Jak zachować zdjęcia podczas podróży lub zwiedzania świata?


Jeśli wybierasz się w długą, kilkumiesięczną podróż, prawdopodobnie masz przy sobie bardzo mocny aparat fotograficzny, który robi zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Prawdopodobnie będziesz również używać aparatu lub telefonu do nagrywania wideo. Może nawet zabierzesz ze sobą drona, aby nagrywać spektakularne filmy.

Tak czy inaczej, stworzysz bazę danych z tysiącami plików , które będą reprezentować Twoje najlepsze wspomnienia. Ta baza danych będzie bardzo ciężka, dziesiątki, a nawet setki gigabajtów.

Będziemy musieli pomyśleć o tym, jak to wszystko zapisać i uniknąć tego, czego wszyscy się boją: utraty po drodze wszystkich cennych wspomnień.

O jakich ilościach mówimy?

Podczas naszej pierwszej podróży dookoła świata, nie mieliśmy nawet aparatów fotograficznych. Robiliśmy tylko zdjęcia i filmy naszymi telefonami.

Daleko nam było do paparazzi, ale po roku zrobiliśmy około 5000 zdjęć.

Przy średniej 5 MB na zdjęcie, osiągnęliśmy już 250 GB.

Nie pamiętam liczby i wagi naszych filmów, ale bardzo szybko wzrasta, jeśli kręcimy w wysokiej rozdzielczości. Załóżmy, że podwajając objętość, osiągniemy 500 GB.

I żeby było jasne, mieliśmy tendencję do robienia niewielu zdjęć.

500 GB to bardzo dużo. Dla porównania, iPhone może pomieścić maksymalnie 256 GB.

Stare metody: tworzenie kopii zapasowych na nośnikach fizycznych

Wielu podróżników nadal tak robi.

Podstawową ideą jest użycie jednej karty SD na kraj. Kiedy wyjeżdżasz z kraju, wysyłasz pocztą do swoich krewnych kartę SD kraju, który właśnie odwiedziłeś, aby mogli trzymać ją w cieple.

 • Pierwszy problem: będzie to kosztowne. Karta SD o pojemności 128 GB kosztuje na Amazonie około 20 euro. Trzeba będzie doliczyć koszty wysyłki.
 • Drugi problem: im więcej kart SD wysyłasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że jedna z nich nie dotrze. Bardziej dalekowzroczni dublują kartę SD w oczekiwaniu na potwierdzenie odbioru, ale to już zaczyna być skomplikowana logistyka.
 • Trzeci problem: karta SD nie ma nieograniczonej żywotności, może się złamać w każdej chwili.

Inni używają zewnętrznych dysków twardych , ale wydaje mi się to bardzo złym pomysłem: są ciężkie, zajmują miejsce, mogą zostać zgubione, skradzione lub uszkodzone. Co więcej, oznacza to przechowywanie wszystkiego na jednym nośniku: zbyt duże ryzyko, aby wszystko stracić!

Kopia zapasowa w chmurze

Wiele serwisów oferuje możliwość przechowywania plików w chmurze. Zasada: musisz przesłać swoje pliki do tej usługi, będzie przechowywać je w bezpieczny sposób. Po wykonaniu tej czynności możesz zniszczyć swoje pliki, aby zrobić miejsce, będziesz potrzebował jedynie połączenia z Internetem, aby skonsultować i pobrać wszystkie swoje pliki.

W chmurze pojawia się coraz więcej graczy, my wymienimy trzech z nich:

 • Apple (przez iCloud)
 • Google (poprzez Google Drive)
 • Dropbox

Te trzy usługi są szczególnie niezawodne, istnieją od lat i są prowadzone przez dużych graczy.

Jednak będziesz musiał włożyć rękę do kieszeni, wiedząc, że ceny są bardzo podobne między tymi usługami:

 • iCloud: 9,99 € / miesiąc za 2TB pamięci masowej
 • Dysk Google: 9,99 € / miesiąc za 1 TB pamięci masowej
 • Dropbox: 9,99 euro miesięcznie za 2 TB pamięci masowej.

Należy pamiętać, że dla Google, poprzez Google Photos, usługa jest darmowa i nieograniczona, jeśli zaakceptujesz nieznaczne zmniejszenie rozdzielczości zdjęć (jeśli mają rozdzielczość wyższą niż 16 Mega pikseli). To właśnie zrobiliśmy podczas naszej pierwszej światowej trasy koncertowej. Szczerze mówiąc, jeśli nie planujesz drukować swoich zdjęć na gigantycznych plakatach, to wydaje mi się, że to wystarczy.

Wiem, że niektórzy ludzie mają psychologiczny problem z zaufaniem do usług w chmurze i obawiają się utraty swoich danych.

Szczerze mówiąc, nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko, ale :

 • Mówimy tu o zawodnikach, których zadaniem jest tworzenie kopii zapasowych akt
 • Kopie zapasowe Twoich plików są przechowywane w ultra bezpiecznych centrach danych, wentylowanych w celu uniknięcia awarii sprzętu spowodowanych wysoką temperaturą i monitorowanych przez strażników 24 godziny na dobę. Jest to coś innego niż dysk twardy, który będzie podróżował na dnie plecaka
 • Pliki przechowywane w chmurze są redundantne, co oznacza, że są replikowane w co najmniej dwóch różnych centrach danych w różnych obszarach geograficznych. Czy wiesz dlaczego? Tak, że nadal istnieje kopia zapasowa plików, jeśli bomba atomowa uderzy w centrum danych (nie żartuję)
 • Jeśli przez przypadek popełniłeś błąd i usunąłeś pliki z usługi w chmurze, większość z nich pozwala na ich odzyskanie przez X dni.

Zawsze istnieje możliwość utraty danych z powodu błędu ludzkiego w tych usługach. Zdarzyło się to w 2015 roku na przykład garstce użytkowników Google.

Ale tak czy inaczej, jest to 100 lub 1000 razy bezpieczniejsze niż stare szkolne metody z kartami SD lub zewnętrznymi dyskami twardymi.

Jak przenieść moje pliki na tablet / telefon / komputer

Aby utworzyć kopię zapasową zdjęć i filmów w chmurze, należy najpierw przenieść je na komputer, telefon lub tablet. Skąd możesz używać iCloud / Google Photos / Dropbox do tworzenia kopii zapasowych.

Jeśli masz aparat fotograficzny, który oferuje transfer przez bluetooth, to jest to idealne rozwiązanie.

Jeśli masz ze sobą komputer, to też jest proste, będziesz potrzebował tylko odpowiedniego adaptera, jeśli nie masz napędu SD.

Podobnie w przypadku tabletu lub telefonu, konieczny będzie zakup adaptera

Jeśli masz urządzenie Apple, polecamy ten adapter, którego my używamy.

Dla urządzeń z Androidem, ten adapter wydaje się bardzo dobry, ale nie testowałem go osobiście.

Problem z Internetem

Jedynym problemem związanym z tworzeniem kopii zapasowych w chmurze jest to, że musisz mieć dostęp do Internetu. A biorąc pod uwagę objętość, o której mówimy, najlepsze możliwe połączenie internetowe. Nie zawsze jest to możliwe podczas podróży w niektórych częściach świata.

Ale to jest do opanowania, trzeba tylko znaleźć hotel lub restaurację z dobrym połączeniem raz lub dwa razy w miesiącu, aby zrobić kopię zapasową wszystkiego. Możesz skorzystać z tej wskazówki, aby spróbować znaleźć miejsce z dobrym połączeniem (wiedząc, że w przypadku kopii zapasowych ważna jest prędkość wysyłania ).

Słowem kluczowym pozostaje nadmiarowość

Jak wspomniałem powyżej, mimo że kopie zapasowe w chmurze są bardzo bezpieczne, nadal istnieje niewielkie ryzyko.

Sekretem do tego, aby nigdy nie zgubić pliku jest posiadanie go w co najmniej dwóch różnych miejscach.

Uważamy, że chmura to jedno miejsce. Musimy postarać się o drugą.

Podczas podróży przechowuj pliki na nośnikach, które posiadasz, tak długo jak masz miejsce

Podczas naszego pierwszego światowego tournée miałem swój komputer. Zrobiłem kopię zapasową wszystkiego do chmury i jednocześnie trzymałem zdjęcia na komputerze. Kiedy brak miejsca dał się odczuć, zaczęłam segregować zdjęcia złej jakości, potem usunęłam filmiki, które wydawały mi się nieciekawe, …

A kiedy już skończysz swoją podróż: pobierz wszystkie pliki z chmury, aby zapisać je na innym nośniku: komputerze, zewnętrznym dysku twardym lub nawet… drugiej usłudze w chmurze 🙂

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *