Recenzja SereniTrip: tanie ubezpieczenie dla wypożyczalni samochodów za granicą


Jeśli chcesz skorzystać z usług SereniTrip: kliknij tutaj.

Dla tych, którzy są przyzwyczajeni do wynajmowania samochodów, czy to we Francji, czy za granicą, zawsze pozostaje kwestia ubezpieczenia. Jest to często drogie, ból głowy i niepokój.

Zasada franczyzy

Kiedy po raz pierwszy wynająłem samochód z agencji, nie miałem pojęcia, co oznacza „franczyza”.

Zasada: w 90% przypadków wynajem automatycznie obejmuje pierwszy poziom ubezpieczenia obejmujący kradzież, wypadki, uszkodzenia itp. Nadwyżka to maksymalna kwota, którą będziesz musiał zapłacić w przypadku wystąpienia problemu.

Na przykład, kiedy tego lata wynajmowaliśmy samochód w firmie Leclerc, podstawowa nadwyżka wynosiła 1200 euro. Oznacza to, że w razie wypadku maksymalna kwota, jaką będziemy musieli zapłacić, wynosi 1200 euro, nawet jeśli samochód zostanie zniszczony.

Agencje wynajmu oferują dodatkowe ubezpieczenie, aby zmniejszyć kwotę udziału własnego, a nawet całkowicie z niego zrezygnować. Problem w tym, że może to być kosztowne.

Kilka przykładów stawek

Nasza wypożyczalnia Leclerc kosztowała nas 6 euro za dzień (+ 8 centów za kilometr). Jeśli chcieliśmy zwiększyć nadwyżkę z 1200 euro do 300 euro, musieliśmy zapłacić dodatkowo 10 euro za dzień. To więcej niż podwaja cenę wynajmu!

W Hiszpanii wynajęliśmy samochód z Gold Car. Dostaliśmy 44 € za wynajem, do których dodaliśmy 60 € za całkowity odkup franczyzy. Cena spokoju jest droższa niż cena wynajmu!

W Islandii wynajęliśmy 4×4 na 2 tygodnie, wynajem kosztował nas 532 €, do tego doliczyliśmy 420 € ubezpieczenia!

Jak widać, koszt ubezpieczenia nie jest bynajmniej neutralny i może stanowić całkiem spory budżet. Jeśli go nie weźmiesz, spędzisz wakacje ze stresem związanym z uszkodzeniem samochodu i ryzykiem, że wypożyczalnia będzie bardzo wybredna, aby znaleźć najmniejsze mikro-zarysowania po powrocie. Jest to bardzo powszechne i dlatego wypożyczalnie mają zazwyczaj bardzo złe opinie w Google lub TripAdvisor.

Ubezpieczenie karty bankowej

Niektóre karty kredytowe z wyższej półki, takie jak Visa Premier lub American Express (my używamy American Express Air France Gold) pokrywają koszty wynajmu samochodu. Oznacza to, że nie musisz odkupować opcjonalnych udziałów własnych, karta kredytowa przejmie je i zwróci Ci kwotę udziału własnego, którą musisz zapłacić.

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne:

  • Karta American Express nie jest akceptowana wszędzie (np. Leclerc we Francji)
  • Poza strefą euro trzeba będzie zapłacić prowizję od kursu wymiany, 2,8% w przypadku American Express. Przy wynajmie za kilkaset euro zaczyna się to sumować.

Rozwiązanie SereniTrip

Zupełnie przypadkiem odkryłem serwis SereniTrip. Zabawne jest to, że to para tourdumondystów, która stworzyła ten serwis, a mąż jest byłym kolegą Anh! To jest mały świat!

Ogólnie rzecz biorąc, lubimy serwisy tworzone przez byłych tourdumondystów (tak jest również w przypadku Courrier du Voyageur ), ponieważ są one projektowane przez i dla podróżników

Alice i Alexandre wpadli na pomysł stworzenia SereniTrip, kiedy zmagali się z ubezpieczeniem w Nowej Zelandii: proste i tanie ubezpieczenie, które pokrywa koszty wynajmu na całym świecie.

Mechanizm jest bardzo prosty: płacisz 5 € za dzień lub 69,5 € za rok, a SereniTrip zwróci Ci kwotę udziału własnego w razie problemów. Koniec z bólem głowy o to, czy wykupić udział własny, czy nie, koniec z opłatami za wymianę walut, które trzeba płacić naszym American Express, najlepsze!

SereniTrip obejmuje Cię w każdym kraju na świecie z 6 wyjątkami: Korea Północna, Sudan, Kuba, Krym, Iran i Syria.

SereniTrip obejmuje maksymalnie 62 dni na jedną umowę wynajmu. W większości przypadków powinno to wystarczyć.

Subtelność CDW / LDW

Dlatego właśnie nie lubimy ubezpieczeń: są skomplikowane.

CDW (Collision Damage Waiver) lub LDW (Loss and Damage Waiver) to ubezpieczenia, które są domyślnie zawarte w większości agencji wynajmu na całym świecie

W niektórych krajach może to nie mieć miejsca. Nie ma ograniczeń co do kwoty, którą zostaniesz obciążony w przypadku uszkodzenia. W takich przypadkach SereniTrip proponuje skorzystanie z opcji SereniZen (60 € dopłaty za rok). Bez niego nie będziesz objęty ubezpieczeniem.

Jest to inna sytuacja niż w przypadku American Express, który pokrywa nasze koszty nawet jeśli CDW lub LDW nie jest wliczone w cenę.

(tak, to skomplikowane)

Problem kaucji pozostaje

Bez względu na to, czy jesteś ubezpieczony przez SereniTrip, czy nie, będziesz zobowiązany do wpłacenia kaucji przy odbiorze pojazdu. Poza Francją, większość wypożyczalni wymaga do tego karty kredytowej

Jednak we Francji, karty kredytowe są rzadkością, to karty debetowe, które mamy.

Jeśli nie jesteś w stanie okazać karty kredytowej, wypożyczalnia może odmówić Ci wydania pojazdu, chyba że wykupisz ich słynne, drogie ubezpieczenie… Również z tego powodu mamy kartę American Express w zabezpieczeniach: jest ona bezpłatna i traktowana jako karta kredytowa.

Zwróć więc uwagę na ten punkt przed wynajmem za granicą, w przeciwnym razie Twoje ubezpieczenie SereniTrip będzie bezużyteczne.

Nawet we Francji trzeba się upewnić, że można zapłacić kartą kwotę kaucji (która może przekroczyć 1000 euro). Sprawdź więc, czy limit płatności kartą bankową nie jest niższy niż wysokość depozytu.

Proces rejestracji

Formularz rejestracyjny SereniTrip jest bardzo prosty, wymaga podania niewielu informacji i wszystko jest gotowe w ciągu 5 minut na zegarze.

Ciekawostką jest to, że możesz zdecydować, kiedy zaczyna się ubezpieczenie, więc nie ryzykujesz, że kupując z wyprzedzeniem zapłacisz kilka dni za nic.

Zaświadczenie o ubezpieczeniu jest wysyłane do Ciebie natychmiast, możesz je przedstawić w wypożyczalni, jeśli wymagają ubezpieczenia.

Informacje zwrotne i opinie

Kiedy po miesiącu podróży zwróciliśmy nasz samochód wypożyczony w firmie Leclerc, z niemiłą niespodzianką stwierdziliśmy, że przednia prawa felga jest uszkodzona (kilka dużych rys). Nawet tego nie zauważyliśmy (choć z perspektywy czasu wiem, kiedy to się stało).

Oczywiście pracownik Leclerc nie omieszkał tego zauważyć i powiedział mi, że felga będzie musiała zostać wymieniona na nasz koszt.

W tym przypadku procedura w Leclerc jest następująca:

  • Natychmiastowe zafakturowanie 35 € za koszty administracyjne
  • Kilka dni później: otrzymanie kosztorysu naprawy
  • Koszt naprawy jest potrącany z kaucji na początku wynajmu

Otrzymałem więc kosztorys naprawy na kwotę 243,5 €. Leclerc natychmiast obciążył mnie odpowiednią kwotą (nie czekając nawet na zatwierdzenie kosztorysu, …).

Jeśli chodzi o ubezpieczenie Serenitrip, musisz złożyć „zgłoszenie roszczenia” na stronie internetowej, jak tylko zostanie ono zauważone (masz na to maksymalnie 15 dni).

Deklaracja jest dość prosta i należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • Kopia umowy najmu
  • Protokół uszkodzeń (dostarczyłem kopię spisu elementów wyposażenia)
  • Faktura lub rachunek wykazujący koszt naprawy
  • Dowód zapłaty za naprawę (rachunek karty kredytowej lub wyciąg bankowy)
  • RIB rachunku bankowego, na który ma być dokonany zwrot kosztów

Niekoniecznie będziesz miał wszystkie dokumenty od razu (kosztorys może długo potrwać), ale po rozpoczęciu roszczenia, jesteś dobrze w 15-dniowym terminie (nawet jeśli plik jest w „projekcie” na stronie).

Po zebraniu wszystkich dokumentów mogłam wysłać deklarację. Wszystko odbywa się za pomocą interfejsu strony internetowej, który jest bardzo dobrze zrobiony, nie musiałem dzwonić, wysyłać e-maili, a tym bardziej wysyłać dokumentów potwierdzających pocztą.

Zaledwie 24 godziny po wysłaniu reklamacji otrzymałem e-mail potwierdzający, że firma ubezpieczeniowa zwróci mi pieniądze.

Więc muszę zapłacić tylko 35 € za opłaty Leclerc. Przyznam, że nie sprawdziłem, czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy. Były one na innej fakturze niż ta z warsztatu i już cieszyłem się, że zwrócono mi 243,5 €. EDIT: po przeczytaniu tego artykułu, Serenitrip powiedział mi, że mogłem otrzymać zwrot również za opłatę manipulacyjną. Zaproponowali mi otwarcie nowego roszczenia, ale muszę przyznać, że byłem zbyt leniwy, aby to zrobić. Ale to dobrze wiedzieć na następny raz.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem płynności i szybkości procesu składania deklaracji i dokonywania zwrotów. Gdyby wszystkie ubezpieczenia były takie jak to, to byłoby wspaniale!

Dlatego mogę tylko gorąco polecić ubezpieczenie Serenitrip. Ponieważ wynajmujemy pojazdy co najmniej 2 lub 3 razy w roku, będziemy kontynuować subskrypcję rocznego ubezpieczenia, aby podróżować ze spokojem.

Jeśli chcesz skorzystać z usług SereniTrip: kliknij tutaj.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *