10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą w Machu Picchu [aktualizacja 2020]


Przewodnik zaktualizowany w maju 2020 r

1. Choroba górska

Myślę, że 100% odwiedzających Machu Picchu musi najpierw przejechać przez Cusco, zanim dotrze do Machu Picchu. Cusco znajduje się na wysokości 3400 m n.p.m., więc jeśli przyjeżdżasz z Limy (lub jakiegokolwiek miejsca o wysokości < 2500 m n.p.m.), możesz dostać choroby górskiej (soroche ). Zaplanuj 1-2 dni aklimatyzacji w Cusco. Nawet jeśli Machu Picchu jest tylko na wysokości 2500m, to podróż z Cusco do Machu Picchu będzie przebiegała przez miejsca powyżej 3800m, a to bardzo dużo 🙂

Aby temu zaradzić, żuj liście koki (wszystkie hotele i hostele w Cusco dadzą ci je za darmo, nie wahaj się zapytać) lub pij napary z liści koki. Idź powoli! W aptece można kupić tabletki Sorojchi (tabletki na chorobę górską), bez recepty.

2. Brak bezpośredniej drogi do ruin

Pojedziecie co najmniej dwoma autobusami i pociągiem, ponieważ nie ma możliwości dojechania bezpośrednio z Cusco do ruin Machu Picchu. To święte miasto zagubione w dżungli musi zostać zdobyte! (zobacz moją radę, aby udać się do Machu Picchu tutaj).

Aguas Calientes jest miastem położonym najbliżej Machu Picchu, gdzie wiele osób spędza noc przed zwiedzaniem Machu Picchu następnego dnia. Polecamy nasz Hostal Cusi Qoyllor(link Booking), który jest bardzo dobrze położony i serwuje śniadanie o bardzo wczesnej porze (mogą też przygotować dla Was przekąskę, jeśli wyjdziecie wcześniej).

Aby uczynić rzeczy bardziej skomplikowane dla turystów, stacja kolejowa w Aguas Calientes nazywa się „Machu Picchu”, a samo miasto nazywa się „Machu Picchu Pueblo”, lub nawet „Machu Picchu” na booking.com, co ma tendencję do bycia mylącym. Bądźcie ostrożni, pociągi jadą do stacji Machu Picchu w Aguas Calientes. Żaden pociąg nie jedzie bezpośrednio do ruin (zobacz moje rady, jak jechać do Machu Picchu tutaj).

Jeśli wolisz trekking, więcej informacji tutaj: https: //machupicchu.fr/entree-au-machu-picchu/

3. Pod koniec dnia jest mniej ludzi niż wcześnie rano

I to z trzech powodów:

  • Ekonomiczne wycieczki sprzedawane w Cusco zobowiązują swoich klientów do odwiedzenia Machu Picchu o świcie
  • Niewiele osób zostaje w Aguas Calientes po zwiedzeniu Machu Picchu. Wszyscy muszą się spieszyć, żeby zdążyć na dół, bo z powodu czekającej ich (bardzo) długiej jazdy muszą wyjechać dość wcześnie. Tak więc, backpackersi wyjeżdżają w południe, a duże grupy i ci, którzy jadą pociągiem, o 14:00. Ruiny są otwarte do 17:30, więc jest to 3:30 rano z mniejszym tłumem.
  • Ci, którzy zapłacili za prawo do odwiedzenia dwóch gór wokół Machu Picchu, muszą przybyć albo o 8 rano albo o 10 rano, w przeciwnym razie nie zostaną wpuszczeni. To reprezentuje teoretycznie 1200 osób, które muszą być na miejscu przed 11 rano, z 5000 osób dozwolonych na całym terenie w ciągu dnia, czyli prawie jedna osoba na cztery.

Jeśli więc możecie, odwiedźcie je późnym popołudniem.

Tak czy inaczej, są teraz 2 bilety odpowiadające 2 rozkładom jazdy, w tej samej cenie (trzeba wybrać przy zakupie):

  • 1. tura: od 6:30 do 12:00
  • 2. tura: od południa do 17:30

Jak można zobaczyć na oficjalnej stronie sprzedaży biletów http://www.machupicchu.gob.pe/, dostępnej 16 lipca

Do 21 lipca nie ma już biletów na poranek.

Na popołudnie pozostało jeszcze wiele biletów:

O 16:00, jak widać na tym zdjęciu, na miejscu nie ma prawie nikogo:

4. Niektóre bilety muszą być zakupione przed wizytą

  • bilet do Machu Picchu, w sprzedaży online lub na miejscu w Cusco i Aguas Calientes, do nabycia przed wizytą (2-3 dni wcześniej).
  • ponadto, jeśli odwiedzisz górę Machu Picchu lub Huaynapicchu(które są w obrębie witryny Machu Picchu), ale liczba wejść jest jeszcze bardziej ograniczona, a te miejsca są ograniczone do rana. Pamiętaj, aby kupić z dużym wyprzedzeniem przed wizytą (2-3 miesiące wcześniej dla Huaynapicchu, 1 tydzień wcześniej dla Montana Machu Picchu)
  • bilet na autobus z Aguas Calientes do ruin Machu Picchu, najlepiej kupiony dzień wcześniej, inaczej trzeba będzie stać w kolejce dwa razy: raz, żeby kupić bilety, drugi raz, żeby wsiąść do autobusu

Należy pamiętać, że przy zakupie i korzystaniu z tych biletów zawsze będziesz proszony o okazanie paszportu. Nie zapomnij zabrać go ze sobą przez cały czas, w przeciwnym razie może Cię czekać przykra niespodzianka.

5. Możesz wyjść i wrócić 3 razy w ciągu tego samego dnia z tym samym biletem

Jest to spowodowane tym, że toalety znajdują się poza terenem obiektu, a teoretycznie nie wolno wnosić jedzenia/napojów na teren obiektu.

Od tej pory możesz odwiedzić stronę tylko raz.

Istnieje pewien rodzaj trasy, którą należy podążać. Jeśli natrafisz na „drogę jednokierunkową” (będzie to zaznaczone na znakach), nie będziesz mógł zawrócić. Ta ścieżka zaprowadzi Cię prosto do wyjścia i możesz stracić wejście.

Aby uniknąć tej jednokierunkowej ścieżki zaraz po wejściu na teren obiektu, należy podążać za znakiem „Inca Bridge”, ta ścieżka jest dwukierunkowa i zapewnia panoramiczne widoki na ruiny.

6. Zabrania się wnoszenia wody w plastikowych butelkach oraz żywności

W teorii. Ale torby nie są kontrolowane. Pamiętaj, aby nie zostawiać na miejscu żadnych śmieci. Zabierz ze sobą batoniki zbożowe lub coś dyskretnego do jedzenia, aby odzyskać siły. Przy wejściu znajduje się kawiarnia, która nie kosztuje dużo (20 soles za małą pizzę). Restauracja bufetowa jest również dostępna, jeśli chcesz zjeść bardziej kompletny lunch.

Gorąco polecam wyjście i zjedzenie lunchu, dzięki czemu można uciec od tłumów między południem a drugą i nadal mieć dobry lunch i wystarczająco dużo energii, aby pozostać aż do zamknięcia strony (około 5-5:30pm).

7. Możesz ostemplować swój paszport pieczątką Machu Picchu

Jeśli chodzi o Ushuaia, znaczki Machu Picchu istnieją w pobliżu toalet(baños). Dla kolekcjonerów pieczątek paszportowych, takich jak my, to dobra pamiątka i to za darmo.

8. Na miejscu możemy skorzystać z usług przewodnika

W szczycie sezonu, możemy być zgrupowani razem, aby zapłacić mniej (tylko 15 soles za osobę vs 40usd za prywatnego przewodnika). Poproś o to przy wejściu, gdzie będziesz nagabywany przez przewodników. Niektórzy przewodnicy są obecni od razu po wejściu do kolejki, aby wsiąść do autobusu do Machu Picchu.

Poza sezonem udało nam się wynegocjować prywatnego przewodnika na 2 godziny za 100 soles (90 z wynegocjowanej ceny + 10 z napiwku).

9. Inca Trail, szlak Inca Trail jest zamknięty w lutym, ale nie Machu Picchu

Ale to nie musi oznaczać, że w lutym będzie mniej ludzi na Machu Picchu. Według statystyk biur podróży, to właśnie w styczniu widzimy najmniej osób.

10. Komary

Zależy to od pory roku i deszczu, ale wielu turystów skarży się na komary lub owady, które pozostawiają bardzo bolesne ukąszenia. Nie zapomnijcie o repelencie na owady! Wiele z nich znajdziesz w Ollantaytambo i Aguas Calientes. Jeśli to nie zadziała, poradzono mi posmarować skórę szamponem, aby stworzyć coś w rodzaju „drugiej skóry”, nie wiem czy to naprawdę działa 🙁

Czy podobał Ci się ten artykuł? Tutajznajdziesz nasze artykuły na temat Peru.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *