonane w kanadyjskim dentysty (byłem w Kanadzie przez 2 miesiące) wyposażone w maszynę 3D. Jestem zachwycona efektem, mimo że estetycznie nie jest idealny (korona została wykonana przez maszynę 3D, a nie ręcznie przez „protetyka”), ale chciałam mieć po prostu zdrowy ząb.

Zapłaciłem 1800$ za ten ząb, gdybym miał to zrobić jeszcze raz, poprosiłbym, aby korona została wykonana przez artystę protetyka hihihi

Korona we Włoszech

Rok później, we wrześniu 2020 r., mam rutynową kontrolę w Rzymie, we Włoszech, dla moich dziąseł, a zdjęcia rentgenowskie pokazują małą infekcję u nasady korony (podczas gdy mój francuski dentysta powiedział mi w czerwcu 2020 r. „wszystko jest w porządku”, mimo że było dziwne białe halo na dziąśle). Aby uzyskać dostęp do zakażenia i je wyleczyć, należy usunąć koronę i wykonać nową koronę. Mój dentysta chciał zastosować wkład z włókna szklanego, jeszcze mniejszy niż złoty, ale po kilku próbach nie może usunąć wkładu, który wstawił 9 lat temu (kanadyjski dentysta też nie mógł tego zrobić). Myślę, że ten post zostanie ze mną do śmierci. Dentysta powiedział mi, że jeśli go wypchnie, to może mi złamać cały ząb i będę musiał wstawić w jego miejsce implant. Tak więc infekcja, jeśli będzie się pogłębiać, będzie musiała być leczona w trybie chirurgicznym na poziomie dziąsła, pod nosem (sprawa do wyjaśnienia). Pozostaje nam więc moja stara złota poczta.

Tym razem zafundowano mi luksusowy zabieg: protetyk-artysta na miejscu. To znaczy, że nie wziął tylko przygotowanej dla niego formy, ale przyszedł zobaczyć kolor, narysował kształt mojego zęba w swoim notatniku, sam zrobił zdjęcia, aby zmierzyć kolor, a nawet kiedy korona była gotowa do zacementowania, protetyk spojrzał wraz z dentystą, aby zobaczyć, czy są jakieś rzeczy, które można poprawić. Trafiłem na crème de la crème włoskiej stomatologii. Mój dentysta ma 50 lat doświadczenia, jest specjalistą od implantów i napisał 5 książek o implantach, więc jeśli spieprzy mi koronę, nie wiem, kto może ją ściągnąć lol. Nawet jego korona tymczasowa (którą trzeba znosić przez 2 tygodnie, dopóki nie zostanie wykonana korona stała) jest zbyt ładna i cienka.

Tym razem maksymalnie zmniejszył słupek, zarówno w grubości, jak i długości, ponieważ widział, jak dobrze się trzyma. Dzięki znacznemu zmniejszeniu wkładu połowa zęba ma taką samą grubość jak naturalny ząb (wcześniej była to 1/3 zęba). Następnie, na poziomie dziąsła, ta część jest trochę grubsza, ale nie przeszkadza to w ogóle w zgryzie, nie czuję tego już. Dużą część poprawek (grubość, szerokość) wykonano przed zacementowaniem korony: musiałem żuć niebieski papier, gdy korona nie była jeszcze zamocowana, pozwala to dentyście na maksymalne spiłowanie zęba poza jamą ustną, aby nie wywierać nacisku na świeżo osadzoną koronę. Dla koloru, powiedział mi, że kolory będą bardziej realistyczne w ciągu 2-3 dni. Moje usta były otwarte zbyt długo, naturalne zęby są odwodnione i wyglądają na bielsze, więc wrzucę zdjęcie za 2-3 dni.

I z 3 koron, które miałem, jest to jedyny, który po włożeniu do ust, bez znieczulenia, nie przeszkadza lub boli moje dziąsła. Myślę, że jest to gwarancja jakości, ponieważ tak dobrze pasuje. Po założeniu korony usuwamy nadmiar cementu, trochę to boli, ale pozwala oczyścić część pod dziąsłem i nie tworzyć ogniska bakterii. Oczywiście powtórzył korekty (długości) i zgryzu, ale jest to minimalne, ponieważ duża część została wykonana wcześniej.

Jak widać, nadal zachowujemy przestrzeń między zębami. Moja dentystka zaproponowała pokrycie drugiego zęba kompozytem (ząb ten został ścięty przez niekompetencję innych dentystów), aby całkowicie wypełnić przestrzeń, ale odmówiłam. Ale jest to bezpieczne, jeśli twoim celem jest perfekcja.

Więcej informacji na temat mojego doświadczenia we Włoszech tutaj, zapłaciłem około 3800 € za koronę, a zajęło mi to 2 tygodnie (czas dla protetyka do pracy). Jeśli masz do wykonania dodatkowo dewitalizację i wybielanie, licz 2500€ więcej (i licz 2 tygodnie więcej czasu, w którym zęby się wybielają i w którym ząb dochodzi do siebie po dewitalizacji).

Lista kontrolna dla idealnej korony

Dla mnie, tutaj są wskazówki, czy dentysta jest odpowiedni dla Ciebie i czy to była wysokiej jakości korona:

 1. lekarz stomatolog specjalizujący się w implantach
 2. lekarz dentysta wykształcony poza Francją
 3. dentysta, który najpierw próbuje uratować dużą część zęba
 4. gabinet stomatologiczny z protetykiem na miejscu, który wykonuje korony ręcznie (to bardzo rzadkie, ale tak ważne, bo stomatolog nie jest protetykiem. Ważne jest, aby był tam, aby naprawić niektóre szczegóły, jeśli korona nie pasuje dobrze z resztą, przynajmniej może dokonać korekty i nie wysyłać koronę z powrotem do laboratorium, lub gorzej, że dentysta próbuje go naprawić) LUB przynajmniej, korona jest ręcznie wykonane
 5. wymienia się oczekiwania: grubość, kolor, zęby obok, materiał, z którego wykonany jest sztyft, ale także korona: metalowy sztyft, według mojego dentysty, nie jest najlepszy, ponieważ jest zbyt duży i zbyt rzucającysię w oczy. Niestety muszę z tym żyć, ponieważ przykleiło się do mojego korzenia
 6. zdjęcia rentgenowskie, aby wszystko zobaczyć. dbamy o Twoje dziąsła przed założeniem korony
 7. pokazano ci realistyczny schemat (może z czopem), a nie schemat na tylnym zębie, a potem tniesz cały ząb jak rzeźnik
 8. ząb tymczasowy nie wypada
 9. gdy dentysta usuwa ząb tymczasowy, słupek nie odchodzi razem z nim
 10. zaproponowano Ci wybielanie przed założeniem korony protetycznej
 11. stomatolog stosuje niezbyt mocny cement do wkładu, aby w razie infekcji można go było później usunąć
 12. dentysta, który stosuje mocny cement do korony, aby ją utrzymać
 13. po umieszczeniu ostatecznej korony w jamie ustnej nie występuje ból dziąseł
 14. lekarz pozwala pacjentowi na sprawdzenie korony (przy pomocy lusterka) przed jej zacementowaniem, a nie pracuje sam w swoim kącie
 15. po zamocowaniu korony lekarz usuwa nadmiar cementu
 16. po zacementowaniu korony lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie i każe je często wykonywać

Żaden dentysta nie jest taki, to jest tylko moja lista życzeń, więc pogrubiłem ważne kryteria.
Reszta zależy również od Ciebie – możesz zadawać pytania (możesz pokazać mu ten artykuł i zapytać, czy mam rację) lub złożyć wniosek („czy mogę mieć zdjęcie rentgenowskie korony”?)

Następne kroki

Od tej chwili, dla

 • aby lepiej oczyścić moją koronę (szczególnie część pod dziąsłem, bardzo trudno dostępną), używam hydropulseur
 • nauczony na własnych błędach, aby ograniczyć utratę kości, piję również wodę Quinton
 • aby uniknąć ubytków i zachować zęby do końca życia, używam płynu do płukania ust ze słoną wodą (musisz trzymać słoną wodę w ustach przez 20 minut każdej nocy, wiem, wiem)
 • aby utrzymać biały kolor i mieć pewność, że korona pasuje do koloru pozostałych zębów, używam wybielającej pasty do zębów Marvis, która nie jest ścierna, ale codziennie wybiela zęby
 • nic już nie żuję, nie używam przednich zębów, wszystko kroję na małe kawałki
 • co roku robię sobie zdjęcia rentgenowskie

Widzisz, to wymaga dużo konserwacji. Korona, złamany ząb, utrzymujesz go przez całe życie. Dlatego zanim zdecydujesz się na jakieś rozwiązanie, musisz zastanowić się nad wielkością swojego portfela, bo ma ono konsekwencje do końca życia. W każdej chwili musisz być w stanie pokryć koszty wymiany nowej korony lub implantu.

W każdym razie, złamałem przedni ząb, co mogę zrobić?

Tak więc, podsumowując, aby uniknąć wszystkich błędów, które popełniłem w ciągu ostatnich 20 lat, zalecam, że jak tylko złamie się kawałek przedniego zęba (nie mówię o innych bardziej ukrytych zębach, ponieważ trudność nie jest taka sama)

 • Rentgen, nie podlegający negocjacjom
 • Jeśli zaoferowano Ci :
  • kompozyt: wymagaj, aby wszystko było gładkie, aby kolor był idealny, aby nie zakłócał okluzji. Domagaj się perfekcji, inaczej zmień dentystę
  • licówki: preferuj tych, którzy są wyposażeni w maszyny typu CEREC do pomiaru i wykonania idealnego wycisku zęba. Muszę jednak przyznać, że nie przepadam za licówkami.
 • Należy wcześnie zapytać o możliwość leczenia kanałowego
 • Poproś o regularne wykonywanie zdjęć rentgenowskich tego złamanego zęba, poproś dentystę o przesłanie ich do Ciebie e-mailem (lub zrób zdjęcia ekranów), ważne jest, aby zachować ślad i śledzić rozwój. W życiu, możemy zmienić często dentysty, ważne jest, aby zachować radia
 • Jeśli ząb musi być zdewitalizowany, należy wybrać niezwykle renomowanego chirurga stomatologicznego, to bardzo ważne. Czy nie lepiej byłoby, gdyby zajmował się tym chirurg szczękowy lub specjalista od implantów stomatologicznych? (poproś o więcej informacji)
 • Zapytaj o płyn, który zostanie użyty do wypełnienia korzenia zęba (po leczeniu kanałowym). Wydaje mi się, że mój dentysta, być może z braku środków, użył produktu zawierającego szary metal, który po latach zszarzał mi ząb (to moja interpretacja, nie mogłam go o to zapytać).
 • Jeśli zdewitalizowany ząb stanie się szary lub żółty, należy wiedzieć, że zawsze można go wybielić za pomocą specjalnych preparatów (wybielanie wewnętrzne) i jest to najprostszy i najmniej traumatyczny ze wszystkich proponowanych sposobów leczenia zdewitalizowanych zębów.
 • Jeśli musisz zdecydować się na koronę, zapytaj swojego dentystę:
  • czy jesteś pewien, że istnieją inne alternatywy?
  • wybielanie zębów przed założeniem koron (u stomatologa lub w domu w zależności od wrażliwości zębów). Opcja w domu będzie łagodniejsza, mniej kosztowna, ale dłuższa)
  • czy zamierzasz przejść poniżej linii dziąseł: rezultat będzie bardziej naturalny, ale w tym samym czasie, stracisz więcej naturalnego zęba
  • jakiego rodzaju materiału użyjesz? Ceramiczny z wkładem, czy cyrkonia bez wkładu? Który materiał najlepiej imituje grubość, kolor i przejrzystość naturalnego zęba? Grubość jest najważniejszym kryterium na świecie.
  • jeśli posiada maszynę typu CEREC, pomiary będą lepsze niż wycisk ręczny. Jednak korona zawsze będzie bardziej naturalna, jeśli zostanie wykonana przez protetyka „artystę”, który wykona ją ręcznie
  • wymieniać na grubość, szerokość, kształt, kolor zęba.
  • jeśli musisz założyć koronę tymczasową, zapytaj, jak długo to potrwa (idealnie byłoby 10 dni), i unikaj wykonywania korony w połowie lipca/sierpnia
  • jeśli masz problemy z utratą kości lub dziąsłami (zaczerwienione dziąsła lub krwawienie podczas szczotkowania zębów), najpierw wylecz dziąsła, ponieważ jeśli dziąsła się obkurczą, korzeń korony będzie bardzo widoczny i będziesz musiał wszystko powtórzyć. Dobrą wiadomością jest to, że periodontolodzy są często specjalistami w implantach, więc konsultując się z periodontologiem, normalnie będzie w stanie powiedzieć, czy masz problemy z zapaleniem przyzębia i zrobić koronę po tym (mówię normalnie)
  • należy często wykonywać zdjęcia rentgenowskie tej korony, aby wykryć wszelkie problemy jeszcze przed wystąpieniem infekcji
  • istnieją dentyści, którzy są bardziej „chirurgami estetycznymi” niż dentystami, którzy zaproponują retusz 4 przednich zębów, tak aby wynik był jednolity i piękniejszy. Wykonanie korony tak widocznej wśród naturalnych zębów nie jest łatwym zadaniem. Nie ułatwiaj mu tego, uszkadzając naturalne zęby, które o nic nie prosiły. To kompletna głupota. Jeśli nie jest on w stanie dopasować kształtu i koloru korony tak, aby komponowała się z naturalnymi zębami, należy zmienić stomatologa.

W każdym razie pamiętaj, że opieka stomatologiczna osiągnęła bardzo, bardzo wysoki poziom. Osiągnięcie perfekcji jest możliwe, więc nie oczekuj niczego mniej. Naturalne zęby zawsze będą najlepsze, więc staraj się je jak najbardziej zbliżyć. Nigdy bym nie przypuszczała, że grubość mojej korony może być przyczyną tak poważnego problemu, jakim jest bruksizm.

Po drugie, kiedy popełniałam błędy, intuicja zawsze podpowiadała mi, że coś jest nie tak. A ja wolałam słuchać stomatologów niż swojej intuicji. Z czasem wiem, że ważniejsza jest moja intuicja. Mimo, że nie jestem dentystą, wiem najlepiej, czy korona jest dla mnie odpowiednia, czy coś jest nie tak. Codziennie patrzę na siebie, więc wiem, czy dana sytuacja jest normalna czy nienormalna.

Disclaimer: Nie jestem ani przeciwnikiem leczenia kanałowego, ani przeciwnikiem koron. Jestem przeciwny brakowi przejrzystości naszych dentystów, którzy tylko tłumaczą, co jest robione. Stąd wiele zdjęć w tym artykule, co prawda szokujących, ale masz prawo wiedzieć, co się robi z Twoim zębem.

Nie wahaj się poprosić o drugą lub trzecią opinię, aż znajdziesz dentystę, który spełnia Twoje wymagania

Uwaga: Nie jestem dentystą. Rozumiem, że potrzebuje Pani uspokojenia i pocieszenia w swoich decyzjach, ale proszę nie zadawać mi pytań medycznych. Nie jestem tutaj, aby pomóc Ci zdecydować, ani być konsultowane jako 2nd, 3rd opinii. Jestem po prostu jak każdy inny człowiek, którego widzisz na ulicy, wiesz? lol To nie dlatego, że napisałem 3000 artykuł słowo, że wiem wszystko o przednich zębów. Leczenie kanałowe i koronowe jest nieodwołalną decyzją i nie chcę być odpowiedzialny za Państwa wybór.
Jeśli nie możesz szybko umówić się na wizytę w swoim mieście lub regionie, nie wahaj się wziąć pociągu i znaleźć innych dentystów w innych regionach, aby uzyskać drugą lub trzecią opinię. Wyjedź nawet za granicę, jeśli pozwala na to Twój portfel (USA, Kanada, Szwajcaria).
Weź swój los i swoje zdrowie w ręce, teraz są rozwiązania na wszystko.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *