Opieka stomatologiczna w Rzymie, Włochy (korona, ubytki, skaling, zapalenie przyzębia): Ile to kosztuje?


Przepraszam, że tak długo zajęło mi wrzucenie dzienników podróży, ale od września siedzę u dentysty i te wizyty sprawiają, że mam mało energii, to szaleństwo. Ciągłe myślenie o moich zębach lub moich problemach z zębami, to mnie wyczerpuje!

Ciekawe czy Around the World 5 Continents zamienił się w Around the World of Dentists. To jest straszne! Odwiedziłem gabinety dentystyczne w Tajlandii, Maroku, Kanadzie, Włoszech i Turcji. Cóż, co mogę powiedzieć, to to, że francuscy dentyści są najgorsze, więc jeśli twój portfel pozwala na to i można uzyskać leczenie gdzie indziej, gorąco polecam.

Dlaczego powinienem pojechać na leczenie do Włoch?

To jest pytanie, które zadają mi wszyscy. Nasza firma nadal ma siedzibę we Francji, więc mam francuskie ubezpieczenie społeczne + obowiązkowe francuskie ubezpieczenie wzajemne. Lecząc się we Francji, mam wszelkie szanse na otrzymanie zwrotu kosztów dużej części mojej opieki.

W czerwcu 2019 roku, jeszcze w Rouen, zajęło mi miesiąc, aby uzyskać wizytę u renomowanego stomatologa, który specjalizuje się w dziąsłach (periodontolog). Po leczeniu przez mojego kanadyjskiego dentystę rok wcześniej, wiem jak rozpoznać objawy i pobiegłam do tego specjalisty, aby zlecić mu leczenie moich problemów z paradontozą. Zrobiono mi zdjęcie rentgenowskie i nie tylko powiedziano, że nie ma żadnego problemu, ale także zwrócono uwagę, że mam mały ubytek, ale nie wymaga on leczenia.

Myślałam, że jest szczęśliwy, więc pojechaliśmy do Rzymu na 1,5 miesiąca. Jednak objawy nadal nie ustępowały (normalne, nie leczył mnie) i rozważałem powrót do Francji, aby leczyć się u jednego lub dwóch paradontologów w Paryżu (prowadzą kursy na uniwersytecie). Po przeczytaniu i ponownym przeczytaniu ich stron internetowych na kilka dni, pytam wokół, aby dowiedzieć się, jakie są stawki i asystent dentystyczny zaprzecza jednej z informacji przedstawionych na ich stronie internetowej. Robię kilka badań w języku angielskim, które również przeczą temu, co mówią nasi francuscy paradontolodzy, i szczerze mówiąc, mam dość i postanawiam nigdy więcej nie ufać francuskim dentystom.

Więc zamiast wracać do Francji, postanowiłem zostać i leczyć się we Włoszech.

Ile kosztuje opieka zdrowotna we Włoszech?

Mieszkańcy mają więc prawo do ubezpieczenia społecznego, więc płacą mniej więcej takie same ceny jak we Francji. Ale aby umówić się na wizytę u tych dentystów, trzeba długo czekać, a jeśli jest jedna rzecz, którą zrozumiałem po tych długich latach we Francji, to to, że w stomatologii, im bardziej jest tania, tym bardziej trzeba być ostrożnym.

Pytam Włochów, których znam, a oni mówią mi, że ci dentyści są opłacani przez państwo, jako rodzaj stałej pensji, więc nie muszą pracować dobrze, ani dużo pracować. Cóż, nie wiem, czy tak jest naprawdę, ale tak mi powiedziano.

Nie będąc rezydentem, wybrałem prywatną praktykę.

Problemem jest więc język. Nie mówię po włosku, ale po angielsku, francusku, hiszpańsku i wietnamsku.

Znalazłam kilka gabinetów, ale kiedy dzwonię, aby umówić się na wizytę i zapytać, czy dentysta mówi w jednym z tych języków, odpowiedź jest negatywna.

Wiem, że wiele osób poleciłoby (1) amerykański gabinet stomatologiczny (2) gabinet stomatologiczny polecany przez Ambasadę Francji we Włoszech.
Ale (1) Czytałem recenzję – pozytywną – o amerykańskim gabinecie dentystycznym, która mówiła, że byli zachwyceni kanałami korzeniowymi w ciągu jednej godziny. Przepraszam, kanałowe leczenie w godzinę to koniecznie spartaczona robota (2) Nie chcę być konsultowany przez dentystów, nawet włoskich, szkolonych we Francji.

W każdym razie, po dzwonieniu wszędzie, w końcu wybrałem biuro kilka kroków od Place d’Espagne. Przed przyjazdem, prześladowałem dentystę na śmierć. Po zrozumieniu, że ma za sobą 50 lat doświadczenia, że napisał 5 książek na temat implantologii, przez lata był profesorem na uniwersytecie, a nawet co roku przyjeżdża do niego szwajcarski pacjent (mimo że szwajcarscy dentyści są najlepsi na świecie), powiedziałem sobie „on może mnie uratować”.

Wszystkie włoskie gabinety mają higienistki, których zadaniem jest po prostu wykonywanie skalingu. To jest bardzo, bardzo dobry punkt, ponieważ dentyści, którzy są jednocześnie higienistami, mają tendencję do spaprania roboty. Tak zwane kraje „rozwinięte” często rozdzielają te dwie prace, z wyjątkiem Francji, prawdopodobnie dlatego, że nasze stawki kontraktowe są zbyt niskie, aby zatrudnić do tego osobę na pełny etat.

Stawki (bardzo wysoki przedział)

Od razu powiem, że jego stawki są bardzo wysokie, nawet w porównaniu z innymi firmami, ale to cena, którą trzeba zapłacić, aby mieć najlepszych z najlepszych:

 • Wstępna konsultacja: 150€
 • Zdjęcia rentgenowskie: 168 euro
 • Leczenie zapalenia przyzębia: 600€
 • Pielęgnacja ubytku: 473
 • Dewitalizacja: 525
 • Korona: 3 828 EUR (w biurze i w domu)
 • Wybielanie zębów (w gabinecie + w domu): 2 000 €

Jak to działa?

Powiem ci, co się dzieje w jego biurze, nie wiem, jak to jest w innych biurach.

Zapalenie przyzębia

Kiedy przyszedłem do niego, chodziło o problemy z dziąsłami (periodontologiczne). Okazało się, że mam ubytki kostne, których żaden francuski dentysta nie zgłosił mi oczywiście, ale które mój kanadyjski dentysta zauważył od razu i leczył mnie antybiotykami i specjalnym szczotkowaniem. Po roku, przyznaję, że trochę poleniuchowałam i zrezygnowałam ze specjalnego szczotkowania, ponieważ wymaga ono zbyt wielu produktów, które są trudne do znalezienia w krajach, w których przebywałam (Ameryka Środkowa i Południowa). Byłam też zmęczona szukaniem recept i antybiotyków co 6 miesięcy i odkrywaniem, że są one coraz mniej skuteczne na mnie.

Tak więc, na pierwszą wizytę musieliśmy zrobić zdjęcia rentgenowskie (168€) i diagnozę dentysty (150€).
Na pierwszej sesji, nie dał mi listę wszystkich problemów, które miałem, ale on po prostu mówił o 1 priorytet: leczenie zapalenia przyzębia
(mój kanadyjski dentysta by wymienić wszystkie problemy, ona – no cóż, dla każdego jego własne)

.

Po postawieniu diagnozy, wyjaśnia mi, dlaczego należy leczyć paradontozę (nawet jeśli już to wiem, myślę, że jeśli ktoś odkrywa ten problem po raz pierwszy, ta informacja byłaby super przydatna), kroki, które należy podjąć, aby go wyleczyć: pierwsza sesja, podczas której pokażę krok po kroku, jak szczotkować zęby, następnie dwie sesje głębokiego skalingu (po jednej godzinie każda), a potem ostatnia sesja weryfikacji i ostatecznej diagnozy.

Idę do sekretarki, która proponuje mi kosztorys do podpisania, a następnie umawiamy się na kolejną sesję. U nich, w zależności od postępów pacjenta, wizyta nigdy nie jest umawiana z wyprzedzeniem, często jest to jedna wizyta, potem druga. Ale zawsze otrzymuję e-maile, jeśli są anulowane, więc mogę je zobaczyć wcześniej niż planowano, na przykład.

 • Pierwsza sesja: moja higienistka ogląda zdjęcia rentgenowskie, ocenia stan moich dziąseł i proponuje indywidualny program szczotkowania. Program jest również wydrukowany w języku angielskim, żebym nie zapomniał. Wyjeżdżam z nowymi narzędziami do szczotkowania. Od tej pory muszę poświęcać 30 minut dziennie na mycie zębów. Pierwsze dni były okropne, prawie miałam skurcze, ale nie poddawałam się. W tym studiu na każdym etapie wykonywane są zdjęcia HD, aby śledzić postępy.
 • 2. sesja: kompletny skaling dolnej szczęki. Ponownie przechodzimy przez protokół szczotkowania. Zasadniczo, ona pokazuje mi ponownie pewne gesty, a następnie muszę je wykonać przed nią, aby ona je zatwierdziła.
 • 3 sesja: kompletny skaling górnej szczęki. Ponownie przechodzimy przez protokół szczotkowania. Moja higienistka dostosowuje program, ponieważ widzi, że części dziąseł nie podobał się pierwszy krok programu. Ponownie fotografuj w HD, aby śledzić ewolucję.
 • 4 sesja: po 3 tygodniach podróży i intensywnego szczotkowania, ostatnia wizyta, aby zobaczyć jak się rozwinęła. Wszyscy są zachwyceni wynikami i gratulują mi, że zrozumiałem i poprawnie zastosowałem program szczotkowania. Jest nawet kieszeń, która zmniejszyła swój rozmiar. Teraz będę musiał stosować ten program przez całe życie. Mój dentysta przychodzi sprawdzić pracę higienistki i stawia ostateczną diagnozę: teraz, kiedy zapalenie przyzębia się skończyło, musimy leczyć to najpierw, to na końcu itd.

Teraz, gdy moje dziąsła i zęby są ultra czyste, mogę przychodzić na skaling co 6 miesięcy. W tym samym czasie piłem wodę Quinton i wydaje się, że regeneruje ona moje kości, nie jestem pewien, jak to wyjaśnić, ale oto zdjęcia rentgenowskie przed i po:

Dobra wiadomość otrzymana dziś rano: koszty tych zabiegów zostały zrefundowane w wysokości 50% przez moje ubezpieczenie podróżne. Francuski zakład ubezpieczeń społecznych prosi o dodatkowe dokumenty (w zasadzie opieka sprawowana w innych krajach Unii Europejskiej może być przejęta na poziomie skali francuskiej, ale jest to uzależnione od dobrej woli zakładu ubezpieczeń społecznych). Ciąg dalszy nastąpi…

Próchnica

Myślałam, że ubytki może leczyć każdy, ale odkąd dwóch francuskich dentystów przeoczyło moje i JB ubytki, wiem już, że nie jest to talent dany każdemu. Cóż, uważam, że ceny za ubytki tutaj są zawyżone, mogłam być leczona w Maroku lub Turcji za mniej (między 80€ a 150€), ale praca wykonana tutaj była absolutnie doskonała. Zachwyceni, zachwyceni!

Korona

I tu sprawa się skomplikowała.

Mówię ci o tym, ale kiedy jesteś leczony za granicą, w języku, który nie jest twoim językiem ojczystym, jest to o wiele trudniejsze.

 • Po pierwsze, trzeba mieć do tego odpowiednie słownictwo. Na szczęście bardzo dobrze znam język angielski i jestem przyzwyczajona do czytania artykułów z amerykańskich gabinetów stomatologicznych.
 • Po drugie, trzeba znać temat jak prawdziwy specjalista, żeby wiedzieć, czy jest on priorytetowy, nie priorytetowy, czy też może być potraktowany gdzie indziej. Ponownie, zajmuję się tą koroną od 20 lat, więc znam temat na pamięć

Mówiłem tutaj, że miałem złamany przedni ząb po wypadku. Który został zdewitalizowany, potem zszarzał, a następnie zastąpiony koroną, która następnie została zerwana. Właśnie okazało się, że przy korzeniu jest mała infekcja, więc i tak musimy wymienić koronę.

Wymiana pojedynczego zęba przedniego jest najtrudniejszym zadaniem w implantologii, ponieważ w zależności od kąta zmienia się jego kolor i aby dopasować go do zębów obok, protetyk i stomatolog muszą pracować jak szaleni.

Mój dentysta zaproponował mi całkowitą korektę uśmiechu: wydłużenie dwóch przednich zębów, wypełnienie „dziur” pomiędzy siekaczami centralnymi i bocznymi, co polega na ponownym oszlifowaniu 4 przednich zębów, aby uzyskać bardziej naturalny i jednolity efekt, zamiast pracy tylko na jednym zębie. Chodzi o to, aby przywrócić zdrowe, ale estetyczne środowisko przednim zębom.

Najważniejszym krokiem jest diagnoza. Jeśli taki renomowany dentysta znajduje „tylko” to, aby pracować na moich zębach, to znaczy, że reszta jest naprawdę, naprawdę OK. Wolałabym, żeby dentysta powiedział mi wszystko, co trzeba poprawić, zaproponował swoją najlepszą strategię, niż tradycyjne francuskie „wszystko jest w porządku, przyjdź za rok”.

Po postawieniu diagnozy, idę do sekretariatu i patrzę na kosztorys, który jest pięciocyfrowy. Oddychamy, musimy zachować zimną krew i po prostu skreślać jedną kreskę za drugą, to wszystko.

 • Wybielanie zębów? Nadal mam produkt i ustnik, aby zrobić to w domu. Barred
 • Praca na wszystkich 4 zębach zamiast tylko na jednym? Barred, barred, barred, barred…

Tak więc prace do wykonania zatrzymałem na jednej koronie. 3,828 (10% zniżki, bo jestem ich klientem i mam szczęście, że mam portfel na tyle zasobny, by zapłacić za jednym razem). Nie jesteśmy już pięciocyfrowymi firmami. OUF. 10 lat temu zapłaciłem w Paryżu 2000€, więc ta stawka nie wydaje się zbyt szalona, zwłaszcza, że jest wykonywana przez specjalistę od implantów i protetyka.

Stawki na Węgrzech, Kubie czy w Tajlandii byłyby znacznie tańsze. Jednak najlepsze materiały są wszędzie drogie, a ja potrzebuję protetyka i to nie byle jakiego. Potrzebuję korony, która wytrzyma 20 lat..

Wymiana korony wymaga kilku etapów, a najprostsze czynności (ubytki, skaling, pivot…) wykonują dwaj inni dentyści w gabinecie. Mój dentysta z 50-letnim doświadczeniem interweniuje na najważniejszych lub najbardziej ryzykownych etapach (na przykład: usunięcie starej korony bez złamania korzenia i założenie zęba tymczasowego i zęba stałego) i przychodzi, aby sprawdzić wynik na każdym etapie, a czasami tylko po to, aby się przywitać i dać do zrozumienia, że śledzi mój rozwój i moją kartotekę.

Przychodzi protetyk, który sprawdza kolor moich zębów, ogląda kształt zębów, jamy ustnej, robi mi zdjęcia. Jest on przedstawiany przez dentystę jako Van Gogh protetyki ahaha. Tak więc po usunięciu starej korony, muszę chodzić z koroną tymczasową przez 2 tygodnie, zanim otrzymam koronę stałą.

O szczegółach technicznych wykonania korony na zębie przednim mówiłem już tutaj.

Różnica z tym włoskim dentystą (vs francuski lub kanadyjski) jest taka, żeon już nie próbuje skorygować mojej naturalnej przestrzeni między zębami. Mówi mi, że to właśnie przez próbę zakłócenia naturalnego środowiska powstają problemy, które miałem, więc zapominamy o korekcie estetycznej. Jeśli chcieli skorygować estetykę, powinni byli skorygować również inne zęby, położyć kompozyty, a nie jeden ząb znacznie większy od drugiego i basta. Zachowuję odstępy między zębami.

Druga różnica: tym razem zredukował wkład na śmierć, widział jak mocny był mój wkład z białego złota (nie dało się go już usunąć), więc zredukował go jeszcze bardziej na długość i grubość, tak że ostateczna korona jest prawie identyczną kopią mojego naturalnego zęba i jest znacznie cieńsza od starej korony.

Trzecia różnica: protetyk jest na miejscu, więc widział mnie na żywo, a dodatkowo mógł na żywo, po obserwacji w ustach, zmodyfikować koronę stałą. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, bo zazwyczaj robi to dentysta, a dentysta nie jest protetykiem, zresztą każdy ma swoje zdanie

Moja opinia o firmie

Jestem bardzo zadowolony z tej praktyki. Jest wiele osób, które pracują nad moimi małymi ustami, ale przychodzą, aby zobaczyć mnie w sposób harmonijny, jak melodie symfonii, z niezwykłą precyzją. Na przykład, gdy tylko ząb tymczasowy zostanie wstawiony, przychodzi moja higienistka, aby usunąć nadmiar cementu. Dbają o to, aby zawsze zajmowała się mną ta sama higienistka. Nie muszę o nic prosić, wszystko jest zaaranżowane mistrzowską ręką.

Chociaż mają różny poziom angielskiego, każdy stara się komunikować ze mną jasno w języku angielskim, od asystentki dentystycznej do protetyka do dentystów. Opłaty po prostu odzwierciedlają poziom opieki i uwagi dla każdego pacjenta. Nigdy nie musiałam czekać (może 3 minuty w poczekalni za każdym razem?)

Moje zdjęcia rentgenowskie i fotografie są umieszczane na każdej sesji leczenia, a dentyści i higieniści używają ich jako podstawy do leczenia. Bardzo podoba mi się to, że robią zdjęcia rentgenowskie, ponieważ wiele moich problemów jest trudnych do wykrycia gołym okiem.

Na wizycie związanej z wymianą korony, byłem bardzo niespokojny, a oni nie tylko dali mi coś na uspokojenie (4 krople nie wiem czego), ale byli również gotowi mnie uśpić (z gazem), jeśli chciałem. Jak to w Kanadzie, cierpienie nie jest w ich słowniku, więc zawsze miałam dużo znieczulenia, a nawet przed zastrzykiem znieczulającym, jestem uprawniona do kremu znieczulającego, aby zastrzyki były mniej bolesne!

Otoczenie jest również bardzo przyjemne, w przestronnym i pięknie urządzonym gabinecie (aż po sufit) przez znanego architekta, z muzyką klasyczną w każdym pokoju zabiegowym.

Zdjęcia przed i po są wykonywane regularnie, zdjęcia rentgenowskie i zdjęcia są wysyłane pocztą elektroniczną bez żadnych problemów.

Ponadto sekretarki robiły wszystko, co w ich mocy, aby dostarczyć mi dokumenty wymagane przez moje międzynarodowe ubezpieczenie, nawet jeśli oznaczało to pisanie po angielsku i tłumaczenie faktur również na angielski.

Kilka wskazówek

Proszę bardzo 😀

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *