Podróż poza strefę euro: jak wymienić pieniądze?


Podczas podróży poza strefę euro często pojawia się pytanie: jak zapłacę na miejscu? Gdzie wymienić pieniądze, aby otrzymać lokalną walutę.

Krótki artykuł, który przedstawi Ci różne opcje i pułapki, których należy unikać.

Zainstaluj w swoim telefonie aplikację do przeliczania kursów walut

Niezbędną praktyką jest umiejętność przeliczania cen w lokalnej walucie na euro. Kursy wymiany są ustalane w zależności od oferty i popytu na rynkach finansowych i zmieniają się 7 dni / 7 24h/24.

Na telefonie z systemem Android, aplikacja „Kursy walut” jest w porządku. Na iOS możesz użyć „XE Currency”.

Będzie to dla Ciebie przydatne, tak samo jak to, ile kosztuje danie w restauracji, produkt na rynku, … jak i to, żeby nie dać się oszukać, kiedy będziesz dokonywał wymiany.

W tym przykładzie widać, że z jednego euro można mieć 33,79 tajskich bahtów, jeśli skorzysta się z rzeczywistego kursu wymiany.

Odzyskanie waluty obcej we Francji przed wyjazdem

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w obcą walutę przed wyjazdem, masz dwie możliwości:

 • Idź do kantoru wymiany walut
 • Zapytaj swój bank

Te dwie opcje są rzadko zalecane, ponieważ skorzystasz z niekorzystnego kursu wymiany walut

Banki i kantory rzeczywiście otrzymują wynagrodzenie w postaci stałej opłaty + różnica między rzeczywistym kursem wymiany a kursem, który stosują.

Ogólnie rzecz biorąc, o wiele bardziej interesujące będzie „kupno” waluty w kraju, w którym jest ona przedmiotem obrotu:

 • Jeśli kupisz tajskie bahty w kantorze we Francji, mają one dość małe zapasy, więc kantor sprzeda Ci je po wysokiej cenie, stosując zły kurs wymiany.
 • Jeśli kupujesz tajskie bahty w kantorze wymiany walut w Tajlandii, jest odwrotnie. Mają „nieograniczony” zapas i będą nawet szczęśliwi, aby uzyskać swoje euro z powrotem. Uzyskasz znacznie lepszy kurs wymiany.

Przykładowo, kantor „Multi Change” w Paryżu stosuje dzisiaj (7 stycznia 2020 r.) kurs 1 € = 30,76 bahtów. Podczas gdy realny kurs wynosi 33,78 bahtów. Jest to różnica prawie 10%

Jeśli w tym kantorze wymienisz 1000 € na baht, stracisz równowartość 100 €!

A zazwyczaj z Twoim bankiem będzie jeszcze gorzej!

Zawsze lepiej jest zabrać swoje euro do kraju docelowego.

Udaj się do kantoru na miejscu

Jeśli przyjeżdżasz do danego kraju z euro: najlepiej jest dokonać niewielkiej wymiany na lotnisku, aby móc stawić czoła pierwszym wydatkom, a następnie dokonać bardziej konsekwentnej wymiany w mieście, gdzie kursy wymiany będą lepsze. Ponieważ wielu turystów wymienia pieniądze na lotnisku, wykorzystują to do naliczania wysokich stawek.

Na lotnisku zazwyczaj masz :

 • Kilka kantorów wymiany walut: porównaj kursy, aby wybrać najkorzystniejszy
 • Również kantory wymiany walut w strefach odlotów. Jeśli w kantorach przylotów jest wiele kolejek, zwykła zmiana podłogi może zaoszczędzić Ci sporo czasu.

Aby porównać kursy walut, musisz zrozumieć te wielkie, świecące wykresy, które nie są łatwe do zrozumienia.

W tabeli takiej jak ta, którą widzisz poniżej. Przyjrzyjmy się linii „Euro”.

 • Po przyjeździe kantor „kupi” (skupi) Twoje euro, dlatego obowiązuje kurs z lewej kolumny: 1 € = 45,72 baht
 • Po wyjeździe, jeśli pozostały ci pieniądze, możesz „sprzedać” swoje bahty w euro: obowiązuje prawa kolumna: 1 € = 46,86 bahtów.

Wiedząc o tym, można łatwo porównać kantory i wybrać ten z najkorzystniejszym kursem.

Jeszcze kilka wskazówek:

 • Nie daj się nabrać na „0 opłat” lub „Bez opłat”, oznacza to tylko, że kantor nie pobiera stałej opłaty. Nie oznacza to jednak, że kurs walutowy będzie interesujący.
 • Mówiąc o opłatach, zawsze pytaj o brak stałych opłat (prowizji) przed wymianą pieniędzy. Jest to dość rzadkie, ale może się zdarzyć.
 • Przyjdź z jak najświeższymi rachunkami. W niektórych krajach (np. w Argentynie) banknoty są odrzucane, jeśli są uszkodzone, a czasem nawet jeśli są po prostu złożone!
 • Niektóre kantory proszą o okazanie dokumentu tożsamości. Przyjdź z paszportem lub CNI
 • Preferuj duże nominały: w niektórych krajach, takich jak Birma, stosują one bardziej interesujące stawki dla dużych banknotów niż dla małych.
 • Zachowaj paragon, w niektórych krajach nie można wymienić lokalnej waluty na euro, jeśli nie masz paragonu (jak na przykład na Kubie).

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu

Napisałem szczegółowy artykuł na ten temat.

Najważniejsze punkty do zapamiętania to:

 • Wypłaty będą bardzo drogie, jeśli nie skorzystałeś z opcji międzynarodowej lub jeszcze lepiej: jeśli posiadasz międzynarodową kartę, taką jak N26, Revolut lub Boursorama Ultim. W przeciwnym razie bank francuski pobierze od Ciebie opłaty za wypłatę + prowizję od kursu wymiany.
 • W niektórych krajach lokalne banki pobierają stałą opłatę za wypłatę z bankomatu. Przetestuj bankomaty różnych banków, aby zidentyfikować te, które mają najniższe opłaty. Wypłacaj rzadziej, większe kwoty, aby uniknąć zwielokrotnienia stałych opłat.
 • Wielka pułapka, której należy unikać: systematycznie odmawiaj przeliczenia, które oferuje Ci dystrybutor, kursy wymiany są zawsze skandaliczne.

Unikaj wymiany pieniędzy na ulicy

W niektórych krajach można spotkać na ulicy (często w pobliżu banków) ludzi z dużymi zwitkami gotówki, którzy zaoferują wymianę pieniędzy za Ciebie.

Jest to praktyka, której należy unikać, jest to najlepszy sposób, aby zostać oszukanym przez odzyskanie fałszywych rachunków.

Godny uwagi wyjątek: jest to bardzo powszechna praktyka w Ameryce Środkowej (jak w Nikaragui), a w Argentynie z bardzo małym ryzykiem, z lepszymi kursami wymiany niż w banku. Należy jednak sprawdzić każdy rachunek, aby uniknąć podróbek.

W przypadku problemów: rozwiązanie Azimo

W niektórych krajach, takich jak Argentyna i Chile, wypłacanie pieniędzy z bankomatu może być bardzo skomplikowane, mówiliśmy o tym tutaj.

Nie życzę Ci tego, ale Tobie też może się zdarzyć zgubić lub zostać okradzionym z gotówki i karty bankowej.

W takich przypadkach można skorzystać z rozwiązania Azimo. Zasada: Ty lub ktoś z Twoich bliskich może przesłać Ci pieniądze płacąc kartą. W ciągu kilku minut będziesz mógł wypłacić pieniądze w agencji partnerskiej.

Szczegółowe wyjaśnienia i kod promocyjny w tym artykule.

Gdzie ukryć swoje euro?

Pojechaliśmy na Kubę z 2500€ w bagażu i nic nie straciliśmy. Jest to jednak kraj znany z kradzieży walizek. Ogólnie rzecz biorąc, złodzieje nie mają dużo czasu, aby dobrze przeszukać, więc jeśli włożysz trochę czasu, aby dobrze je ukryć, zmniejsza to ryzyko kradzieży.

Dlatego radzę ci ukryć swoje euro wszędzie: nie w jednym miejscu, ale w kilku. Jeśli jest was dwoje, musicie podzielić pieniądze na dwie części, każda z nich zatrzymuje połowę. Możesz je ukryć:

 • w zamkniętej skrzynce z kodem. Małe zamki z kluczem są bardzo łatwe do otwarcia za pomocą małej pary szczypiec, natomiast zamki kodowane są trudniejsze do otwarcia
 • jeśli walizka nie jest zamykana na zamek, ukryj je w podpaskach, w fałszywym pudełku po lekach lub w podszewce walizki
 • pod podeszwą twoich butów
 • w pasku z sekretną kieszonką (zobacz moją recenzję tutaj)
 • w sekretnej kieszeni twojego szalika
 • zawiń swoje euro w bilet autobusowy lub papier potwierdzający przejazd autobusu i zostaw je w walizce, w przypadku nieporozumienia złodziej może pomyśleć, że to tylko papiery
 • lub po prostu w sejfie w pokoju hotelowym – ale tylko w wysoko ocenianych hotelach, w których nigdy wcześniej nie doszło do kradzieży (tripadvisor jest twoim przyjacielem)

Przede wszystkim nie chowaj pieniędzy w pokoju hotelowym (pod szafą itp.), bo możesz zapomnieć ahahah

Koniec podróży: co zrobić z pozostałymi pieniędzmi?

O ile nie chcesz zachować trochę waluty na pamiątkę, najlepiej wsiąść do samolotu powrotnego z całą lokalną walutą

 • We Francji może być trudno wymienić pieniądze na euro (poza najbardziej popularnymi walutami, dolarami, funtami szterlingami, …) i tak będziesz miał niekorzystne kursy.
 • W niektórych krajach, takich jak Kuba, zabronione jest nawet wywożenie waluty z kraju. Nie będziesz przeszukiwany przy kontroli celnej, ale pieniądze będą niewymienialne poza granicami kraju.
 • Inne kraje ich nie zabraniają, ale żaden kraj (nawet graniczący) nie będzie chciał ich waluty, tak jest w przypadku waluty nepalskiej, Paragwaju, Boliwii…

Gdy zbliża się Twój powrót, postaraj się pozbyć monet, które rzadko są przyjmowane w kantorach.

W dniu wyjazdu lub dzień przed nim udaj się do kantoru w mieście. Zatrzymaj tylko to, co będzie Ci potrzebne do zakończenia pobytu, opłacenia transportu na lotnisko i niewielkiej kwoty pieniędzy na wypadek nagłej potrzeby.

Na lotnisku można wymienić pozostałe pieniądze lub zrobić tak jak Anh: dobrze się bawić wydając wszystko co zostało do ostatniej monety 🙂 Uwaga od Anh: jeśli po wydaniu pieniędzy na lotnisku zostają mi jeszcze pieniądze, zostawiam je obok umywalki w toalecie na lotnisku, panie sprzątające zawsze bardzo się cieszą, gdy je odzyskują.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *