Opodatkowanie Cyfrowych Nomadów: czy jestem francuskim rezydentem podatkowym?


Pod koniec naszej 11-miesięcznej podróży po świecie postanowiliśmy na dobre porzucić nasze etaty i założyć własną firmę, kontynuując podróżowanie i jednocześnie pracując zarobkowo. Celem jest, abyśmy zaprojektowali nasz idealny sposób życia, aby pracować, aby żyć, a nie żyć, aby pracować w oczekiwaniu na emeryturę. Żyjemy w niesamowitych czasach, gdzie granice już prawie nie istnieją (dla szczęśliwców takich jak my, którzy mają francuski paszport), kupno biletu lotniczego odbywa się za pomocą 3 kliknięć, ditto do wynajęcia domu na Airbnb, ..

W skrócie, przeszłości psychologicznej bariery, bycie cyfrowym nomadą nigdy nie było łatwiejsze i można pracować z dowolnego miejsca na świecie bez klienta wiedząc, że jesteś na plaży.

Pozostaje jednak jeszcze dość złożony i słabo udokumentowany aspekt: opodatkowanie.

Chociaż obniżenie naszych podatków nie jest wcale celem naszej zmiany stylu życia, widzieliśmy to jako możliwość, której się przyjrzeliśmy.

W związku z tym istnieje wiele fantazji na ten temat, który wcale nie jest taki prosty, jak niektórzy próbują go przedstawiać.

Skonsultowałem się więc z moim księgowym, prawnikiem podatkowym oraz urzędem skarbowym i chciałbym podzielić się z Tobą moimi spostrzeżeniami w małym FAQ.

Zastrzeżenie Zastrzeżenie: Nie jestem w żadnym wypadku ekspertem w tej dziedzinie. Każda sytuacja jest inna i wymaga szczególnej analizy. Ten artykuł jest po prostu dzieleniem się doświadczeniami i nie jest przeznaczony jako porada. Gorąco zachęcam do skonsultowania się ze specjalistami w celu zbadania Twojego przypadku.

Z czego żyjesz?

Stworzyliśmy małą agencję SEO & SEA. Obaj jesteśmy wspólnikami w tej spółce utworzonej w ramach statusu SAS. Za pośrednictwem tej firmy prowadzimy sprzedaż usług doradczych dla naszych klientów, głównie średnich i dużych firm francuskich.

Dlaczego SAS zamiast SARL lub statusu autoprzedsiębiorcy?

Niekoniecznie jest to tematem artykułu, ale status autoprzedsiębiorcy ma ograniczenie w postaci maksymalnego obrotu, który przekraczamy (więcej info)

Zarządca SARL jest objęty systemem pracowników niezależnych (RSI). Mając bardzo złe doświadczenia kilka lat temu, jest to dla mnie zaporowe. RSI to absolutny skandal, a obecny rząd postanowił go zlikwidować w najbliższych miesiącach.

Pozostaje nam więc status SAS, który doskonale nam odpowiada. Jest nas dwoje (minimalna wymagana liczba partnerów), jest idealnie!

Gdzie mieszkasz?

Wszędzie i nigdzie jednocześnie.

W stylu życia, który wybraliśmy: co miesiąc zmieniamy miasta i zazwyczaj kraje. Mieszkamy w mieszkaniach wynajmowanych sezonowo (zazwyczaj Airbnb, czasami hotele), na które nie ma umowy najmu.

Nie mamy głównego miejsca zamieszkania i dlatego spełniamy definicję bezdomności. Bezdomny w luksusie, ale jednak bezdomny.

Więc nie płacisz podatków we Francji?

O tym właśnie jest ten artykuł 😃

Rzeczywiście, w wielu artykułach można przeczytać, że wystarczy mieszkać we Francji krócej niż 183 dni, aby przestać być uznawanym za francuskiego rezydenta podatkowego.

Niektórzy posuwają się jeszcze dalej i wyjaśniają, że jeśli nie przebywasz w żadnym kraju dłużej niż 183 dni, jesteś „bezpaństwowcem podatkowym„. Raj!

Nie jest to wcale takie proste, ponieważ miejsce zamieszkania jest tylko jednym z kryteriów określania rezydencji podatkowej.

Jak NIE być francuskim rezydentem podatkowym?

Jeśli nie chcesz być uznany za francuskiego rezydenta podatkowego, musisz udowodnić, że jesteś rezydentem podatkowym w innym kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, musisz mieszkać w innym kraju przez co najmniej 183 dni, co rzadko ma miejsce w przypadku cyfrowych nomadów.

Nawet w tym przypadku należy upewnić się, że istnieje umowa podatkowa pomiędzy Francją a krajem zamieszkania. Szkoda by było płacić podatki dwa razy..

Kiedy jesteś uznawany za francuskiego rezydenta podatkowego?

Jeśli nie możesz przedstawić dowodu rezydencji podatkowej w innym kraju, artykuł 4 B francuskiego Ogólnego Kodeksu Podatkowego określi, czy jesteś francuskim rezydentem podatkowym.

Ten artykuł definiuje 3 alternatywne kryteria (tzn. tylko jedno z nich musi być spełnione), abyś mógł być uznany za francuskiego rezydenta podatkowego.

A/ „Osoby, których miejsce zamieszkania lub główne miejsce pobytu znajduje się we Francji

To kryterium jest dość jasne, automatycznie spełniasz je, gdy tylko Francja jest krajem, w którym mieszkasz najdłużej.

B/ „Osoby prowadzące we Francji działalność zawodową, bez względu na to, czy otrzymują wynagrodzenie, czy nie, chyba że mogą udowodnić, że działalność ta jest wykonywana w ramach działalności dodatkowej

Tutaj znowu jest to całkiem jasne, jeśli jesteś pracownikiem lub zarządzasz firmą, której siedziba znajduje się we Francji i jest to twoja główna działalność, spełniasz to kryterium.

C/ „Ci, którzy mają we Francji centrum swoich interesów gospodarczych”

Centrum interesów gospodarczych” nie jest pojęciem doskonale zdefiniowanym. Uwzględnia się dochody z nieruchomości, emerytur, inwestycji finansowych, zysków z działalności rolniczej lub handlowej itp

Więc… jesteście francuskimi rezydentami podatkowymi?

I tak! Wyraźnie spełniamy kryteria B i C.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy spędziliśmy we Francji tylko dwa, ale nawet gdybyśmy tam nie byli, nadal bylibyśmy uznawani za francuskich rezydentów podatkowych.

Jakiego rodzaju podatki płacisz?

Nasz styl życia ma wiele zalet, ale żadnej zpunktu widzenia podatków.

Nasza firma płaci podatek od osób prawnych, a my płacimy podatek dochodowy, tak jakbyśmy nie opuścili Francji.

Gdzie zadeklarowałeś swój adres podatkowy?

Ten punkt przyprawia o ból głowy. Na moim ostatnim zeznaniu podatkowym wpisałem adres pocztowy naszego podróżnika. Ten adres został odrzucony przez urząd skarbowy, ponieważ jest to skrytka pocztowa, a nie mój adres domowy.

Moje rozmowy z różnymi rozmówcami zamieniły się w dialog głuchych:

-„Ale jaki jest twój główny adres? »

-„Nie mam”

Moje zeznanie zostało przekazane do działu podatkowego dla nierezydentów, który ponownie zapytał mnie, gdzie mieszkam, …

W końcu uzgodniłam z nimi, żeby wpisać adres mojej matki i w ten sposób moja deklaracja została ponownie przeniesiona…

Mam tylko nadzieję, że nie zwiększy to podatku komunalnego mojej matki…. (EDIT: w 2020 roku council tax został całkiem zniesiony, więc nie jest to już temat).

Pamiętaj, że jeśli to rozwiązanie Ci nie odpowiada, możesz zarejestrować się jako bezdomny w CCAS (Centre Communal d’Action Sociale) w swoim urzędzie miasta. W ten sposób uzyskasz adres pocztowy i podatkowy. Nigdy tego nie robiłem, proszę podziel się swoim doświadczeniem, jeśli deklarujesz się jako bezdomny

Wniosek

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci zobaczyć nieco wyraźniej, temat jest złożony.

W każdym razie, nie polegaj na informacjach dostępnych na blogach (nawet na tym!) i skonsultuj się ze specjalistą , jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej sytuacji.

Lepiej stracić kilkaset euro na doradztwo, niż dokonywać wyborów, których w pewnym momencie można żałować.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *