Wypłacanie pieniędzy z bankomatów za granicą: różne opłaty i pułapki, których należy unikać


Tak długo jak podróżujesz w strefie euro, nie musisz się martwić, nie będziesz musiał płacić żadnych opłat przy wypłacie pieniędzy z bankomatów (z wyjątkiem bankomatów Euronet, które pobierają 2€/wypłatę), jest to część zalet wspólnej waluty.

Gdy tylko odwiedzisz kraj, w którym obowiązuje inna waluta, sprawy nieco się komplikują. Poniżej znajduje się podsumowanie różnych opłat, które możesz ponieść i jak ich uniknąć.

Opłaty pobierane przez bank francuski

Jeśli korzystasz z klasycznej karty bankowej, ryzykujesz, że przy każdej wypłacie poza strefą euro będziesz do niej dokładać.

Na przykład, Société Générale pobiera 3 € za wypłatę + 2,7% wypłacanej kwoty na opłaty za wymianę walut. Jeśli podczas wakacji wypłacisz równowartość 2 razy 500 euro, dostaniesz 33 euro, miło!

Jeśli rzadko opuszczasz strefę euro, zapytaj swojego bankiera, jaką opcję międzynarodową może Ci zaproponować, może być ciekawiej.

Jeśli regularnie podróżujesz, nie wahaj się otworzyć konta w banku, który oferuje karty bez opłat międzynarodowych, takie jak N26, Revolut lub Boursorama.

Opłaty pobierane przez bankomat na miejscu

Oprócz opłat pobieranych przez Twój bank we Francji, lokalny bank może również pokusić się o pobranie od Ciebie kilku euro.

Jest to zazwyczaj stała opłata. Po włożeniu karty, wprowadzeniu kodu, wskazaniu kwoty, którą chcesz wypłacić, pojawi się mały komunikat informujący, że wypłata będzie Cię kosztować X. Możesz przyjąć lub odrzucić tę propozycję.

Na przykład, w Kolumbii bankomat na lotnisku pobrał od nas 14.520 kopiejek, czyli niecałe 4 euro. W Stanach Zjednoczonych dystrybutorzy pobierali od nas opłaty w wysokości od 3 do 7 dolarów w zależności od banku.

W tym przykładzie, bankomat informuje mnie, że wypłata będzie mnie kosztować 13.200 kopiejek (3,54 €). Są to opłaty pobierane przez lokalny bank, a nie Twój bank francuski. Są to opłaty stałe, nie ma sposobu, aby ich uniknąć, z wyjątkiem porównania opłat z innymi bankami.

Te opłaty pobierane przez dystrybutora nie są systematyczne. W niektórych krajach w ogóle nie istnieje. W innych, niektóre banki pobierają opłaty, a inne nie.

Spróbuj dowiedzieć się lub przetestować kilka bankomatów na własną rękę, aby spróbować zidentyfikować banki z niskimi opłatami lub bez opłat.

Jeśli nie możesz znaleźć banku bez opłat, powinieneś wypłacić więcej pieniędzy za jednym razem. Jeśli każda wypłata kosztuje Cię 4 euro opłaty, to lepiej wypłacić 500 euro jednorazowo niż 5 razy po 100 euro.

W krajach takich jak Argentyna czy Chile, gdzie opłaty za wypłatę są naprawdę wysokie (opłaty stałe, podczas gdy nie można wypłacać dużych kwot, które mogą wynosić do 10% wypłacanej kwoty), Azimo może być dobrym alternatywnym rozwiązaniem.

Kurs wymiany oferowany przez dystrybutora

To jest pułapka, której należy unikać!

Podczas procesu wypłaty bankomat zada Ci dość podstępne pytanie: czy chcesz być „obciążony” w lokalnej walucie czy w euro.

Ponieważ Twoje konto bankowe jest w Euro, możesz odruchowo wybrać „Euro”. Jest to duży błąd: oznacza to, że bankomat sam dokonuje wymiany po bardzo niekorzystnym kursie, który może osiągnąć 10% (w porównaniu do 2,7% w Société Générale, co już jest bardzo szczęśliwe!).

Ogólnie rzecz biorąc, można się nabrać raz, ale nie dwa! Należy bezwzględnie odrzucić tę propozycję i poprosić o wystawienie faktury w lokalnej walucie.

W tym przykładzie w Kolumbii, mam zamiar wypłacić 613.200 kopiejek (w tym 13.200 kopiejek opłaty). Jest to maksimum możliwości w tym banku. Bankomat oferuje mi przeliczenie pieniędzy na euro. Całkowita kwota wypłaty będzie mnie wtedy kosztować 178 €. Kurs jest bardzo niekorzystny, odmawiając przeliczenia, wypłata kosztowała mnie tylko 164 euro, 14 euro mniej!

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *