[2020] Jak wejść na Machu Picchu bez trekkingu, chodzenia, męczenia się


Artykuł i ceny aktualizowane w maju 2020 r

Dotarcie do Machu Picchu z Cusco to istny tor przeszkód. Nie ma bezpośredniej drogi, gdzie można po prostu wsiąść do autobusu, zdrzemnąć się, a następnie obudzić się tuż przed ruinami, mówiąc „O, już tam jesteśmy! Ponadto wiele agencji, pośredników, różnych opcji, które są nam oferowane w Cusco nie załatwiają sprawy. Zbyt wiele informacji zabija informacje!

Przed przyjazdem tutaj myślałam, że do Machu Picchu prowadzi tylko 4-dniowy Inca Trail. I wtedy powiedziano mi o 2h spacerze wzdłuż torów, a następnie 2h spacerze z Aguas Calientes. Następnie jednodniowa wycieczka z Cusco, gdzie ostatecznie na zwiedzanie ruin przeznaczamy tylko 1h. WTH?

Po uzyskaniu informacji, zdecydowałem się na najłatwiejszą opcję dla nie-sportowców, takich jak ja: pociąg. Oczywiście, jest to najdroższa opcja, ale stosując się do moich rad, możesz zaoszczędzić 15USD/os za pociąg i 12USD/os za autobus, spędzając przy tym jak najwięcej czasu w Machu Picchu.

A. Zalecana trasa

 • DZIEŃ 1
  • Cusco -> Ollantaytambo: Wyjazd o 8 rano. Podróż 2 godziny w zbiorowej furgonetce, 10 soles/osoba lub 3$US. Skorzystaj z okazji, aby odwiedzić wspaniałe ruiny Ollantaytambo.
  • Ollantaytambo -> Aguas Calientes (lub Machu Picchu Pueblo, nowa nazwa miasta) : 1h30 pociągiem, 60$US do 77$US/osoba za najtańszy (zalecany odjazd około 11hxx)
  • Nocleg w Aguas Calientes: 9$US/osoba w pokoju wieloosobowym. Jeśli chcesz więcej komfortu, polecam Cusi Qoyllor, bardzo wczesne śniadanie wliczone w cenę, 24€ pokój dwuosobowy (link do rezerwacji)
 • DZIEŃ 2:
  • Aguas Calientes -> Machu Picchu: autobus, 30 minut, US$12/osoba. Regularny odjazd od 5:30, ostatnie wejście o 15:30. Polecam wsiąść do autobusu o 11 rano.
  • Spędzić całe popołudnie w Machu Picchu aż do godziny zamknięcia: bilet wstępu od 152 soles/osoba (46$)
  • Powrót do Aguas Calientes: autobus, 20 minut, 12$US/os. Regularny odjazd do 17:30. Albo zejść pieszo do Aguas Calientes (bardzo łatwe, jeśli nie pada, bo to zejście non stop, oszczędność 12$)
  • Nocleg w Aguas Calientes: 9$US/osoba w pokoju wieloosobowym. Jeśli chcesz więcej komfortu, polecam Cusi Qoyllor, bardzo wczesne śniadanie wliczone w cenę, 24€ pokój dwuosobowy (link do rezerwacji)
  • lub dla najbardziej zmotywowanych z was, można wrócić do Ollantaytambo pociągiem, ale nie jest pewne, czy mamy zbiorową furgonetkę tak późno.
 • DZIEŃ 3:
  • Aguas Calientes -> Ollantaytambo: pociąg, 68 do 75 USD/osoba za najtańszy.
  • Ollaytaytambo -> Cusco: 2h w zbiorowej furgonetce, 10 soles/osoba lub 3$US.

Cena: ok. 210 USD/osoba, 3 dni, 2 noce, w tym wstęp do Machu Picchu i 2 noce w hotelu. Nie obejmuje żywności

Plusy

 • 0 marsz lub łatwy marsz (tylko z górki)
 • Prawdziwe pół dnia (4 godziny), aby cieszyć się ruinami Machu Picchu (mówię ci, które miejsca odwiedzić najpierw w obrębie ruin w tym artykule)
  • Ci, którzy potrzebowali 2 godzin na wspinaczkę z Aguas Calientes do Machu Picchu, nie mają siły, by zostać długo w ruinach.
  • Albo spieszą się z powrotem do Cusco ze względu na rozkład jazdy autobusów: będą w Machu Picchu o 6 rano i muszą wyjechać do Aguas Calientes o 11-12. Teraz, widok jest jasny od 11 rano, a wizyta w Machu Picchu jest twoim PRIORYTETEM numer 1, prawda? Jaki jest sens męczyć się PRZED wizytą?

The -:

 • Cena: Oczywiście, gdy porównamy tę cenę z opcją 85USD/os sprzedawaną we wszystkich agencjach w Cusco (gdzie trzeba chodzić przez 7 godzin, wstawać super wcześnie i być nieco przyciśniętym przez czas), najbardziej ekonomiczni wybiorą spacer.

Jeśli rezerwacja wszystkiego samemu jest zbyt trudna, można zdecydować się na płatną wycieczkę obejmującą przejazd pociągiem w obie strony, wjazd autobusem do Machu Picchu, bilety wstępu, 2h30 zwiedzania z przewodnikiem mówiącym po angielsku/hiszpańsku i powrót do Cuzco autobusem, a następnie pociągiem (przekąski i jedzenie są jednak wykluczone) za 310 USD/osoba dorosła (279,40 EUR) i 190 USD/dziecko za cały dzień. Kliknij, aby zobaczyć ofertę tutaj

B.Colectivo Cuzco – Ollantaytambo

Aby dowiedzieć się więcej o tym colectivo, przeczytaj nasz dziennik podróży tutaj

C. Pociąg do Aguas Calientes: Peru Rail czy Inca Rail?

Istnieją 2 spółki kolejowe, które zabierają Cię do Aguas Calientes, miasta położonego najbliżej Machu Picchu.

Peru Kolej

 • Punkty początkowe
  • Cusco (dobrze na obrzeżach Cusco, na dworzec kolejowy Poroy Station dojeżdża się taksówką colectivo za 3-5 soles/osoba). Uwaga, 4 miesiące w roku, z powodu pory deszczowej, z Cusco nie odjeżdża żaden pociąg.
  • Ollantaytambo (można tam dojechać z Cusco taksówką colectivo za 10 soles/osoba, przy okazji zwiedzając ruiny obok)
  • Urubamba (można tam dojechać z Cusco taksówką colectivo za 8 soles/osoba)
 • Miejsce przyjazdu
  • Aquas Calientes, przemianowane na Machu Picchu Pueblo, które jest 30mn autobusem od wejścia do Machu Picchu
 • Ceny: od 70$US (ceny z 2020 roku) za rozsądne rozkłady (są też odjazdy o 4 rano!!!). Wyjazdy z Cusco lub Urubamba są droższe niż z Ollantaytambo
 • Gdzie kupić bilety: Online lub osobiście (w Cusco, Ollantaytambo lub Aguas Calientes. Możliwość płatności kartą kredytową.

Inca Rail <- polecam

 • Miejsce startu
  • Dworzec kolejowy Poroy Station, na obrzeżach Cusco. Jedziemy tam taksówką colectivo za 3-5 soles/osoba
  • Ollantaytambo (można tam dojechać z Cusco taksówką colectivo za 10 soles/osoba, przy okazji zwiedzając ruiny obok)
 • Miejsce przyjazdu
  • Aquas Calientes, przemianowane na Machu Picchu Pueblo, które jest 30mn autobusem od wejścia do Machu Picchu
 • Taryfy: Od 54 USD (ceny z 2020 r.)
 • Gdzie kupić bilety: Online lub osobiście (w Cusco, Ollantaytambo lub Aguas Calientes. Płatność tylko kartą VISA.

Na zdjęciu: siedzenia IncaRail (brakuje trochę miejsca na nogi) i ich ogromne okna.

Porady

Bilety wylatujące z Ollantaytambo, niezależnie od pory roku, są zawsze najtańsze.

Ponieważ bardzo łatwo jest dotrzeć do Ollantaytambo taksówką colectivo ( wszystkie odjeżdżają z ulicy Pavitos, wyszukaj „Pativos Colectivo a Ollantaytambo” na Google Maps; lub poproś hostel o rezerwację), a miasto jest bardzo ładne, polecam przejść przez Ollantaytambo.

Jeśli to możliwe, zaplanuj trochę czasu, aby odwiedzić Ollantaytambo i jego ruiny rano, zanim wsiądziesz do pociągu do Aguas Calientes.

Aby dowiedzieć się więcej o pociągu, przeczytaj nasz dziennik podróży tutaj.

Inca Rail jest tańsza i ma sensowny rozkład jazdy, więc ją polecam.

Uwaga

Zarówno Inca Rail jak i Peru Rail oferują bimodalne bilety combo, w tym autobus z Cusco -> Ollantaytambo + pociąg. Nie polecam jednak tej opcji, ponieważ przejazd do Ollantaytambo taksówką colectivo (3$US) nie kosztuje wiele i bardzo łatwo ją znaleźć w ciągu dnia. Nie płać 10-20$ więcej za opcję bimodalną .

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić podróż w obie strony w IncaRail, a podróż powrotną w PeruRail(lub na odwrót), ponieważ zakup podróży powrotnej w tej samej firmie nie daje absolutnie żadnej zniżki.

Taryfy Kolei Inków w 2020 r

Jak widać, zatrzymanie się na dwie noce w Aguas Calientes pozwala na dłuższą podróż i wybranie najtańszych połączeń kolejowych. Uważam, że rozkład jazdy Inca Rail jest bardziej odpowiedni niż Peru Rail.

Idź: Ollantaytambo -> stacja Machu Picchu (w Aguas Calientes)

Powrót: stacja Machu Picchu (Aguas Calientes) -> Ollantaytambo

Taryfy Peru Rail

Najtańsze są rozkłady Rotten (stawki na lipiec 2020)

Idź: Ollantaytambo -> stacja Machu Picchu (w Aguas Calientes)

Powrót: stacja Machu Picchu (Aguas Calientes) -> Ollantaytambo

D. Autobus z Aguas Calientes do wejścia na Machu Picchu

Tylko jedna firma (Consettur) obsługuje tę trasę. Bilety można kupić online, lub osobiście w Cusco lub Aguas Calientes (w Aguas Calientes można płacić tylko gotówką lub kartą MasterCard)

 • Bilet w obie strony kosztuje 24 USD/osoba (taryfy na 2020 r.)
 • Bilet w jedną stronę kosztuje 12 USD/osoba (taryfy na 2020 r.)

Aby zaoszczędzić pieniądze, można pojechać do ruin Machu Picchu autobusem (to strome podejście), a następnie wrócić pieszo do wioski Aguas Calientes (8 km), ponieważ zejście jest łatwiejsze niż wejście.

Uwaga: Do zakupu biletów potrzebny jest paszport.

Poniżej przedstawiamy plakaty, które można zobaczyć w biurze sprzedaży w Aguas Calientes. Subida = Wznoszenie się. Bajada = Zjazd. Informacje te są nadal aktualne w 2020 r

E. Bilet do Machu Picchu

Należy pamiętać, że biletów nie można kupić przy wejściu do ruin. Trzeba je kupić PRZED wizytą. Bilety kupiliśmy na 4 dni przed wizytą
Ale jest możliwe, aby kupić dzień wcześniej, jeśli wizyta w niskim sezonie, a zwłaszcza w godzinach popołudniowych

Bilety na 2021 rok trafią do sprzedaży 1 stycznia 2021 roku.

Wskaźniki dla dorosłych (2020)

 • Machu Picchu: 152 soles – 2500 miejsc/dzień. Istnieją dwa przedziały czasowe do wyboru albo między 6 rano a południem – lub między południem a 5:30pm (zalecamy odwiedzenie po południu, jeśli jesteś tylko zwiedzanie głównego miejsca Machu Picchu, aby mieć mniej chmur i mniej ludzi)
 • Machu Picchu + HuaynaPicchu grupa 1 (7.00-8.00): 200 soles – 200 miejsc/dzień – należy rezerwować z co najmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem
 • Machu Picchu + HuaynaPicchu grupa 2 (10.00-11.00): 200 soles – 200 miejsc/dzień – należy rezerwować z co najmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem
 • Machu Picchu + Machu Picchu Mountain grupa 1 (7.00-8.00): 200 soles – 400 miejsc/dzień – rezerwacja co najmniej 1 tydzień wcześniej
 • Machu Picchu + Machu Picchu Mountain grupa 2 (9am-10am): 200 soles – 400 miejsc/dzień – rezerwacja z co najmniej 1 tygodniowym wyprzedzeniem

Uwaga

HyuanaPicchu i Machu Picchu Mountain pozwalają wspiąć się wyżej i mieć jeszcze bardziej spektakularny widok na ruiny. Jest to jednak wspinaczka sucha i niebezpieczna, zwłaszcza w porze deszczowej. Osobiście kupiliśmy tylko bilet na Machu Picchu za 152 sole.

Gdzie kupić

Bilety można kupić online, lub osobiście w Cusco lub Aguas Calientes.

Aby kupić online, NIE wchodź przez sprzedawców, kupuj na oficjalnej stronie Machu Picchu: http: //www.machupicchu.gob.pe/ (akceptowana jest tylko karta VISA)

Jeśli kupujesz na miejscu w Cusco, płatność kartą kredytową jest akceptowana, ale powiększona o 3% dla Mastercard i 4% dla VISA.
Adres: Casa Garcilaso (przed Plaza Regocijo)
, 7.00-7.30 od poniedziałku do soboty

Jeśli kupujesz na miejscu w Aguas Calientes, akceptowana jest tylko płatność gotówką.

Aby dowiedzieć się więcej o naszej wizycie w Machu Picchu, przeczytaj nasz dziennik podróży tutaj.
Przeczytaj ten artykuł, aby poznać nasze wskazówki, jak wybrać najlepszy czas na wizytę
i cieszyć się tym miejscem

Inne opcje

Inne bardziej ekonomiczne opcje (colectivo lub autobus) są dostępne dla Ciebie. Zapraszam do przeczytania tych świetnych artykułów na VoyagePerou i Backpackadeux.

Bądźcie ostrożni!

 • Ceny tych dwóch pozycji nie są do końca prawidłowe. Inflacja w Cusco jest straszna. Od tego czasu pociąg Hidroelectrica -> Aguas Calientes kosztuje teraz 25$USD (86 soles), a nie 50 soles. Autobus Cusco -> Hidroelectrica kosztuje teraz między 65 a 75 soles. Opłaty za wstęp do Machu Picchu również wzrosły
 • Droga jest niebezpieczna, ale bardzo ładna. W porze deszczowej należy wcześniej sprawdzić, czy nie ma odpływu wody. W przeciwnym razie, pociąg jest najbezpieczniejszą opcją.

Zdjęcie: Informacja o colectivos, ich lokalizacji i cenach (styczeń 2017)

Agencje turystyczne

Kiedy będziesz w Cusco, zadaj swojej agencji wiele pytań, jeśli chcesz jechać przez agencję. All inclusive” Cusco – Machu Picchu może nie być tym, czym myślisz, że jest, ponieważ miasto Aguas Calientes również nazywa się Machu Picchu, co jest mylące. Zapytaj, czy Machu Picchu, o którym mówią, odnosi się do ruin(las ruinas) czy do wioski(el pueblo)

Opcja „all inclusive” (łącznie z wejściem do Machu Picchu) będzie kosztować więcej, niż gdybyś wziął tylko transport i kupił wejście do Machu Picchu na własną rękę.
Poświęć jeden dzień w Cusco, aby przestudiować wszystkie opcje, zanim zdecydujesz się na ten czy inny środek transportu. Dla Twojej informacji, oto program, który został nam zaproponowany za 120$US za osobę, musisz dużo chodzić! Daje to dobre wyobrażenie o harmonogramie wizyt i wyjazdów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *