Recenzja: Uniqlo Ultra Light Down Jacket, idealna na World Tour


Jest marzec, w Paryżu jest 8°C i pada deszcz. Idealne warunki do przetestowania mojej nowej kurtki Uniqlo Ultra Light Down (70€), niezbędnej na mroźne noce w Patagonii, Nepalu i RPA.
Oto oficjalny opis produktu:

Ta ciepła parka jest niewiarygodnie cienka i lekka. Posiada wysoki kołnierz i kaptur. Zewnętrzna podszewka jest wodoodporna, a hydrofobowa nić zapobiega przesiąkaniu wilgoci przez szwy. Ma piękne wykończenie z patyny w jasnych kolorach, które nadaje mu sportowy wygląd i kobiecy urok. Krawędzie są wzmocnione dla trwałości. Elastyczne mankiety i pas chronią przed zimnym wiatrem. Jest łatwy do przenoszenia w kompaktowej torbie.

943972_229214027421869_6032102388036323223_n
Ubrałam się warstwowo: bawełna, wełna merynosów, a potem kurtka puchowa (tak wiem, co myślicie o bawełnie, ale nie byłam w Paryżu w trybie turystycznym). Wyszedłem tak na zewnątrz, w deszczu, bez parasola, gdy padało jak szalone.

Werdykt

Mimo niewielkiej wagi, kurtka puchowa jest ciepła dzięki doskonałemu składowi (90% puchu, 10% pierza). Przednie kieszenie z zamkiem błyskawicznym zapewniają ciepło rąk. Wzięłam rozmiar S (czyli mój rozmiar), nie za ciasny ani za szeroki, ale wystarczający, żeby w razie potrzeby podłożyć pod spód polar.
Jego działanie hydrofobowe jest potwierdzone (patrz zdjęcie), ale woda nie ślizga się wystarczająco szybko, musiałem potrząsnąć kapturem, aby woda spadła
Nie jest wodoodporny (poza tym Uniqlo nigdy nie powiedział, że jest). Nie ma regulacji na kapturze, więc nie zakrywa dobrze głowy, a mam mokre włosy. Lepiej rozumiem, dlaczego dziewczyna na zdjęciu też nosi kapelusz.
AKTUALIZACJA marzec 2019 r: Nowa wersja kurtki puchowej na rok 2019 posiada teraz dwa mini-elastiki do regulacji kaptura.

Główną zaletą jest niewielka waga (250g) i kompaktowość (do przechowywania kurtki puchowej służy mały pokrowiec).
Uwaga: Pranie ręczne, ale szybko schnieIMG_5044.CR2

Wniosek

Świetny zakup dla utrzymania ciepła. Idealny dla podróżujących z plecakiem, którym jest zimno, ale chcą podróżować lekko. Trzymaj go w dolnej części torby na wypadek, gdyby pogoda nagle się pogorszyła. Kiedy pada deszcz, jest idealnie.
Polecam dodatkową nieprzemakalną kurtkę na wypadek ulewnego deszczu. Dla tych, którzy są zmarzluchami jak ja, jeśli nie pada, ale jest bardzo wietrznie, polecam również małą czapkę i szalik .
Edit sierpień 2016: wyciągnąłem tę kurtkę puchową na mroźną noc w RPA w czerwcu, gdzie było 2 stopnie z lekkim deszczem (był to środek zimy w RPA). Byliśmy wszyscy w jeepie, otwartym, jadącym z prędkością 20km/h w poszukiwaniu nocnych zwierząt. W deszczową, wietrzną i zimną pogodę, jak ta, sama kurtka puchowa nie wystarczyła. Jednak w połączeniu z super tanim polarem (6€ w Decathlonie) i tanią wodoodporną kurtką z Decathlonu (20€), było mi ciepło. Ważne było, aby mieć kilka warstw, a moja kurtka puchowa była najcieplejszą warstwą, dobrze chronioną przez płaszcz przeciwdeszczowy. Tak czy inaczej, świetny zakup! Można go znaleźć za mniejszą cenę tutaj.
Edit Listopad 2016: udało mi się przetrwać zimno (a zwłaszcza wiatr) w Patagonii w grudniu 2016 z tą kurtką puchową. Mogę potwierdzić, że dobrze chroni przed wiatrem, z wyjątkiem szyi. Dużym plusem będzie szalik lub kurtka z wysokim kołnierzem. Czapka nie jest konieczna, wystarczy kaptur kurtki puchowej. Wyprałem tę kurtkę kilka razy (ręcznie) i wyschła w jedną noc (krótką noc).
Edit luty 2017: ta kurtka puchowa dobrze chroniła mnie przed zimnem w Boliwii i Peru. Nawet w lecie, w obu krajach było dość zimno w nocy na dużych wysokościach. Zabrałem go do Machu Picchu, dobrze mnie ochronił przed niewielkim deszczem
Edit marzec 2019: po 3 latach dobrej i lojalnej obsługi stwierdziłem, że moja kurtka puchowa nie jest już tak ciepła jak wcześniej (część piór zniknęła) i zdecydowałem się na zakup wersji 2019 tej samej kurtki puchowej – która lepiej chroni głowę i szyję. Natomiast stara kurtka puchowa jest nadal w niemal nieskazitelnym stanie: 0 plam, 0 dziur, jestem naprawdę zadowolona z zakupu.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *