[Recenzja] reMarkable 2, tablet, który imituje papier + 40€ kod promocyjny


Wbrew temu, co można by sobie wyobrazić, jestem bardziej gadżeciarską osobą niż JB. Często to ja kupuję rzeczy, jeśli uważam, że nowa technologia jest fajna i że może nam zaoszczędzić czas pracy. Jednak daleko mi do bycia wczesnym użytkownikiem. Często czekam na 2, 3 wersje… zanim podejmę decyzję.

Niedawno odkryłem reMarkable 2, tablet, który pozwala na robienie notatek, ale z podobnym odczuciem jak na papierze. Jest bardzo popularny wśród inżynierów i menedżerów. Więc go kupiłem.

JB naprawdę lubi robić notatki. Próbował to zrobić na zwykłym tablecie (iPad), ale odczucia nie są takie same jak w przypadku papierowego notatnika, więc szybko się poddał. Zaletą tabletu takiego jak reMarkable 2 jest bardzo przyjemny dotyk papieru, połączony z całą masą funkcji, na które papierowe notatniki nie pozwalają.

Ten post NIE jest sponsorowany

czym jest reMarkable 2?

reMarkable 2 to tablet z atramentem cyfrowym, który pozwala na robienie notatek, rysowanie… ale w dotyku przypomina papier. Jest to również e-czytnik, z dodatkową funkcją dodawaniaadnotacji do dokumentów.

Możesz otrzymać 40€ zniżki dzięki mojemu sponsoringowi wypełniając poniższy formularz. Otrzymasz drogą mailową link zapraszający (który działa jak kod promocyjny).

[qcf id=”remarkable”]

Wymiary

Jest to najcieńszy tablet na świecie (4,7 mm!), z jednym głównym zastosowaniem: robienie notatek piórem (bez baterii).

 • Jego wymiary to 188,0 x 246,0 x 4,7 mm
 • Arkusz papieru A4 ma wymiary 297 x 210 mm
 • iPad ma wymiary 174,1 x 250,6 x 7,5 mm

Dzięki temu reMarkable 2 jest nieco szerszy niż iPad, ale cieńszy niż jakikolwiek tablet i smartfon.

Dotknij

Powierzchnia jest nieco chropowata, co pozwala na pisanie „jak na papierze”. Niektórzy użytkownicy iPadów przykleili na ekran szorstką naklejkę, aby imitować to uczucie, ale to nie wystarczy… Końcówki oficjalnego pióra reMarkable zostały zaprojektowane w taki sposób, aby rysowały ekran w taki sam sposób, jak ołówek na kartce papieru. Oczywiście ekran jest mocniejszy niż końcówki, więc pióro nie porysuje ekranu.

Pisanie

Wspaniałą cechą reMarkable jest to, że użytkownik nie musi uczyć się pisać lub rysować na ekranie, ani dostosowywać swojego pisma do tabletu.

Pozwólcie mi wyjaśnić: kiedy piszecie na tablecie, czy to graficznym, czy bezpośrednio na iPadzie, gesty są nieco inne od tych, które wykonywalibyście długopisem. Spróbuj podpisać się długopisem na iPadzie, Twój podpis będzie wyglądał nieco chwiejnie, w przeciwieństwie do podpisu na papierze. Ten czas nauki może być krótki lub długi, w zależności od osoby, ale dla artystów, którzy muszą znaleźć dokładnie ten sam styl, lub ludzi w pośpiechu, którzy nie chcą się uczyć, jak pisać inaczej na tablecie, reMarkable jest magicznym rozwiązaniem.

Pisanie na reMarkable jest bardzo podobne do pisania na prawdziwym papierze.

Cechy, które najbardziej mi się podobają

Wymieniłem już tutaj 20 cech reMarkable 2, które powinieneś znać. Spośród tych 20 funkcji, szczególnie podobają mi się:

 • posiadanie szablonów : nigdy nie piszę prosto, więc posiadanie linii do pisania jest bardzo cenne. Istnieją szablony „listy kontrolnej”, bardzo przydatne, agendy, …
 • możliwość konwersji pisma odręcznego na tekst pisany na maszynie
 • możliwość podkreślania i pisania bezpośrednio na PDF: w moim Kindle mogę podkreślać bez obaw, ale lubię uczucie podkreślania, dodawania notatek piórem, jak w prawdziwej książce.
 • tryb Live View na komputerze (do transmisji na żywo lub nagrywania wideo z tego, co piszesz/rysujesz na reMarkable)
 • zastosowanie warstw. Mam tendencję do przekraczania granic pudełek, kiedy piszę. W notatniku jest to problem, ponieważ tabela, która powinna być zawarta na jednej stronie, często jest przepełniona na drugiej stronie. Z reMarkable, jeśli przepełnię, nie ma problemu. Zaznaczam warstwę i zmieniam jej rozmiar tak, aby pozostała wewnątrz strony
 • z podkładką papierową, notatki na ten sam temat nie następują po sobie. Mam kilku klientów i ten sam klient może być na stronie 3, 4, a następnie na stronie 30. Trudno jest znaleźć nuty starej rozmowy. Nie mogę też podzielić mojego notatnika na sekcje, ponieważ liczba moich klientów zmienia się z miesiąca na miesiąc. Nie mogę poświęcić im zbędnego miejsca, bo niektórzy nie podpisują umowy, a inni pojawiają się dopiero po 6 miesiącach. Dzięki tabletowi takiemu jak reMarkable, notatki mogą być uporządkowane, według klientów, według projektów … możesz bez ograniczeń dodawać dodatkowe kartki, reorganizować swoje notatki, co nie jest możliwe w przypadku papierowego notatnika. Studenci będą naprawdę docenić ten tablet, ponieważ pozwala im również nie ciągnąć setki kartek papieru, ale mieć foldery zorganizowane według tematu.
 • posiadają funkcję „palm rejection”, co oznacza, że można naciskać dłonią na ekran, aby pisać, bez pozostawiania śladów
 • gumka w długopisie Marker Plus jest naprawdę dobra. W dotyku przypomina gumkę prawdziwego ołówka. Linia jest nieco bardziej rozmyta, a następnie całkowicie znika, tak jak w przypadku prawdziwej gumki. Wyczucie szczegółów jest niezwykłe.

Dla super geeków dostępne jest nieoficjalne API do interakcji z reMarkable Cloud. Masz również kilka dostępnych hacków, ponieważ system jest oparty na Linuksie. Tutaj jest odpowiedni github. Bądź ostrożny, z każdą aktualizacją reMarkable usuwa wszystkie Twoje hacki, więc rób regularne kopie zapasowe.

Moje główne zastosowania

 1. Robienie notatek i przygotowywanie się do rozmowy z klientem. Swoje notatki organizuję według klientów i projektów. Pozwala mi to na szybkie sprawdzenie przed każdą rozmową, gdzie byliśmy ostatnim razem, oraz na sporządzenie mini planu punktów, które należy poruszyć podczas rozmowy
 2. Nauka : Obecnie uczę się astrologii. Jest to złożony temat, z dużą ilością nowej wiedzy. Ciężko jest to zapisać na komputerze, ponieważ trzeba używać wielu symboli. Czytam swoje książki na Kindle i robię notatki na reMarkable. Ponieważ przeczytałem kilka książek na ten temat i każda z nich rzuca inne światło, podoba mi się fakt, że mogę zmienić rozmiar moich starych notatek, aby dodać dodatkowe informacje na tym samym arkuszu.
 3. Nauka języków obcych: mimo, że dobrze uczę się na smartfonie, stwierdzam, że czasami muszę pisać kilka razy, aby lepiej zapamiętać nowe słowa. Tablet jest więc tylko po to, by wzbogacić moje słownictwo. Tworzę dwie kolumny: w języku hiszpańskim i francuskim. Aby się nauczyć, ukrywam zawartość jednej kolumny i piszę tłumaczenie na trzeciej kolumnie. Następnie wyświetlam ukrytą kolumnę, aby porównać wyniki.
 4. Rysowanie mojego planu podróży. Używam Google Maps do tworzenia tras, ale stwierdzam, że nie zawsze jest to czytelne. Robię zrzut ekranu z Google Maps, a następnie eksportuję (drukuję) go jako PDF. Używam reMarkable do rysowania nad nim (nie wiem jak rysować, więc potrzebuję warstwy Google Maps do rysowania). Ukrywam zawartość PDF i wygląda to tak, jakbym sam wykonał rysunek. Za dobre!
 5. Twórz animacje do moich filmów na YouTube : dzięki funkcji Live View mogę nagrywać ekran. Dzięki temu w ciągu kilku minut mogę mieć ładne animacje do moich filmów.
 6. Czytaj pliki PDF , które nie są dobrze konwertowane do formatu epub lub amz. Tak jest w przypadku niektórych czasopism i e-booków (np. Routard). Układ graficzny nie pozwala na ich konwersję, aby można je było czytać na moim Kindle. Rozmiar reMarkable pozwala na lepsze czytanie tych plików, bo ekran jest większy niż Kindle.
 7. Możesz konwertować artykuły (strony internetowe) do formatu pdf za pomocą rozszerzenia lub mojej aplikacji na iPhone’a i wysyłać je do chmury reMarkable. Następnie można zsynchronizować tablet, aby je odzyskać. Jest to funkcja, z której nie korzystam zbyt często, bo robię to już na Kindle, ale jeśli nie masz Kindle, może to być ważna cecha.

Uwaga: możesz zauważyć, że nie używam reMarkable zbyt często do czytania. (1) Mam już Kindle przed zakupem reMarkable, więc jestem naprawdę leniwy, aby migrować wszystkie moje ebooki do reMarkable. (2) Mam bardzo małe dłonie i Kindle jest dla mnie lżejszy (ponieważ jest plastikowy). reMarkable jest dla mnie używany tylko na stole. (3) Regularnie zasypiam przed książką, więc lepiej czytać na Kindle, więc mogę go nadużywać i upuszczać (z łóżka) bez rozpadania się na dwie części. reMarkable 2, z drugiej strony, to wciąż technologiczny klejnot, którego nie można zostawić leżącego w pobliżu. Jeśli lubisz rzeczy odporne na przebicie, reMarkable 1 jest wykonany z plastiku i jest o wiele mocniejszy. Ale to jest bardzo osobisty powód. Jestem zabójcą komputerów i telefonów. Regularnie wypadają mi z rąk, albo siadam na nich przez pomyłkę (ups). JB nie pozwala mi nawet używać swojego iPada 😀

Bateria

Mimo niewielkiej grubości, jako że jest to tablet typu e-ink, bateria wystarcza na kilka dni pracy. Jeśli dodatkowo wyłączysz Wi-fi, może on wystarczyć na 2 tygodnie (przy codziennym użytkowaniu przez 2h). Jest to idealne rozwiązanie dla mnie, który zawsze jest na wyczerpaniu baterii na wszystkich moich urządzeniach. Dla przypomnienia, port ładowania to USB-C. Kabel jest oczywiście w zestawie.

The –

Na te ograniczenia zwróciło uwagę kilku użytkowników. Nie są one irytujące dla kogoś, kto pracuje w marketingu internetowym, jak ja. Ale jeśli jesteś projektantem lub pracownikiem naukowym na uniwersytecie, może to być dla ciebie przeszkodą:

 • wietnamski nie jest obsługiwanym językiem (cholera!) Obsługa języka wietnamskiego jest głównym żądaniem (nieeee, żartuję)
 • symbole są niezrozumiałe. Oprogramowanie nie potrafi interpretować partytur muzycznych ani wzorów matematycznych.
 • PDF
  • pDF nie może być odczytany w trybie poziomym
  • pliki EPUB są trudne do odczytania, pliki epub wyglądają na uszkodzone. Zaleca się ich konwersję do formatu PDF, aby czytanie było przyjemniejsze.
  • nie można wyeksportować tylko adnotacji z pliku pdf ani wyszukiwać na adnotacjach (ponieważ adnotacje nie mogą być konwertowane na tekst cyfrowy). Adnotacje są jak warstwy. Istnieje kilka hacków do eksportowania tylko adnotacji, ale jeśli nie wiesz, co to jest Linux, zapomnij o tym!
  • nie można wyeksportować zaznaczonego tekstu z pliku PDF. Nie jest to cecha, która mi przeszkadza, bo mimo że Kindle na to pozwala, nigdy nie eksportowałem podkreślonego tekstu. Uważam, że wyjęty z kontekstu, zaznaczony tekst wyeksportowany samodzielnie jest bezużyteczny, ponieważ jest niezrozumiały.
  • dla niektórych badaczy format ten jest zbyt mały (chcieliby mieć format A4)
 • nie możesz surfować po Internecie (to raczej cecha, która pozwala Ci się skupić i nie rozpraszać niczym poza czytaniem i robieniem notatek)
 • istnieje około 6 odcieni szarości dzięki różnym stylom piór, których można używać. Nie ma dostępnego hacka, który pozwoliłby zwiększyć liczbę odcieni.
 • brak rysunków wektorowych, ale można eksportować notatki w SVG
 • nie ma możliwości synchronizowania plików bezpośrednio z chmurami innych firm, takimi jak Dropbox, Drive czy Evernote. Możesz ominąć system, wysyłając notatki na wybrany przez siebie adres e-mail. W celu synchronizacji, pliki muszą przejść przez prywatną chmurę reMarkable. Niektóre hacki istnieją, aby umożliwić automatyczną synchronizację z Google Drive, Dropbox itp. ale ze względu na prywatność, lepiej jest wiedzieć, jak czytać i rozumieć kod przed ich użyciem.
 • nie jest możliwe, aby po prostu przeciągnąć i upuścić pliki za pomocą zwykłego kabla USB-C. Za każdym razem musisz przejść albo przez chmurę reMarkable (używając wielu oficjalnych aplikacji reMarkable, dostępnych na komputery i smartfony), albo przez SSH.

Kilka refleksji

Zwracam uwagę na fakt, że jest to tablet opracowany przez norweski start-up. Nie jest to iPad, więc może być frustrujące, że nie ma bardzo zaawansowanych funkcji, ale główną funkcją tabletu jest pisanie i myślenie bez rozpraszania się tysiącami powiadomień. Jest to przede wszystkim notebook, tylko lepszy.

Pracując z Norwegami przez rok, mogę powiedzieć, że norwescy inżynierowie i programiści są bardzo kompetentni, ale lubią poruszać się w ostrożnym tempie. Po przeczytaniu specyfikacji i opinii na temat ostatnich aktualizacji, mogę powiedzieć, że każda aktualizacja jest wielkim sukcesem. Za każdym razem jest tylko jedno lub dwa ulepszenia, ale nie jest to uciążliwe i każda dodatkowa funkcja jest bardzo doceniana. Co naprawdę podoba mi się, że starają się toczyć więcej aktualizacji dla pierwszej wersji reMarkable, co oznacza, że pierwsi użytkownicy nie zostaną porzuceni z dnia na dzień.

Cena

W tym właśnie tkwi problem. Wbrew temu, co sugerują zdjęcia w Internecie, trzeba dokupić akcesoria. Tablet jest dostarczany w stanie surowym, bez pióra, bez osłony ochronnej.

Jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo konkurencyjnych cen, dzięki korzyściom skali marek produkujących duże ilości. Ale w przypadku start-upu takiego jak reMarkable, koszty rozwoju i produkcji muszą być rozłożone na mniejszą liczbę produktów, więc jeśli Apple jest w stanie pobierać 150 euro za ten sam produkt, reMarkable będzie musiało pobierać więcej.

Więc musisz zapłacić:

 • 399€ za tablet bez obudowy
 • Długopis (+ 10 końcówek w zestawie)
  • 59€ za prosty model Markera, bez gumki => nie polecam tego modelu. To jest zbyt proste. Możesz znaleźć tańsze i lepsze na Amazon. Jednak końcówki reMarkable zostały zaprojektowane tak, aby dawały poczucie pisania na papierze, więc możesz kupić nieoficjalne pióro, ale używając oficjalnych końcówek.
  • 99€ za model Marker Plus z gumką => wybrałem ten model. Jeśli potrzebujesz gumki, możesz kupić oficjalną wersję lub równoważny długopis. Jednak końcówki reMarkable zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dawały poczucie pisania na papierze, więc możesz kupić nieoficjalny długopis, ale z oficjalnymi końcówkami.

Dopióra dołączonych jest 10 końcówek. Według oficjalnej strony internetowej, każda końcówka trwa od 3 do 7 tygodni. Dzieje się tak z powodu ziarnistości ekranu, która jest obecna w celu stworzenia wrażenia pisania na papierze. Ale ekran jest twardszy niż końcówki (więc końcówki go nie rysują), a końcówki z czasem się zużywają.

Zgodnie z opiniami w Internecie, jeśli nie piszesz jak szalony, każda końcówka może trwać do dwóch miesięcy. Gdy końcówka staje się jak „grzybek”, zaleca się użycie pilnika do paznokci lub obcinacza, aby przywrócić jej pierwotny kształt. Dodatkowe końcówki kosztują na oficjalnej stronie 14€ za 9 sztuk i 39€ za 25 sztuk (+5€ za dostawę).

 • .Okładka : Nie polecam kupowania oficjalnych okładek. Możesz znaleźć dużo tańsze i lepiej wykonane za 26€ na Amazon
  • Prosta obudowa: 79€
  • Etui magnetyczne: 99€ do 149€ (w zależności od koloru)

Osobiście, z 40€ zniżki dla sponsorów (więcej informacji tutaj)Zapłaciłem 458€ (tablet + pióro Marker Plus, z gumką, 10 końcówek w zestawie) + 26€ za folio znalezione na Amazonie = 484€ w sumie. Wysyłka wliczona, cło wliczone. Wszystko wliczone w cenę.

Oto zdjęcia mojej nieoficjalnej okładki (link Amazon) z specjalnym miejscem na długopis. Gorąco zachęcam do zakupu etui. Nie wiem, jak wytrzymały jest reMarkable 2 (nikt go nie upuścił, żeby to potwierdzić), ale jest bardzo cienki. Boję się go uszkodzić, gdy dużo podróżuję, więc czuję się bezpieczniej z cienkim, ale twardym etui, takim jak to.

Gdzie zamawiać?

Zamówiłem go bezpośrednio z ich oficjalnej strony internetowej. Możesz zobaczyć, że jeśli jesteś w USA, cena wynosi 399 $, ale w Europie sprzedają go za 399 €. Jest to związane z opłatami celnymi (wliczonymi w cenę) oraz różnymi podatkami obowiązującymi w Europie. Wiem, to niesprawiedliwe. Nie możesz zapłacić 399 dolarów i wybrać adresu dostawy we Francji. Tak to już jest.

Możesz otrzymać 40€ zniżki wypełniając poniższy formularz. Link do zaproszenia otrzymasz pocztą elektroniczną.

[qcf id=”remarkable”]

Następnie kliknij na link z zaproszeniem otrzymany e-mailem i zobaczysz baner na górze potwierdzający zniżkę £40.

Zniżka ta będzie widoczna bezpośrednio w koszyku.

Produkty równoważne i tańsze

 • Końcówki kompatybilne z Marker & Marker Plus: 10 sztuk za 9,9€ (link Amazon)
 • Folio / Pokrowiec ochronny: 26€, Amazon link Ten ma dwie pozycje (płaska pozycja i pozycja tabletu) z dedykowanym slotem na pióro. Bardzo mi się podoba!
 • Pióro z gumką kompatybilne z reMarkable 2: MobiScribe E-Ink Stylus Pen Fine Tip Pressure Sensitivity with Eraser (Amazon US link) za 49$ lub na ich oficjalnej stronie (30$ wysyłka). Istnieje sposób, aby płacić mniej za wysyłkę: zobacz moje wskazówki, aby otrzymać paczkę z USA, tutaj

Szybka i bezpłatna dostawa

Wcześniej, ponieważ były one nadal w „fundraising” tryb, early adopters musieli czekać na miesiące, zanim mogli dostać swoje ręce na tablecie. Teraz, reMarkable 2 jest dostępny w każdej chwili i może być dostarczony w ciągu 3-4 dni roboczych.

 • Zamówienie z dnia 14 marca
 • Paczka wysłana przez DHL Express w dniu 16 marca z Hong Kongu
 • Paczka otrzymana we Francji 18 marca, bez żadnych opłat celnych

Wniosek

Choć na pierwszy rzut oka reMarkable 2 może wydawać się przesadnie drogim gadżetem, nie żałuję zakupu i używam go na co dzień. Jak mówi przysłowie: cena odchodzi w zapomnienie, a jakość pozostaje. Jest to ewidentnie ten typ zakupu, którego możliwości nie podejrzewasz zanim go dostaniesz, a który szybko staje się niezbędny 🙂

,

4 odpowiedzi na “[Recenzja] reMarkable 2, tablet, który imituje papier + 40€ kod promocyjny”

 1. Dzień dobry,
  jestem zainteresowana zakupem reMarkable2 i nie ukrywam, że chciałabym skorzystać z rabatu w wysokości 40 euro. Niestety link do
  uzyskania zniżki nie jest aktywny. Będę wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *