Astrologia dla początkujących – Podstawy i słowa kluczowe


Nigdy nie sądziłem, że kiedyś napiszę ten artykuł. Cóż, nie sądziłam, ale ani przez chwilę, że kiedyś będę się interesować astrologią. Po prostu dlatego, że studiowałem matematykę i jak by to powiedzieć… astrologia nie była częścią programu naukowego 😉 … jeszcze kilka tygodni temu.

Ponieważ lubię robić rzeczy dobrze, zanim zajmę się astrologią hebrajską, najpierw przyjrzę się astrologii stosowanej wszędzie na Zachodzie, ponieważ jest tam więcej informacji i dostępnych książek. W tym artykule opowiem o podstawach astrologii.

Podstawowe pojęcia

Zanim nauczymy się przewidywać przyszłość, musimy nauczyć się podstaw: poznania samego siebie.
A wykres astralny pozwala poznać siebie, zanim nauczysz się technik „widzenia” siebie w przyszłości i przewidywania swojej przyszłości.

 • Zanim zaczniesz, musisz znaleźć swoją dokładną datę urodzenia i czas urodzenia, z dokładnością do minuty. Ten dokładny czas jest zaznaczony na Twoim akcie urodzenia.
 • Następnie przejdź do astro.com i poproś o darmowy wykres natalny, to jak obraz twojego astrologicznego nieba w czasie twoich narodzin. Uwaga, powiedziałem „niebo astrologiczne”, a nie „niebo astronomiczne”, ponieważ niebo w astrologii nie odpowiada rzeczywistemu niebu, przynajmniej w astrologii zwanej „tropikalną” (vs. gwiazdową)
 • Możliwe jest stworzenie własnego wykresu natalnego, ale wymaga to czasu. Następnie należy zapoznać się z efemerydami (tablicami astronomicznymi), aby wiedzieć, kto jest w retrogradacji, kto nie jest, gdzie znajduje się dana planeta w stosunku do innych. Po co się męczyć, skoro Internet oferuje je za darmo?
 • Bardzo ważne jest, aby wybrać właściwą strefę czasową (zwłaszcza jeśli jest czas letni/zimowy), ponieważ o 1h/2h, słońce i księżyc przesuwają się i nie jest to już właściwy wykres astralny. Tutaj mamy fikcyjną osobę urodzoną w południe 24/01/2015 w 5 okręgu (normalnie nie można patrzeć na astrologię dla dziecka, ale to tylko przykład).
 • naucz się na pamięć glifów planet i 12 znaków zodiaku, ponieważ tematy astralne używają tych glifów.
Planetyw języku angielskimGlifyZnaki zodiakuw języku angielskimGlify
SunSun SolBaranArius Aries.svg
KsiężycKsiężyc First quarter moonTaurusTaurus Taurus.svg
MerkuryMerkury MercureGeminiGemini Gemini.svg
VenusVenus VénusRakRak Cancer.svg
MarsMars MarsLeoLeo Leo.svg
JupiterJupiter JupiterVirgoVirgo Virgo.svg
SaturnSaturn SaturnLibraLibra Libra.svg
UranusUranus UranusScorpioScorpio Scorpio.svg
NeptunNeptun NeptuneSagittariusSagittarius Sagittarius.svg
PlutonPluton Pluto (alternate)KoziorożecKoziorożec Capricorn.svg
AquariusAquarius Aquarius.svg
RybyPisces Pisces.svg
glify

To da Ci to (wybierz „z tranzytami”, nawet jeśli nie będziemy się im przyglądać w tym artykule, zawsze dobrze jest mieć kompletny wykres astralny od początku).

Spójrz na znak na poziomie AC, jest to Twój znak ascendentu. Jest to ważne. W tym fikcyjnym wykresie urodzeniowym, ascendentem tej osoby jest Gemini.

Ascendent jest częścią głównego trójkąta z Słońcem i Księżycem.

 • Słońce = twoje ego (twój znak Słońca, jest to znak, który zazwyczaj czytamy w horoskopach np. Baran = od 21 marca do 20 kwietnia)
 • Księżyc = dusza stojąca za tym ego, to twoja psychika (musisz spojrzeć na swój wykres natalny, aby zobaczyć, w którym znaku się znajduje)
 • Ascendent = maska, którą nosisz i pokazujesz innym (musisz spojrzeć na swój wykres natalny, aby zobaczyć, w którym znaku się znajduje)

Nie będę się rozwodzić nad znaczeniem każdego znaku zodiaku tutaj, znajdziesz je w całym Internecie.
Twoje książki astrologiczne poświęcą również długi opis dla każdego znaku. Znalazłem interpretacje w The Only Astrology Book You’ll Ever Need ( Fnac link, Amazon link, Bookdepository link) niezwykle dokładne.

Jest tam na przykład napisane, że zawsze staram się znaleźć najkrótszą drogę. OMG, to jest dokładnie tak! Przy okazji, jeśli czytasz mnie od dłuższego czasu, zauważysz, że moje trasy wydają się pochodzić z algorytmu najkrótszej ścieżki przechodzącej przez N miejsc. Tak mnie dobija to, że w rzeczywistości (z różnych powodów) zrobiłem dłuższą trasę, że w moich poradnikach how-to zaproponuję Wam prawdziwą, najkrótszą trasę.


Teraz zauważ, że 10 planet (księżyc i słońce są uważane za „planety”) są rozrzucone wszędzie (zignoruj glify, których nie rozumiesz, to dla zaawansowanych). Zwróć również uwagę na planety w retrogradacji. Będzie to oznaczone znakiem obok tej planety.

12 znaków zodiaku dzieli „tort” po równo w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na każdy znak przypada 30 stopni.
Ale jest 12 „domów” (od 1 do 12), które dzielą „tort” nierównomiernie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (system Placidus). Strona astro.com proponuje ten system, który jest również używany w większości książek. Uważaj, jeśli strona określa „całe znaki”, musisz to zmienić)
. Każdy dom może mieć więcej lub mniej niż 30 stopni, to zmienia się z jednego wykresu gwiazdy do innego.

Każda planeta znajduje się w znaku zodiaku (Rak, Lew, Panna…) w domu (1,2,3,4…). To właśnie na to trzeba zwrócić uwagę.

Ćwiczenie: w jakim znaku znajduje się Księżyc na tym wykresie?

Jeśli masz jakieś wątpliwości, na wykresie obok, jest dobrze zaznaczone, że Księżyc jest w TAU (taurus / bull) na 19 stopni 59 minut i 11 sekund (1 stopień = 60 minut = 360 sekund)

W powyższym przykładzie, Księżyc jest w Taurus w 12 domu (zlokalizuj granice 12 domu „ciasto” plasterek

Planety odpowiadają na pytanie CO?
Znaki odpowiadają na pytanie JAK i DLACZEGO?
Domy odpowiadają na pytanie W JAKIM POLU?

Aby mieć pewnego rodzaju mnemotechniczne środki, istnieją słowa kluczowe dla każdej planety/znaku/domu. To jest szybkie tłumaczenie tabel w Kompletnej Księdze Astrologii Llewellyn’ a (link Fnac, link Amazon, link Bookdepository)

PlanetyGlifySłowa kluczowe (planeta)Znaki zodiakuGlifySłowa kluczowe (znak zodiaku)DomSłowa kluczowe (dom)
Sun Solego, indywidualizm, pewność siebieBaran Aries.svgodważny, inicjatywa, niecierpliwy, impuls1Jaźń, Osobowość
Księżyc First quarter moonemocje, nawykiTaurus Taurus.svgstabilny, uparty, zdecydowany, leniwy, gadatliwy, oddany2Finanse osobiste, Posiadłości
Merkury Mercurekomunikacja, myśliGemini Gemini.svgtowarzyski, atrakcyjny, nadpobudliwy, zdolny do adaptacji, uważny3Komunikacja, uczenie się
Venus Vénusmiłość, pieniądze, siła przyciąganiaRak Cancer.svgemocjonalny, domowy, ochronny, wspierający4Rodzina, Dom
Marzec Marsenergia, inicjatywa, gniewLeo Leo.svgufny, lojalny, uparty, hojny, samolubny5Dzieci, Kreatywność, Wypoczynek
Jupiter Jupiterekspansja, szczęścieVirgo Virgo.svgpraktyczny, krytyczny, powściągliwy, rozróżniający6Praca, środowisko pracy, zdrowie
Saturn Saturnograniczenie, odpowiedzialność, lekcje życiaLibra Libra.svgtowarzyski, współpracujący, niecierpliwy, sprawiedliwy7Związki, miłość, partnerstwo
Uranus Uranusniezależność, ekscentrycznośćScorpio Scorpio.svguparty, nieustępliwy, uczuciowy8Wspólne zasoby, pieniądze innych ludzi
Neptun Neptunewizja, kreatywność, iluzjaSagittarius Sagittarius.svgwolność, kochający, optymistyczny, uczciwy9Szkolnictwo wyższe, podróże
Pluton Pluto (alternate)transformacja, zmianaKoziorożec Capricorn.svgambitny, konserwatywny, odpowiedzialny10Kariera, status
Aquarius Aquarius.svgniezależny, buntowniczy, zdystansowany11Przyjaciele, grupy, stowarzyszenia
Pisces Pisces.svgwspółczujący, wrażliwy, podatny na wpływy12Podświadomość, Duchowość
glify

Wracając do przykładu Księżyca w Byku w 12 domu, będziesz szukał odpowiednich słów kluczowych:

CO: Księżyc: emocje, przyzwyczajeniaJak
lub dlaczego: Taurus: stabilny, uparty, zdecydowany, leniwy, gadatliwy, oddanyJaki
obszar? Dom 12: Podświadomość, Duchowość

Co może dać: Potrzeba bezpieczeństwa emocjonalnego, nie lubi nieprzewidywalnych sytuacji

Teraz spójrzmy na Marsa w Baranie w 11 domu

CO: Mars: Energia, Inicjatywa, GniewJak
lub dlaczego? Baran: Odwaga, Inicjatywa, Niecierpliwość, ImpulsKtóry
obszar? Przyjaciele, grupy, stowarzyszenia

Co może się wydarzyć: silna energia zainwestowana w grupę

Aby rozwinąć te pomysły, będziesz musiał sprawdzić znaczenie słów :

 • Mars w Baranie
 • Baran w 11 domu
 • Mars w 11 domu

i syntetyzować.

Żadna książka nie poda dokładnego znaczenia Marsa w Baranie w 11 domu, ponieważ teoretycznie trzeba będzie podać wyjaśnienia dla: 10 planet x 12 znaków x 12 domów = 1440 kombinacji (na szczęście są planety, które nie poruszają się zbyt szybko, planety zewnętrzne, co znacznie zmniejsza liczbę faktycznie napotkanych kombinacji). Ale kto będzie chciał czytać 10000 stron o astrologii?


Astrologia nie kończy się na tym, nie wspomniałam o 4 żywiołach, 3 jakościach, dualnościach, polaryzacjach. Należy również wziąć pod uwagę zjawiska retrogradacji, władców, aspekty (planeta na 0°/60°/90°/120°/180° z planetą), dekanaty lub dekanaty, te, które są na krawędzi granic(cusp), węzły, inne meteoroidy itp. do analizy dla bardziej zaawansowanych poziomów. A najważniejsze jest spojrzenie na wykres astralny w bardziej globalny sposób, ale wyobrażam sobie, że potrzeba dużo więcej doświadczenia, aby mieć taką globalną wizję.

Kiedy zrozumiesz siebie, możesz przejść na następny poziom: przewidywanie przyszłości (dla siebie), przewidywanie przyszłości dla kraju (astrologia przyziemna), przewidywanie trendów ekonomicznych (astrologiafinansowa). Ale czy jest to naprawdę konieczne?

Polecane książki

W kolejności preferencji. Niestety na razie czytałem tylko książki po angielsku dla początkujących. Jeśli odkryję jakąś fajną książkę po francusku, wskażę ją poniżej:

 • Llewellyn’s Complete Book of Astrology (Fnac link, Amazon link, Bookdepository link): autor używa systemu słów kluczowych, które szczegółowo opisałem w artykule, co znacznie ułatwia bycie niezależnym. Autor bardzo lubi wykresy, jest świetny, bo tak wiele syntetyzuje. Podoba mi się analiza astralnych tematów osobowości na końcu każdej sekcji, więc możesz poćwiczyć. Pomija niektóre pojęcia (no dobra, podaje je bez wyjaśnienia ich przydatności).
 • The Only Astrology Book You’ll Ever Need (Fnac link, Amazon link, Bookdepository link) : niezwykle kompletne, jest nawet część, która wskazuje, jak stworzyć swój własny uproszczony wykres astrologiczny. Do przeczytania po powyższej książce, aby uzyskać więcej informacji. Uważam, że interpretacje zawarte w tej książce są bardziej aktualne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *